b. Een werkgevers- of opleidersverklaring, waaruit blijkt dat de kandidaat gedurende de voorgeschreven termijn van tenminste 2 jaar als landmeetassistent werkzaam is ge weest. Het examengeld voor landmeetassistent be draagt 100,bij afwijzing na het afleggen van het schriftelijk examengedeelte wordt 50,gerestitueerd. De betrokken kandida ten zijn bij het praktische examengedeelte col lectief verzekerd tegen de gevolgen van wette lijke aansprakelijkheid. Voor verdere informatie over deze examens wordt verwezen naar het prospectus (uitgave september 1974), dat gratis kan worden aange vraagd bij genoemde secretaris-penningmeester van de examencommissie. GRONDEN BESTEMD VOOR OPENBARE LICHAMEN IN EEN RUILVERKAVELING Hoe verloopt de verwervingsprocedure in de praktijk? Voor de grondeigenaren kan het afwachten van het plan van toedeling onaantrekkelijk zijn, o.a. wanneer tijdens de uitvoering van de ruilverka veling onzekerheid ontstaat over de voorlopig vastgestelde toewijzing van gronden aan open bare lichamen, bijvoorbeeld als gevolg van in discussie komende wijzigingen van bestem mingsplannen of van wegentracé's, en wanneer bij de toewijzing gebouwen zijn betrokken. Dit deelt de minister van landbouw en visserij, mr. A. van der Stee, mede in antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer De Bekker, die informeerde of eigenaren, van onroerende goederen die in een ruilverkaveling bestemd zijn voor openbare doeleinden, vele jaren moeten wachten op de vaststelling van de vergoeding en de toewijzing. Minister Van der Stee wijst erop, dat de Ruilverkavelingswet geen mogelijkheden biedt de betrokken openbare lichamen te verplichten tot een vroegtijdige in gebruikneming en betaling van de toe te wijzen gronden. Wanneer belanghebbenden daarom verzoeken, kan in overleg tussen de plaatselijke commissie en het openbaar lichaam worden getracht aan deze wens tegemoet te komen. Ten aanzien van verwerving van gronden ten behoeve van het Staatsbosbeheer zijn medio 1974 richtlijnen aan de Hoofdingenieurs-direc teuren voor de Landinrichting verstrekt. Het initiatief tot vervroegde verwerving kan o.a. op grond van de volgende motieven aan de orde komen: de eigenaar wenst tot verkoop over te gaan, omdat hij van plan is zijn bedrijf te beëindigen of omdat hij vervangende grond wil of kan kopen om tijdig de continuïteit van zijn bedrijf te verzekeren; het Staatsbosbeheer wil in verband met de nagestreefde doelstelling zo spoedig mogelijk over de grond kunnen beschikken. Aan de wensen van de individuele eigenaren tot vroegtijdige aankoop wordt in het algemeen tegemoet gekomen. De daadwerkelijke toewij zing van gronden in een ruilverkaveling voor openbare doeleinden maakt deel uit van het plan van toedeling. De ruilverkavelingsproce dure neemt tussen de voorlopige vaststelling van deze toewijzing en de vaststelling van het plan van toedeling geruime tijd in beslag. In de praktijk kan om verschillende redenen een ver vroegde regeling van de overdracht van de grond en de vaststelling van de vergoeding wor den gevraagd. Om daaraan te voldoen kunnen verschillende oplossingen worden gekozen. De grond wordt in der minne door het open baar lichaam aangekocht. Eigenaar en gebrui ker zien in dit geval af van toewijzing van vervangende grond. Er wordt in der minne een regeling getrof fen tussen het openbaar lichaam, de plaatselijke commissie en de eigenaar (en evt. de gebruiker) waarbij ondermeer de grond wordt overgedra gen aan het openbaar lichaam, terwijl de plaat selijke commissie zich verbindt vervangende grond toe te wijzen aan de eigenaar (of de gebruiker). Volledigheidshalve zij opgemerkt dat indien het openbaar lichaam om vervroegde ingebruik name van de grond vraagt en een regeling in der minne niet is te treffen, ingevolge de Ruil verkavelingswet de grond in gebruik kan wor den gegeven aan het openbaar lichaam, uiter aard onder vergoeding van de schade. 00 gjOmgJQOi] DELFT UNIVERSITY EQUIPMENT FOR PHOTOGRAPHIC SATELLITE OBSERVATIONS In de serie Publications on Geodesy" is ver schenen Delft University Equipment for Pho tographic Satellite Observations", geschreven door T. J. Poelstra en F. W. Zeeman. Na een inleiding (1) worden in de daarna volgende zes hoofdstukken respectievelijk behandeld: Came ra TA-120 (2), Camera K-50 (3), Mounting (4), Time-keeping (5), Time-recorders (6) en Annexes (7). Elk hoofdstuk is in een aantal paragrafen onderverdeeld, het geheel omvat 64 pagina's. Duidelijke afbeeldingen begeleiden de tekst van deze goed verzorgde uitgave. 319

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 19