instrument of theodoliet (zie foto 1). Men stelt het instrument op zoals men dat gewend is te doen. De laserbundel, evenwijdig ingesteld aan de vizierlijn van de kijker, maakt de man achter de kijker overbodig. De opstelling wordt o.m. gebruikt bij het aftekenen voor de doorsnijding van schepen bij reparaties, bij verlengen, en bij het plaatsen van bouwelementen. 2.4. Lichtvlak Afhankelijk van het gebruiksdoel kan een lichtvlak gemaakt worden. Een horizontaal vlak bijvoorbeeld voor hoogtebepaling en een verti caal lichtvlak, om een richting aan te geven, zonder dat men precies aan een bepaalde hoog te gebonden is. Een dergelijk lichtvlak is op verschillende manieren te realiseren. a. Met behulp van een cilinderlens wordt de lichtbundel in één richting uitgespreid. Op deze manier krijgt men een lichtsector die, door de lens te verdraaien, een horizontale of verticale sigaarvormige bundel geeft. Als het licht wordt geprojecteerd ziet men een lichtstreep. Een na deel is dat de lichthoeveelheid wordt uitge smeerd over een groot oppervlak zodat de licht intensiteit geringer wordt. b. Door een draaibare spiegel in de laserbundel te plaatsen en de spiegel (of een prisma) snel te laten ronddraaien bestrijkt de bundel een plat vlak. Op een bepaald punt in dit vlak wordt de bundel kortstondig gezien, afhankelijk van de rotatiesnelheid van de ronddraaiende bundel. Hierdoor krijgt men hetzelfde effect als bij een vuurtoren. Een voordeel t.o.v. de cilin derlens is dat de lichtintensiteit constant is in elk punt van het vlak. Op de plaats van de waarneming passeert de laserbundel een aantal keren per tijdseenheid; dit betekent een zekere vorm van modulatie (aan en uit) voor de waar nemer. Bovendien kan men ook nog de laser bundel apart moduleren. 3. Lascrdetectie mogelijkheden Als detector kan in de eerste plaats gedacht worden aan het menselijk oog. Maar omdat dit oog erg kostbaar is en moeilijk dag en nacht kan functioneren, verdient een elektronisch de tectiesysteem de voorkeur. Hiervoor zijn bij de Technisch Physische Dienst enkele ideeën ont wikkeld. 3.1 Elektronisch hoogtemeetsysteem In samenwerking met de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat is een elektronische baak ontwikkeld, die gebruikt kan worden als hoogtemeetinstrument (zie foto 2). Met dit instrument kunnen o.a. vlaktewaterpassingen voor hoogtekaarten en kustlodingen worden uitgevoerd. Het instrument bestaat uit twee delen: een ontvanggedeelte, „de baak" en een met behulp van een draaiend prisma in een horizontaal vlak bewegende laserbundel. De voorwaarden waaraan het systeem moet vol doen zijn: 1. de afstand, waarbij onder normale weers omstandigheden gemeten moet worden, is mini maal 50 en max. 1000 m; 2. een meetnauwkeurigheid van 5 cm is vereist; 3. het gewicht en het volume moeten zo klein mogelijk zijn in verband met de handelbaarheid in het terrein; 4. het gezichtsveld van de baak moet een hoek hebben groter of gelijk aan 10 graden; 5. Per minuut dient men minstens één detail punt te kunnen waarnemen. Foto 1. Laser, gecombineerd met waterpasinstrument. 304 1

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 4