BRUNSVIGA ook het erfrecht weer op de helling. Vooruit lopend op de invoering van Boek 4 van het nieuwe B.W. zijn bij ontwerp van wet tot parti ele wijziging van de regeling van het erfrecht (nr. 12863) verschillende veranderingen voor gesteld: het zijn de nieuwe art. 884, 884 a, 884 b en 884 c, waartegenover de bestaande art. 888-920 komen te vervallen. De voornaamste uit titel 4-2 overgenomen ver schillen met de geldende wet zijn: afstamme lingen van een kind van de erflater of van een uit eigen hoofde geroepen broer, zuster, groot ouder of overgrootouder van de erflater worden als erfgenamen bij versterf bij plaatsvervulling geroepen voordat andere bloedverwanten uit eigen hoofde aan de beurt komen, niet alleen wanneer het kind (evt. de broer enz.) overleden is, maar door nieuw artikel 884 c, lid 1 even eens in drie andere gevallen Het in het nog geldende erfrecht gemaakte ingrijpende onderscheid tussen wettige en na tuurlijke afstammelingen komt door nieuw arti kel 884, lid 4 en een wijziging van art. 222 van Boek 1 B.W. te vervallen. Natuurlijke en wet tige kinderen krijgen dus vrijwel dezelfde rech ten. De art. 884-884 c, 891-899, 901-920 kun nen aldus tezamen het nieuwe erfrecht vormen. Voornamelijk wordt beoogd, de door het nieu we wetboek nagestreefde versterking van de erfrechtelijke positie van een langstlevende echtgenoot en van natuurlijke kinderen nu reeds als geldend recht te verwezenlijken (dus voor uitlopend op de eigenlijke invoering van Boek IV B.W.). Het verlangen van de erflater om de nalatenschap in de eerste plaats te bestemmen tot verzorging van de overlevende echtgenoot is zeker gerechtvaardigd. De in art. 903 voorge stelde regel, volgens welke de overlevende echt genoot recht heeft op een som ineens ter ver zorging, zal door de wijziging zo nodig de gehele waarde der nalatenschap omvatten (ook een gedwongen overhaast vertrek uit de woning en de verdeling van de inboedel is niet meer nodig blijkens de speciale regels in art. 901 en 902). De langstlevende wordt dus tot enig erf genaam aangewezen. Onterving van de vrouw door haar man wordt terecht onmogelijk. De kinderen erven dus alleen, als de erflater geen echtgenoot nalaat, van tafel en bed gescheiden is, onwaardig is, of de nalatenschap verwerpt of bij testament onterfd is. In art. 892 wordt bepaald, welke uitkerings rechten bij versterf aan de kinderen worden toegekend. De legitieme portie van een natuur lijk kind wordt niet meer afwijkend geregeld. Volgens deze (voorgestelde) wijzigingen zal de wet (art. 884) tot een nalatenschap roepen (als erfgenamen uit eigen hoofde) achtereenvolgens: a. de echtgenoot van de erflater; b. de kinderen van de erflater; c. de ouders van de erflater tezamen met diens broers en zusters; d. de grootouders van de erflater; e. de overgrootouders van de erflater. Diegenen onder onze lezers, die zich in deze materie willen verdiepen, worden in de eerste plaats verwezen naar de uitvoerige Memorie van Antwoord van minister Van Agt. Het stuk nr. 12863 is voor een tijdschriftartikel te uitvoerig. Handrechenmaschinen F. H. FLASDIECK Aanbevolen lectuur (buiten de titels in de tekst): W. C. Baert, De erfopvolging bij de Franken en Friezen (proefschrift Utrecht, 1897). Mr. I. Telting, Schets van het oud-Friesche privaat recht (in: Themis, Regtsk. Tijdschr. 1867). Mr. P. C. J. A. Boetes, Friesland tot de 11e eeuw, 1927. Meijers, Onderzoek over erfrecht bij versterf (in T. voor Rechtsgesch., V, 1924 en IX, blz. 206). Wierdsma en Brandsma, Oude Friesche Wetten (met Ned. vertaling, 1857). M. de Haan Hettema, Oude Friesche Wetten, 2 dln., Leeuwarden 18461851, vooral VI en X. G. Gosses, By it Rudolfsboek (in: It Beaken, jg. IV, nr. 6113, Assen 1942, Meidielingen fen de Fr. T.). V. d. Vorm-Blondeet, Verhandeling van het Hol- landsch, Zeelandsch ende West-Vrieslandsch versterf recht door Mr. Hobius van der Vorm, 7e dr. door nir. Valentijn Jan Blondeel, Amsterdam 1774. Rq. von Richthof en, Friesische Rechtsquellen von dr. Karl Freiherr von Richthofen, Berlin 1840. Mr. S. J. Fockema Andreae, Het oud-Nederlands Bur gerlijk Recht, Haarlem 1906. MA A. S. de Blécourt, Kort begrip van het oud- vaderlants Burg. Recht, 5e dr., Groningen 1939; Aantekeningen over Marken (in. T. voor rechts gesch. I). Mr. J. M. Barets, Aanmerkingen over het enkel en dubbel verband (m.b.t. Testamenten). bis zu 21 Stellen, auch z.B. Modell 18 RKW (met tekenknop, 18 cijfers en correctieschijfjes in het resultaat register) fabrikneuwertig, Lieferung mit 1 Jahr Garantie, per Auto sofort lieferbar D 56 WUPPERTAL 2 (BARMEN) FUTTERSTR. 17 - TEL. 0949/2121/55 55 54 Korrespondenz in hollandisch 37

(NGT) Geodesia | 1975 | | pagina 13