Jaarverslag 1 972 - 1 973 van de Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie ©©Kj(o]©©[ji]G mm HERUITGAVE VAN DE NIEUWE CAERT VAN FRIESLAND (1739) Onder de kartografen van Friesland mag zeker dr. Bernardus Schotanus, zoon van prof. Chris- tianus Schotanus, met ere worden genoemd. In de 17e eeuw vervaardigde hij uitstekende kaarten. Bij de toenmalige stand van de geode sie konden zijn produkten weliswaar nog niet bogen op de tegenwoordige nauwkeurigheid, maar het werk mocht er zijn. Reeds vóór 1682 was hij als kartograaf werkzaam. In 1682 kreeg hij de opdracht „een pertinente kaart van alle grietenijen van Friesland" te vervaardigen (voor 100 zilveren ducatons 315 gulden per griete nij). Met meten en tekenen was hij daarmee in 10 jaar klaar. Benevens andere berust ook de overzichtskaart van Friesland, in 1706 te Amsterdam uitge geven door Petrus Schenk, op de arbeid van Schotanus (verbeterde drukken hiervan zijn in 1715 en 1718 uitgegeven bij Fr. Halma te Leeuwarden). Zijn grote wandkaart van 2.17 bij 1.40 m van ca 1665 is verdwenen. Deze werd reeds in 1664 beschreven in ander werk van S. Wij maken deze notities in verband met hetgeen volgt. April 1734 deelde Jhr. Johan Vegelin van Claerbergen aan Ged. Staten mee, dat hem „drie onvolmaekte caerten in handen waren gekomen: Oostergo, Westergo en Sevenwolden". Hij vroeg steun. Hem werd „verzocht en ge committeerd om met luyden hun des wel ver- staende over het perfecteren en opmaken van deze drie caerten" te overleggen. Op 28 oktober 1739 presenteerde Vegelin de nieuwe kaart (ze werd gedrukt bij de landschapsdrukker T. van Dessel (met privilegie van 5 jaar); formaat 1.12 hoog en 1.25 breed, gegraveerd door „gebrs Reinier en Josua Ottens, kaartverkopers" op de Nieuwendijk bij de Soutsteeg, daar waarde Wereltcaert uithangt". Het werk werd uitge voerd op kosten van de overheid. Grondslag waren de kaarten van Schotanus a Sterringa. Vegelin nam alleen het initiatief. Een groot deel van de 18e eeuw bleef aldus het werk van Schotanus de basis voor de kaarten van Fries land. Van laatstgenoemde „Nieuwe Kaart" zal in het voorjaar van 1975 een heruitgave in facsimile, d.w.z. op ware grootte, verschijnen. Volgens de uitgeversmaatschappij Canaletto-Alphen aan den Rijn zal aan deze uitgave extra zorg worden besteed. De Universiteitsbibliotheek te Leiden stelt haar ongekleurd, goed geconserveerd exemplaar ter beschikking. Een inleiding van drs. D. de Vries, conservator van de Collectie Bodel Nijenhuis zal de achter gronden belichten. De bladen kunnen worden samengevoegd tot één algemene provinciekaart, of wel kan men 3 kaarten van de delen afzon derlijk ontvangen, al naar gelang men wenst. De oplage is beperkt. Een lijst van intekenaars wordt achterin het kaartboek opgenomen. Op gaven hiervoor s.v.p. voor 1 april 1975. De voor-intekenprijs is 48,50 (gebonden) en 30,(ongebonden). De uitgave geschiedt in kunstleren band met goudopdruk. W.K. De vereniging telt momenteel 182 leden, waaronder 16 firma-leden. Het ledental is ten opzichte van vorig jaar ongeveer gelijk gebleven. Het ziet er naar uit dat het "ledenaantal, dat jarenlang gestaag zakte van 240 in 1967, zich nu min of meer handhaaft. In de verslagperiode zijn vijf wetenschappelijk infor matieve voordrachten gehouden: 721201 Ing. H. Meyer, „Voorverkenning". 730316 Dr. ir. M. Tien stra, „Voorbeelden van niet-topografische toepassing van de fotogrammetrie bij de MD". 730413 Discussie Xlle Congres 1SP ingeleid door ir F. L. J. H. Corten en ir. S. A. Hempenius; discussieleider dr. ir. G. H. Ligterink. 730518 Ir. S. A. Hempenius, „Een werk vakantie naar het Oosten". 731005 Ir. W. Sonneberg, „Het helidistsysteem". Het aantal bezoekers liet nog wel eens iets te wensen over. Op verzoek van de ledenvergadering is een onderzoek begonnen naar mogelijk attractievere on- derwerpen, zodat meer bezoekers de voordrachten zullen bijwonen. Hiervoor is een commissie ingesteld, die op 7 december voor het eerst vergaderde. De achter ons liggende periode van de volgende verslag termijn heeft al aangetoond dat de eerste successen door de commissie reeds zijn behaald. In deze com missie zitten: de secretaris van de vereniging als voor zitter van de commissie en verder de heren Hoschtitz- ky, Kers, Koens, Sprenger, Tienstra en Van Voorden. Andere activiteiten in de afgelopen periode zijn geweest: De bestuursvergadering van 731005 te Amersfoort. Besproken werd onder meer de komende bestuurs wisseling, het lezingen-programma en de voordrachten commissie, de komende algemene ledenvergadering en de onkosten van het XII 1SP Congres en de Steungroep van Commissie IV. De ontvangst van de ISP Council ter gelegenheid van een vergadering van de Council in Enschede op 29 augustus. De vertegenwoordiging van het bestuur bij het NGL- Congres in oktober 1973 in Utrecht en de Kartogra- fen-dagen in november 1973 in Enschede. A alders, secretaris. 38

(NGT) Geodesia | 1975 | | pagina 14