PUBL1KATIES OVER PLANOLOGISCHE EN TECHNISCH-ADMINISTRATIEVE GEODESIE In het laboratorium voor Geodesie van de Technische Hogeschool te Delft heeft de groep, die zich bezighoudt met het onderwijs en onder zoek op het gebied van de planologische en technisch administratieve geodesie, besloten over te gaan tot het uitgeven van een eigen publikatiereeks. De reeks is bescheiden van op zet, zowel voor wat de oplage als het aantal publikaties per jaar betreft. De onderwerpen die in de reeks aan de orde komen kunnen betrek king hebben op eigen onderzoek op het gebied van verkrijging, verwerking en verstrekking van (landmeetkundige) gegevens, ruimtelijke plan ning, landinrichting, stadsvernieuwing, beheer en rechtstoestand van vastgoed. De publikaties zullen gratis worden verspreid bij planologische diensten en bij die diensten waaronder een informatiesysteem van vastgoed- gegevens ressorteert. Als eerste in deze reeks verscheen Waarde- functie en doelstelling in het toedelingsproces (een vervolg op „Waardefunctie voor de toe deling") door ir. R. van der Schans. Uit de goed verzorgde uitgave, die 48 pagina's telt, laten wij de inleiding en samenvatting gedeelte lijk hierna volgen. Bij de ontwikkeling van een geautomatiseerde rekentechniek voor een gedeelte van het toede lingsproces is door de Werkgroep Mechanisatie Toedeling in het begin weinig studie gemaakt van de bij overheid en belanghebbenden le vende doelstellingen voor het plan van toede ling. Op zich is dat niet verontrustend: vaak zal men ook zonder doelstellingsanalyse, min of meer intuïtief, een werkwijze vinden die heel goede resultaten kan opleveren, en hopelijk geldt dit ook voor de nu door de werkgroep ontwikkelde, in „Toedelen door ordenen" en „Waardefuncties voor de toedeling" beschreven methode. Een uitspraak, of deze nieuwe werkwijze ook werkelijk doelmatig is, d.w.z. dat zij bij be paalde doelstellingen passende resultaten geeft, is echter pas mogelijk als er doelen voor het toedelingsproces zijn gesteld. En hier beginnen de moeilijkheden: expliciet geformuleerde, liefst gekwantificeerde, doelstellingen zijn haast niet te vinden, noch in wet, noch in ambtelijke voor- schriften, noch in door de Plaatselijke Com missies opgestelde richtlijnen voor het plan van toedeling. Ook de direct bij het opmaken van het plan betrokken landmeter-deskundigen blij ken zich weinig met de problemen van doel stelling te hebben beziggehouden. Ze maken plannen, maar op grond van welke uitgangs punten en langs welke weg die plannen tot stand komen blijft duister, evenmin is duidelijk op welke normen het voltooide plan wordt beoor deeld. Dat wil niet zeggen dat de ontwerpers geen doelstellingen hebben en slechte plannen zouden maken, integendeel. Een manuaal ont werper kan een voortreffelijk plan van toedeling maken zonder dat hij de doelstelling ergens expliciet heeft vastgelegd gekregen. Zijn impli ciete kennis van de normen waaraan een plan behoort te voldoen behoedt hem voor verkeerde beslissingen en wanneer hij die toch neemt zor gen grotendeels onbekende terugkoppe lingsmechanismen meestal voor tijdige correctie. In de computer daarentegen ontbreken deze terugkoppelingsmechanismen zeker, en dit maakt het noodzakelijk de doelstellingen te expliciteren, opdat na de berekening daar als nog aan getoetst kan worden en zonodig kan worden bijgestuurd. In dit artikel worden vanuit de rekentechniek, verbindingen gelegd naar de in de praktijk be staande doelstellingen voor het plan van toe deling. „Toedelen door ordenen" en „Waarde functies voor de toedeling" handelen hoofdza kelijk over de rekentechniek met haar moge lijkheden en beperkingen en gaven niet aan hoe in een concrete situatie een waardefunctie voor het overboekingsproces gekozen en het resultaat verkregen met die waardefunctie getoetst kan worden. Ook in dit artikel zal dat niet gebeuren, maar wel worden de theoretische grondslagen voor keuze waardefunctie en toetsing gelegd. Een beperking daarbij is, dat de verzameling van invoergegevens, de keuze van een begin- oplossing en de integrale toetsing van de eind uitkomsten geen onderwerp vormen van deze studie. Ook aan een analyse van de doelstellin gen zelf wordt voorbijgegaan. Het artikel is als volgt opgebouwd. Hoofdstuk 2 geeft algemene beginselen van het doelgericht sturen van processen, toegespitst op het toede lingsproces in z'n totaliteit. Besproken worden begrippen als voorwaarden, doelstelling, waar denpatroon, sturing, toetsing en bijsturing. In hoofdstuk 3 worden de in het voorgaande hoofdstuk geschetste beginselen toegepast en nader uitgewerkt voor het geautomatiseerde overboekingsproces (wat dus slechts een deel vormt van het gehele toedelingsproces!). Kern- 44

(NGT) Geodesia | 1975 | | pagina 20