w®®[? YASTGOEDSYSTEEM GEMEENTE ROTTERDAM Rapport van de Werkgroep Classificatie Oppervlakte-objecten In het rapport zijn oppervlakte-objecten ge classificeerd na uitvoerige beschouwingen over de bemoeienissen van de overheid met vast goed en de ontwikkeling van informatiesyste men. De analyses van de overheidsbemoeienissen met vastgoed en de ontwikkeling van informa tiesystemen kunnen, behalve voor classificaties van oppervlakte-objecten, ook van belang zijn voor het verder ontwikkelen van het vastgoed- en andere informatiesystemen en voor de over heidsbemoeienis met vastgoed zelf. Bij de beschrijving van het vastgoed- en andere informatiesystemen kon nog niet worden uit gegaan van het herziene Basisplan voor de Ge meentelijke Automatisering, verschenen in maart 1974, maar is de uitgave van april 1970 aangehouden. De beschouwingen over de bemoeienissen met vastgoed gaan uit van de gemeentelijke over heid. De taken met betrekking tot vastgoed van bovengemeentelijke overheidslichamen verschil len echter in principe niet van die van de ge meente, zodat de beschouwingen ook dienst baar kunnen zijn bij de informatieverzameling van deze organen. De ontwikkelde classificaties zullen getoetst worden op hun hanteerbaarheid bij het op meten in het veld en het vervaardigen van topografische kaarten met behulp van compu ter en tekenautomaat. Deze toetsing kan leiden tot praktische aanpassingen van de classifica ties. Het rapport, voorbereid door drs. J. Laan, ir. C. Zeillemaker en ing. Th. J. H. Kleijn be staat uit vijf hoofdstukken. Een inhoudsopgave en hoofdstuk I (inleiding) volgen hieronder. Inleiding. (I) Het begrip oppervlakte-object. (II) De bemoeienis van de gemeentelijke overheid met grond en accomodaties. (III) 1A Igemeen. 2. Grond- en ruimtegebruik. 3. Regeling versus actief handelen. 4. Overheidsbemoeienis met grond- en ruimte gebruik. 68 5. Andere bemoeienissen met vastgoed: mate rieel object en waardetoekenningen. 6. Individueel object versus een stelsel objec ten. 7. Slot. Het vastgoedsysteem en het subsysteem topo grafie en leidingen. (IV) 1A Igemeen. 2. Het vastgoedsysteem in relatie tot andere systemen. 3. Het vastgoedsysteem. 4. Het subsysteem topografie en leidingen. Definiëring en classificatie. (V) 1. Het bestand in het topografisch deel van het subsysteem topografie en leidingen. 2. Materiële aspecten in verband met bruik baarheid en herkenbaarheid. 3. Gebruik van de accommodaties en het juri dische regime. 4. Waarden. 5. Definiëring en classificatie. 6. Classificatie voor objecten naar materie. 1. Classificatie voor gebruik. 8. Classificatie voor het juridische regime. 9. Slot. Inleiding In het kader van de Gemeentelijke Administra tieve Automatisering wordt een informatie systeem omtrent vastgoed ontwikkeld. Dit sys teem is in drie subsystemen opgesplitst: gebou wen, grond en water, en topografie en leidin gen. Hoewel men op het eerste gezicht opper vlakte-objecten tot het domein van het sub systeem „grond en water" zou rekenen, is de werkgroep classificatie oppervlakte-objecten werkzaam in het kader van „topografie en lei dingen". De reden hiervan is, dat in dit sub systeem de gegevens worden vastgelegd op basis van coördinaten. Uit deze gegevens kun nen met behulp van de computer en teken automaten topografische kaarten worden ver vaardigd. Het geautomatiseerde coördinaten- bestand kan als „bijprodukt" oppervlaktebere keningen leveren van elementen die op de kaart als gesloten veelhoeken worden afgebeeld. In het subsysteem „gebouwen" daarentegen worden de gegevens niet op basis van coördina ten vastgelegd, maar op basis van straat-huis- nummers en in „grond en water" op kadastrale perceelnummers. Beide subsystemen laten geen adequate uitbeelding van de topografie toe en de eerder genoemde oppervlakteberekeningen kunnen met de gegevensbestanden van deze systemen niet geschieden.

(NGT) Geodesia | 1975 | | pagina 12