vragen van het Tweede Kamerlid, de heer De Bekker. Het overleg tussen de betrokken par tijen, waarbij van agrarische zijde concessies waren gedaan, had niet tot overeenstemming geleid, aangezien van natuurbeschermingszijde die concessies onvoldoende werden geacht. De bewindsman verklaart dat hij zich na uitvoerig overleg omtrent de onderhavige aangelegenheid en na zorgvuldige overweging van alle in het geding zijnde belangen, zij het node, bij het be doelde compromisvoorstel heeft neergelegd. „Vrees voor harde acties is daarentegen in deze zaak niet mijn (slechte) raadgeefster geweest. Zij zal dit, naar ik met nadruk wil stellen, ook in de toekomst niet zijn", aldus de staatssecre taris. STICHTING BEHEER LANDBOUWGRONDEN Meer armslag voor aankoop grond Bij de uitvoering van een ruilverkaveling is het van belang dat er beschikt kan worden over een voldoende grondreserve. De grondverwerving van de SBL (Stichting Beheer Landbouwgron den) in ruilverkavelingsgebieden blijft echter al enkele jaren achter bij de taak. Teneinde de mogelijkheid tot verwerving van voldoende grond te vergroten heeft de minister van land bouw en visserij, mr. A. van der Stee, de be schikking afkoop potentiële toedelingsrechten verruimd. Deze wijziging heeft tot gevolg, dat de SBL in een vroeger stadium in een ruilver- kavelingsgebied gronden kan aankopen, nl. zodra dit gebied op het jaarlijkse volgorde schema van ruilverkavelingen in voorbereiding is geplaatst. DISCUSSIE OVER VERTRAGING BIJ RUILVERKAVELINGEN Tijdens de behandeling van de wijziging van de begroting van het departement van landbouw en visserij voor het dienstjaar 1973 in de Twee de Kamer der Staten-Generaal op 5 februari 1975, zei minister mr. A. v. d. Stee desge vraagd o.m. het volgende over optredende ver tragingen bij de uitvoering van ruilverkavelin gen: „Wanneer de oorzaken van deze vertraging bestudeerd worden, dan moeten deze niet alleen bij de natuurbescherming worden gezocht, maar ook bij de bevoegdheden van provincies en gemeenten m.b.t. bestemmings- en streekplan nen. Door hun bevoegdheden op grond van de Wet Ruimtelijke Ordening en de Ruilverkave- lingswet kunnen conflict-situaties ontstaan". De bewindsman wees er voorts op dat de col leges van G.S. zich voorbereiden op stemmin gen met pachtersstemrecht. Maar G.S. bepaalt zelf wanneer de ruilverkavelingsplannen, die de Centrale Cultuurtechnische Commissie heeft goedgekeurd, ter visie zullen worden gelegd. Minister Van der Stee was van mening dat heroverweging van bepaalde beslissingen alles zins gerechtvaardigd kan zijn. Dit past ook in het gehele regeringsbeleid. Wanneer reeds 10 jaar of meer over een bepaald plan wordt ge sproken, is het logisch dat meningen in die tijd kunnen veranderen. De moeilijkheid bij ruil verkavelingen is, dat het gaat om gestemde ruilverkavelingen waar vervolgens een plaatse lijke commissie is belast met de uitvoering en dat er dan, in het kader van die heroverwegin gen, nieuwe eisen op tafel komen. De bewinds man verklaarde ook zelf de dan optredende moeilijkheden te onderkennen, omdat de stem mers erop moeten kunnen rekenen dat die plan nen dan ook zoals gestemd worden uit gevoerd. Aan de andere kant moet er bij ge rechtvaardigde verlangens altijd gepraat kunnen worden. Het beleid is er altijd op gericht ge weest die problemen via de plaatselijke com missie in goede harmonie op te lossen. Toege geven moet echter worden dat het overleg vaak bijzonder lang duurt onder meer door vertra gingen bij het uitbrengen van gevraagde advie zen. Milieu- en beheersfactoren spelen een overheersende rol maar daarnaast ook herover wegingen binnen de agrarische sfeer. Voorzover het de natuurbeschermingsproble- matiek betreft, zal de gedachtenwisseling over de relatienota (die op 6 februari aan het parle ment is aangeboden) van duidelijke betekenis zijn- Afrondend zei de bewindsman geconstateerd te hebben dat in landbouwkringen de bereidheid bestaat een open discussie aan te gaan met natuur- en milieubescherming. De landbouw heeft een open oog voor de belangen van de natuurbescherming, maar is daarnaast door de problemen die zich hebben voorgedaan zeer verontrust. De wijziging op de landbouwbegro ting 1973 werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 70

(NGT) Geodesia | 1975 | | pagina 14