in het Haringvliet en Hollandsdiep. Het derde gebied waarvan een vegetatie en geomorfo- logische interpretatie moet worden gemaakt is het toekomstige Zeeuwse Meer (zie fig. 9), of wel de Oosterschelde met de daarmee in open verbinding staande wateren, zoals Keeten, Mastgat, Krammer en Volkerak. Deze terreinen omvatten een oppervlakte van ongeveer 11.285 ha. bij 50 cm NAP. Van deze getijdegebieden vervallen de bodemvochtigheidskaart en de gebruikskaart. De bodemvochtigheidskaart ver valt omdat de periode waarin het gebied droog valt en dus gefotografeerd wordt te kort is om bruikbare vochtigheidsverschillen in de bodem te kunnen waarnemen. De gebruikskaart had alleen betrekking op de drooggevallen gebieden in de Grevelingen en is dus hier niet van toepassing. Door de dage lijkse overstroming is het uitvoeren van water passingen zeer beperkt mogelijk. De hoogte- lijnenkaart wordt daarom voor dit soort gebie den fotogrammetrisch vervaardigd met een hoogtelijn-interval van 20 cm. Tussen deze hoogtelijnen wordt een hoogtelijn geïnterpo leerd, zodat toch een interval van 10 cm wordt verkregen. Ook het terreinbezoek voor de interpretatie is door de getijden aan beperkingen onderhevig, maar door een getijtafel te raadplegen kan men er voor zorgen dat er toch een redelijke tijd in het terrein doorgebracht kan worden. Naast de landschapskaartering door de Meet kundige Dienst voor het milieu-onderzoek in zuid-west Nederland worden door MO van de Deltadienst ter plaatse nog vele andere onder zoekingen verricht zoals o.a. bodemonderzoek, klimatologisch onderzoek, onderzoek naar waterkwaliteit, onderzoek naar de visstand, tel lingen van insekten en vogelonderzoek. Omdat in deze technologische maatschappij de bescherming en instandhouding van het natuur lijk milieu een steeds grotere rol gaat spelen, hoopt de afdeling foto-interpretatie van de Meetkundige Dienst met zijn werk een klein steentje bij te dragen tot het behoud van een voor Nederland zo karakteristiek gebied. 92 Literatuur: Luchtfoto's t.b.v. het terrestrisch milieu-onderzoek in de delta van Zuid-West Nederland door Drs. H. L. F. Saeijs. Driemaandelijks bericht Deltawerken mei 1973. De gezondheidstoestand van straatbomen gezien vanuit de lucht. Studiecommissie invloed aardgas op beplantingen (SIAB) achtste rapport november 1973. 20 22 Fig. 9. Overzicht van de te kaarteren gebieden in de Oosterschelde (Zeeuwse Meer): 1. en 2. Slikken van de Heen. 6. Schorren bij St. Annaland. 11. Verdronken land van Zuid-Beveland. 5. Slikken van Vianen. 9. en 10. Slikken van de Dortsman.

(NGT) Geodesia | 1975 | | pagina 12