Nationale parken Nationale landschapsparken Relatie landbouw en natuur- en landschapsbehoud Inleiding Onlangs bood staatssecretaris W. Meijer van C.R.M. de Tweede Kamer een drietal nota's aan: een nota betreffende nationale parken een interimnota betreffende nationale land schapsparken 2) en een nota betreffende de relatie tussen landbouw en natuur- en land schapsbehoud 3). In de twee eerste nota's wordt een systeem van parken voorgesteld, waarbij aan twee typen parken wordt gedacht: natio nale parken, die primair in verband met hun natuurwaarde dienen te worden veilig gesteld en die geen (onder meer landbouwkundig) in cultuur en in exploitatie zijnde gebieden om vatten, en nationale landschapsparken, waarin ook landbouwgronden en woonkernen kunnen voorkomen. De derde nota over de relatie tus sen de landbouw en het natuur- en landschaps behoud richt zich op de instandhouding en het beheer van de uit een oogpunt van natuur- en landschapsbehoud waardevolle cultuurland schappen in ons land. Vanwege het grote be lang van de in de nota's gedane aanbevelingen, met name ook voor de ruilverkaveling en de landinrichting, zal hierna een samenvatting van de nota's worden gegeven, waarbij de twee eerstgenoemde zeer summier aan bod zullen komen en de derde uitvoeriger. Ik zal mij hierbij geheel van commentaar ont houden; de enige bedoeling is u, zo u ze nog niet gelezen mocht hebben, met deze nota's kennis te laten maken. Nationale parken De Interdepartementale commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van CRM, Binnenland se Zaken, Financiën, Landbouw en Visserij en Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, koos de volgende begripsomschrijving: Een nationaal park is een aaneengesloten ge bied van tenminste 1000 ha, bestaande uit natuurterreinen, wateren en/of bossen, met een bijzondere natuurlijke en landschappelijke ge steldheid en een bijzonder planten- en dieren leven. Het gebied is eigendom van de overheid en/of van rechtspersonen die zich de natuurbescher ming ten doel stellen. Het gebied kan ook ge heel of gedeeltelijk in eigendom zijn bij andere instellingen of particulieren, mits een duur zaam beheer van het gebied als nationaal park verzekerd is. Een nationaal park wordt aan gewezen of erkend door de rijksoverheid en onder toezicht van de overheid als een geheel beheerd, volgens richtlijnen die door de rijks overheid zijn vastgesteld. Doel van het beheer is de instandhouding en/of ontwikkeling van de aanwezige natuurwetenschappelijke, landschap pelijke en cultuurhistorische hoedanigheden, waarbij binnen deze doelstelling mogelijkheden worden geschapen voor het kennis nemen en genieten van de schoonheid en de waarde van het gebied. Naast de drie reeds bestaande, komen naar het oordeel van de commissie vooralsnog 20 ge bieden voor de status van nationaal park in aanmerking. De commissie beveelt aan de be staande parken in de in dit advies voorgestelde beheerssystemen in te passen. Op korte termijn dient met de verwezenlijking van een program ma betreffende de totstandkoming van natio nale parken een aanvang te worden gemaakt. In enkele gebieden doen zich vormen van grondgebruik voor die bij continuering dan wel intensivering moeilijk te verenigen zijn met de status en het gewenste beheer van een nationaal park. Zowel in het planologisch kader als in overleg met de betrokken departementen en Advies van de Interdepartementale commissie na tionale parken en nationale landschapsparken. Deel I, Nationale parken. Kamerstuk 13283. 2) Idem. Deel II, Interimadvies Nationale Land schapsparken. Kamerstuk 13284. 3) Nota betreffende de relatie landbouw en natuur- en landschapsbehoud. Gemeenschappelijke uit gangspunten voor het beleid inzake de uit een oog punt van natuur- en landschapsbehoud waarde volle agrarische cultuurlandschappen. Kamerstuk 13285. 93

(NGT) Geodesia | 1975 | | pagina 13