BRUNSVIGA onderhouds- en investeringsbijdragen voor verzwaarde welstandseisen ten behoeve van het landschapsbehoud; een inrichtingsbeleid dat daar waar nodig condities schept voor een verantwoorde beheerssituatie zowel uit het oogpunt van natuur- en landschapsbehoud als van de landbouw. Het ruimtelijk ordeningsbeleid. De Wet op de Ruimtelijke Ordening biedt het algemene raamwerk waarin een visie op de ontwikkeling van een bepaald gebied tot stand komt. De beleidsvoornemens in de Oriënte ringsnota ten aanzien van de ruimtelijke orde ning in het landelijk gebied zullen verder wor den uitgewerkt in de structuurschets voor het landelijk gebied die deel zal uitmaken van het derde deel van de Derde Nota Ruimtelijke Ordening. In deze nota zullen functie en plaats bepaling van onder meer landbouw en natuur- en landschapsbehoud worden uitgewerkt. Voor een optimale bescherming van waarde volle cultuurlandschappen en als onderdeel daarvan de totstandkoming van reservaten op enige schaal is de aanwezigheid van streek plannen, die daartoe de ruimtelijke grondslag leggen, van groot belang. Naast de streekplan nen zijn vooral ook de gemeentelijke bestem mingsplannen van belang, omdat in deze iedere burger rechtstreeks bindende plannen de be stemming van de in het plan begrepen grond aangegeven wordt en zo nodig in verband met de bestemming voorschriften omtrent het ge bruik van grond en opstallen in het plangebied kunnen worden gegeven. Het verdient aanbeveling, dat bij de voorberei ding en de goedkeuring van bestemmingsplan nen meer aandacht wordt besteed aan de kwa liteit van die plannen, zowel gezien vanuit het oogpunt van natuur- en landschapsbehoud als van landbouw. Het gaat hierbij niet alleen om de bestemmings aanduidingen en omschrijving, maar ook om het voorschriftenregime. Nadere bezinning op de hiervoor reeds ge noemde artikelen 10, 49 en 50 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening is noodzakelijk. Het beleid ten aanzien van het beheer. Ten behoeve van het natuur- en landschaps behoud wordt de aandacht gevestigd op het middel van de beheersovereenkomst, waarbij twee typen worden onderscheiden: de „onder- houdsovereenkomst" en de overeenkomst die in een „beheerdersinkomen" voorziet. In de toekomst zal de Natuurbeschermingswet hier voor een publiekrechtelijk kader moeten ver schaffen. Stellen de beheersdoelstellingen zodanige eisen aan de bedrijfsvoering, dat ondernemings gewijze agrarische exploitatie niet langer houd baar lijkt, dan zal veelal gestreefd moeten wor den naar verwerving door een natuurbescher mingsinstantie ten behoeve van reservaatvor ming. Het ligt in het voornemen spoedig over te gaan tot de uitvoering van een zgn. natuurbijdrage- regeling, die zal voorzien in een tegemoet koming aan particuliere eigenaren in de vaste lasten en in de kosten van instandhouding, verbonden aan het bezit van natuurterreinen. Ten aanzien van de totstandkoming van reser vaten in het agrarische cultuurlandschap wordt opgemerkt dat de opstelling van een landelijk reservatenplan, mede met het oog op de op stelling van de structuurschets voor het lande lijk gebied, hoge prioriteit verdient. Zowel in het kader van de toekomstige Landinrichtings wet als van een herziene Natuurbeschermings wet is het van belang dat een onteigeningsbasis ten behoeve van onder meer de vorming van deze reservaten zal worden gecreëerd. Vervol gens worden een aantal suggesties voor maat regelen ten aanzien van historische en nieuw op te richten agrarische bebouwing gedaan, die na overleg met de provinciale besturen, nader zul len worden uitgewerkt. Behalve ten aanzien van de ruimtelijke ordening wordt tevens aandacht geschonken aan andere wetten en verordenin gen, die de bepleite maatregelen inzake beheer van het landschap zomede de verschijningsvorm van agrarische bebouwing kunnen bevorderen. Met betrekking tot de wenselijkheid van wijzi ging van de Natuurbeschermingswet wordt on derzocht: ruimere mogelijkheden ter bescher ming van waardevolle cultuurlandschappen te bieden en tevens kleine natuur- en landschaps elementen onder de werking van de wet te brengen; nadere regelingen te treffen inzake Handrechenmaschinen F. H. FLASDIECK 99 bis zu 21 Stellen, auch z.B. Modell 18 RKW (met tekenknop, 18 cijfers en correctieschijf jes in het resultaat register) fabrikneuwertig Lieferung mit 1 Jahr Garantie per Auto sofort lieferbar D 56 WUPPERTAL 2 (BARMEN) FUTTERSTR. 17 - TEL. 0949/2121/55 55 54 Korrespondenz in hollandisch

(NGT) Geodesia | 1975 | | pagina 19