fotogrammetrie en computer is deze kaartering niet denkbaar. De samenwerking met de des kundigen van MO te 's Heer Arendskerke is uiteraard essentieel. Beschrijving van de kaarten Op de afdeling fotogrammetrie wordt met de conventionele fotogrammetrische apparatuur de basiskaart gemaakt. De inhoud hiervan bestaat alleen uit de topografie van het gebied en die lijnen of punten die voor de identificatie van dat gebied van belang zijn. Deze kaart nu, wordt gebruikt als ondergrond voor alle vol gende kaarten. Zoals reeds gezegd gaat aan de vervaardiging van deze basiskaart veel meet- en rekenwerk vooraf. Eerst dan treedt de af deling foto-interpretatie in werking voor de vervaardiging van de: 1) Vegetatiekaart: Hiervoor wordt gebruik gemaakt van de false- color foto (zie fig. 4). De verschillen in rode tinten zijn aanwijzingen voor verschillen in vegetatie. Door veelvuldig terreinbezoek kan men per gebied komen tot een sleutel die aan geeft dat een bepaalde kleur op een bepaalde plaats duidt op een bepaalde plantensoort of combinatie van planten. Het controleren in het terrein (naverkennen) van de getrokken vege- tatielijnen blijft echter noodzakelijk, o.a. omdat de verschillende foto's van eenzelfde gebied nogal eens kleurverschillen kunnen vertonen. Bij dit terreinbezoek wordt gebruik gemaakt van zwart-wit papierafdrukken, waarop aan tekeningen gemaakt kunnen worden betreffen de de vegetatiesoorten en waarop ruwweg de grenzen geschetst worden. De legenda kan pas vastgesteld worden als per gebied het aantal eenheden bekend is. Dit kan per gebied aan zienlijk verschillen. Bij de Slikken van Flakkee kwam men tot een verdeling in ongeveer 15 vegetaties of combinaties daarvan. Elke een heid heeft een cijfer, signatuur of kleur. De voorkeur gaat uit naar een gekleurde kaart, omdat hierop zelfs de zeer kleine eenheden nog duidelijk aangegeven kunnen worden met con trasterende kleuren. Daar het reproduceren van gekleurde kaarten bij een kleine oplage nogal kostbaar is, zijn er bij wijze van proef slechts enkele afgeleverd. Men is voorlopig overgestapt op een legenda van cijfers, signaturen, arcerin gen en rasters (zie fig. 5). 2) Geomorfologische kaartering Geomorfologie is de wetenschap die het reliëf van het aardoppervlak bestudeert en zich daar om bezighoudt met de aan de aardoppervlakte optredende geologische processen. De geomorfologische kaartering resulteert in de volgende kaarten: a) Geomorfologische kaart. b) Bodemvochtigheidskaart. c) Hoogtepuntenkaart. d) Hoogtelijnenkaart. 2a. Geomorfologische kaart Voor de geomorfologische kaart (zie fig. 6) wordt bij voorkeur gebruik gemaakt van zwart wit diapositieven, omdat hierop het best de reliëfvorm te zien is zonder dat men afgeleid wordt door de kleuren. Alle karakteristieke eenheden die voorkomen op een schorren- en slikkengebied worden in de legenda verwerkt, zoals bijvoorbeeld: oeverwallen, kommen, schorranden, golfribbels, prielen, enz. Ook hier is een intensieve voorverkenning noodzakelijk. De afwerking kan weer op verschillende manie ren geschieden, waarbij ook hier de gekleurde kaart de voorkeur geniet. Vanwege reeds ge noemde bezwaren hiertegen wordt de kaart afgeleverd met een legenda van cijfers en sig naturen. 2b. Bodemvochtigheidskaart Voor de vervaardiging van deze kaart wordt foto-interpretatie I [vegetatie ~j-|voorverkenning j[interpretatie j[veg.kaart [geomorfologie ~[-[voorverkenning [interpretatie eomorf.k< |hoogteliji opdrachtgever tekenafdeling afwerking blad opzetten gebied vlieg- fotogrammetrie computer berekening grondslag- meting fotogrammetrie voorbereiding triangulatie grondslag berekening computer berekening -hoogtepuntenkaart zwart-wit Fig. 3. Organisatieschema. 86

(NGT) Geodesia | 1975 | | pagina 6