senior landmeetkundige de er van in de omgeving van Dokkum. Op het einde van de 8e eeuw was de abdij eige nares van zeker 15.000 hoeven en landerijen. De oorspronkelijke schenkingsakten waren ge steld op bijna even zovele losse stukken. Door de zorg van Hrabanus, 5e abt van Fulda, zijn die losse oorkonden ca. 2e kwart van de 9e eeuw ingeschreven in een achttal perkamenten bandjes, van welke nog één over is. Later, tus sen 1150 en 1165, legde de abt Markwerd I, van de nog resterende akten en oude registers twee banden aan, die nog bewaard worden in het Rijksarchief te Marburg. Van de 112 be kende schenkingen van Friezen werd de grootte aangeduid door het aantal runderen, dat er grazen kon. Slaven en slavinnen waren steeds in de schenking begrepen. Nog in het na-Karolingische Friese recht vindt men de verplichting van de eigenaar van on roerend goed om bij voorgenomen verkoop de toestemming van zijn erfgenaam te vragen. En in de „zeventien keuren", behorend tot de oudste algemene Friese wetten, opgesteld tus sen 1000 en 1250 vermeldt men omtrent eigen dom nog, dat een Fries, die door Noormannen was gevangen en verkocht, na terugkeer weer in het bezit van zijn eigendommen moet wor den gesteld, (syn eckeren ende syn faders sta ten). Dit staat ook in de zeer oude „vier en twintig landrechten". Wanneer de particuliere eigendom voor het eerst opdoemde, is moeilijk te zeggen, maar reeds in 839 ontving een graaf in midden- Friesland de villa Cammingehunderi (Wester go) van Lodewijk de Vrome in eigendom. Naast het klein-grondbezit van de vrije boeren kende men dus toen ook reeds het groot grondbezit van de kloosters Fulda en Werden en van het St.-Odulphusklooster te Stavoren, benevens van de (koninklijke) domeinengron- den met koningshoeven naar Frankisch model. Wordt vervolgd. Heidemij Nederland BV, behorende tot de Heidemij Groep, is gespecialiseerd in advies, ontwerp en uitvoering van cul tuurtechnische, weg- en waterbouwkundige en bosbouwkun dige projecten. Zij vraagt voor haar Technisch Bureau te Haarlem een 127 Tot zijn taken zullen o.m. gaan behoren het leidinggeven aan enkele groepsleiders, de acquisitie van projecten, het maken van voorcalcu laties en het geven van technische ondersteuning aan medewerkers van andere afdelingen. Voor de vervulling van deze functie denken wij aan een HTS-er (land meetkunde) met enkele jaren ervaring m.n. op het gebied van de voor calculatie. Schriftelijke sollicitaties gaarne voorzien van een recente pasfoto en met vermelding van vacaturenummer 0119, kunt u richten aan de Dienst Sociale Zaken, afdeling Werving en Selectie, Lovinklaan 1 te Arnhem. adviseur/ontwerper/partner/uitvoerder/beheerder

(NGT) Geodesia | 1975 | | pagina 15