P. d. Roeck, hoofdingenieur-directeur van de provinciale technische dienst; A. Boone, burgemeester van Turnhout; J. Druyts, burgemeester van Merksplas; J. Segers, burgemeester van Weelde; A. Glennisson, burgemeester van Meerle; J. Ruts, burgemeester van Poppel; J. Loots, burgemeester van Baarle-Hertog; J. Desmedt, burgemeester van Minderhout; A. Pemen, burgemeester van Wortel; F. Simon, provinciaal hoofd van de dienst grote opmetingen van het Kadaster te Antwerpen. De Belgische commissarissen J. Ruts en J. Loots zijn respectievelijk op 19 april 1972 en 27 maart 1974 overleden. Zij werden niet ver vangen. Bij Koninklijk Besluit van 22 december 1972 nr. 45 werden benoemd tot Nederlandse com missarissen: Ir. W. A. Claessen, ingenieur-verificateur van het Kadaster te Amsterdam (thans hoofd tech niek en ontwikkeling bij Kador te Apeldoorn). Ir. P. A. Boersma, hoofdingenieur bij de pro vinciale waterstaat van Noord-Brabant. F. M. A. de Grauw, oud-burgemeester van Baarle-Nassau. A. H. P. Flogenbosch, burgemeester van Baarle-Nassau. L. Snijder, hoofd van het bureau van de land meetkundige dienst van het Kadaster te Breda (toekomstig directeur van de provincie Noord- Brabant). Op 6 december 1972 overleed de commissaris F. M. A. de Grauw. Hij werd niet vervangen. Zittingen Het college van commissarissen kon aan de slag en heeft in totaal 5 zittingen besteed aan de grensafbakening tussen de 8 Belgische ge meenten en de Nederlandse gemeente Baarle- Nassau. De zittingen werden gehouden in de gemeentehuizen te Baarle-Nassau (2 x), Weelde (2 x) en Markspias op 13 april 1970, 31 augus tus 1970, 1 december 1971, 2 oktober 1972 en 4 februari 1974. De technische uitvoering Op een der zittingen werd besloten dat de uit voering zoveel mogelijk zou aansluiten bij het bepaalde in de artikels 1, 2 en 3 van de con ventie van 1843. Deze artikels luiden als volgt: Artikel 1: De grenslijn tusschen het Koninkrijk der Nederlanden en het Koninkrijk België strekt zich uit van Pruisen af tot aan de Noordzee. Deze grenslijn welke in drie afdelingen verdeeld is (eerste afdeling: grenzen van Pruisen af tot aan de Maas, tweede afdeling; grenzen van de Maas af tot aan de Schelde; derde afdeling van de Schelde af tot aan de Noordzee) wordt op eene juiste en onveranderlijke wijze vastgesteld, bij een beschrijvend proces-verbaal, opgemaakt volgens de parcellaire plannen van het Kadaster, vervaardigd op eene schaal van één tweedui- zendvijfhonderdste en door middel van herken ning op het terrein, door daartoe afgevaardigde commissarissen bewerkstelligd. Nochthans zul len, bij uitzondering, kaarten op eene schaal van één tienduizendste voldoende geacht worden, om de grenslijn welke door de Maas en de Schelde gevormd wordt, aan te wijzen. Het zelfde geldt voor hetgeen de gemeenten Baarle- Nassau (Nederland) en Baarle-Hertog (België) betreft, te wier opzichte het status quo behou den wordt, naar aanleiding van artikel 14 van het tractaat van 5 november 1842. Een speciaal plan, in vier bladen, al de percelen van deze gemeenten bevattende, is opgemaakt op eene schaal van één tienduizendste, en bij dit plan zijn twee losse bladen gevoegd, op eene schaal van één tweeduizendvijfhonderdste, welke op eene kleinere schaal niet duidelijk konden wor den aangegeven. Artikel 2. De topografische kaarten, op eene schaal van één tienduizendste, bestemd om een grenslijn in de zeiver geheel en in betrekking tot de aangrenzende localiteiten te doen kennen, worden bij afdelingen opgemaakt, te weten: Van de zijde der Nederlanden, door middel van kadastrale plannen, aanwijzende tabellen en herkenningen op het terrein, voor zover deze nodig waren tot het bepalen der grenslijn. Van de zijde van België, door middel van kadastrale plannen en van herkenningen op het terrein, de gehele uitgestrektheid van het Belgische gedeelte omvattende. In deze kaarten is de gehele uitgestrektheid der grenslijn begrepen, op eene middelbare lijn van tweeduizend vier honderd ellen (mètres). Artikel 3. Het beschrijvende proces-verbaal, de parcellaire plannen en de topografische kaarten op eene schaal van één tienduizendste door de commissarissen vastgesteld en getekend, zullen bij de tegenwoordige overkomst gevoegd blij ven, en dezelfde kracht en waarde hebben, als of dezelve daarin in hun geheel waren opge nomen. A. Voorbereiding Dienaangaande werd gestart met de verkenning van 50 km grens, beginnende bij grenspaal 214 en eindigend bij paal 215. Bij de verken- 116

(NGT) Geodesia | 1975 | | pagina 4