ruilverkavelingscommissies, geen grote bekend heid. Vandaar dat bij de moderne ruilverkave lingen (welke ook halve dorpen soms omvatten) het gevaar levensgroot aanwezig is, dat in de ruilverkavelingsacte de eigendomsrechten van de burgerlijke gemeente op de kerktorens over het hoofd worden gezien, met alle juridische gevolgen van dien. Dit gevaar is nog groter bij toekomstige herme tingen onder vigeur van de op stapel staande hermetingswet. Aangenomen dat de huidige ambtelijke interdepartementale commissie voor de Kadasterwet de lijn zal volgen die in de jaren 19571964 door de Staatscommissie inzake het Kadaster t.a.v. de vernieuwing van het Kadaster is uitgebakend, komt er uiteinde lijk een tervisielegging van een lijst van recht hebbenden van het hermetingsgebied, een lijst waarop naast de rechten van eigendom, erfpacht, opstal, beklemming, gebruik en bewoning, ook worden opgenomen de grondrenten en de erf dienstbaarheden, waarvan het bestaan aanneme lijk is geworden na onderzoek, ook al is geen ingeschreven titel aanwezig. Ook andere rech ten worden vermeld, naar het oordeel van de minister wenselijk geacht (B. P. ed.). Bij de vernieuwing van het Kadaster, waarbij ongetwijfeld de voor de ruimtelijke ordening ondeugdelijke kadastrale plans van binnenste den en dorpskernen zullen worden vernieuwd (in 1957 was hermeting van de helft van alle oude stadkernen en een derde van andere be volkingsagglomeraties al dringend urgent; zie mijn artikel: Het Kadaster in de branding, Or gaan T.A.K. jg. 1957), zullen meer nog dan bij de ruilverkavelingen (waar immers de kerk hoven buiten de verkaveling moeten blijven) de kerken met hun torens binnen de hermeting vallen. In het bovenstaande zijn niet alle vragen over het hoe en waarom van de eigendom van de eeuwenoude kerktorens in Nederland bij lange na beantwoord. Hoe het kwam, dat, in tegen stelling tot het eerste ontwerp-grondwet van 1797, de staatsregeling van 1798 plotseling kwam met de naasting van alle torens van de tot 1795 heerschende Staatskerk, komt een latere onderzoeker misschien te weten uit de archieven van de commissie Steyn Parvé of uit die van de grondwetscommissie-1798, welke ergens in het Algemeen Rijks Archief nog wel te vinden zullen zijn. Het op school of elders gehoorde antwoord, dat de eigendom van de torens nodig was om ongestoord een telegraafdienst te onderhouden naar het stelsel- Claerde-Chappe, is wel een aardig verhaal maar snijdt geen hout, omdat dit seinsysteem in Nederland eerst pas in 1808 ingang vond, en pas in 1810 voor berichten vanuit Parijs naar Amsterdam (en dan nog maar via 14 stations) werd gebezigd. Ook het gevoelen, dat vanouds de torens werden gebruikt voor het bespieden van troepenbewegingen en later voor de tijd aanwijzing, kan niet als argument worden aan vaard: buiten de grenzen van de Bataafse Republiek vindt men geen analogie. Toch leek het me goed, het resultaat van m'n onderzoek aan u, lezer, voor te leggen. 150 Bonifaciustoren te Medemblik, in 1830 ongekadas- treerd, ca. 1880 „bijgepijld" bij Hervormde Kerk en kadastraal eigendom van deze kerk gemeente. Is wettelijk eigen dom van de burgerlijke gemeente. Bronnen: De Nederlandse Monumenten van Geschiedenis en Kunst, publicaties vanaf 1912 van Monumentenzorg, voornamelijk de delen Oost Groningen, Noord- en Oost Salland, Twente, Kwartier van Zutfen, Bom- melerwaard, Tielerwaard, Betuwe, Waterland en Om geving, Westfriesland, Tessel en Wieringen, Leiden en Westelijk Rijnland, Baronie van Breda, Noord Limburg, en Zuid Limburg uitgezonderd Maastricht. Van Hasselt's Nederlandse Staatsregelingen. P. Noordeloos, De restitutie der kerken in den Fran- schen tijd; Utrecht 1937. De delen Notulen van de Zittingen der Nationale Vergaderingen uit het tijdvak 17961798. Dagverhaal der Handelingen van het Vertegenwoor digend Lichaam des Bataafschen Volks, drie delen 1799. W. de Savornin Lokman Az-, De Kerkgebouwen van de Gereformeerde (Hervormde) kerk in Neder land; diss. Amsterdam 1888. C. F. Gijsberti Hodenpijl. De aanlegging van den optischen telegraaf in ons land; De Navorscher 1919, blz. 266 e.v. Verslagen van de toestand der gemeente Alkmaar 1856—1905. Raadsnotulen van Alkmaar 19231927. Inventaris van het Archief van de Kerkvoogdij 15731945 der Ned. Herv. Gemeente te Alkmaar. Weekblad van het Regt nrs 721 (1846) en 798 (1847). W.P.N.R. nr 4298 (1953). Monumentenwet 1961. Rapport van de Staatscommissie inzake het Kadaster.

(NGT) Geodesia | 1975 | | pagina 10