rechtigden in de kadastrale legger bekend staan, schriftelijk kennis van de voorgenomen plaat sing op de lijst". En als dan na afloop van de beroepstermijn c.a. de minister de lijst definitief vaststelt, geeft hij op grond van artikel 9 lid 2 bij aangetekende brief kennis hiervan „aan de genen, die als eigenaren en zakelijk gerechtig den in de kadastrale legger bekend staan, en aan de ingeschreven hypothecaire schuldeisers". Dit laatste om deze genoemden de gelegenheid tot het instellen van een beroep op de Kroon te geven. Na afloop van de laatste beroepstermijn wor den de uiteindelijk op de monumentenlijst voor komende beschermde monumenten ingeschre ven in een Monumentenregister waarvan (in viervoud aangehouden) één exemplaar wordt overgeschreven in de openbare registers bij de bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen. De bewaarder maakt in de kadastrale legger bij de percelen melding van de aanwijzing van beschermd monument. En hoezeer ook hier het beginsel van de publiciteit wordt toegepast, blijkt wel hieruit, dat wettelijk bij niet-gelijkluidendheid van de vier exempla ren van het Monumentenregister de inhoud van het in de openbare registers opgenomen af schrift van het register gelding heeft, en dit alleen. Strikt genomen had de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg, en hadden de ambtenaren van de Rijkscommissie voor de Monumenten- beschrijving, slechts te maken met hen, die als eigenaren en zakelijk gerechtigden in de kada strale legger bekend staan. Doch al spoedig bleek uit het minutieuze onderzoek dat die ambtenaren voor de geschiedkundige vastleg ging van de monumenten gewend zijn in te stellen dat bij het grootste deel van de onschatbaar kostbare kerktorens uit de tijd van vóór de Bataafse Republiek in de kadastrale administratie niet de juiste eigenaar vermeld wordt. Om u een indruk te geven van de alge mene uitgebreidheid van dit euvel, moge ik hieronder enige getallen geven: In de Bommelerwaard zijn van de 16 aan de eeuwenoude kerken gebouwde torens er zeker 11, welke eigendom zijn van de burgerlijke ge meente, en 3 waarvan mij de eigendom uit de geraadpleegde literatuur niet duidelijk werd. Van de 15 kerken op de monumentenlijsten in de Tielerwaard zijn er 10 eigendom van de burgerlijke gemeente; de toren van de hervorm de kerk van Deil wordt geacht eigendom te zijn van de dorpspolder die hem dan ook onder houdt. Van de 28 kerken in het Kwartier van Zutfen, waarvan de eigendom in de literatuur is ver- 144 meld, zijn er 17 waarvan de bijgebouwde mid deleeuwse toren eigendom is van de gemeente; de toren van de laat-gotische kerk van Didam is in 1836 door de burgerlijke gemeente aan de kerkelijke gemeente overgedragen; hetzelfde is te vermelden van de Werensfridustoren van Westervoort, die in 1926 door de gemeente aan de Hervormde Kerk werd overgedragen; en van de Nieuwstadkerktoren van Zutfen uit de 14e eeuw, bij raadsbesluit van 16 juni 1930 in eigendom aan de R.K. Parochie overgegaan. Van de 17 oude kerktorens in Salland, waarvan de eigendom werd onderzocht in de mij be kende literatuur, is alleen die van Wesepe sinds 1800 kerkelijk eigendom. Die van Hellendoorn was tot 1961 eigendom van de gemeente; 15 kerken met hun torens zijn in Twente als monu ment beschreven; 13 torens zijn eigendom van de gemeente. Merkwaardig genoeg bleek uit het onderzoek van Monumentenzorg, dat in oost-Groningen op de toren van Zuidbroek na, geen enkele andere toren eigendom is van de burgerlijke gemeente. Van de 36 kerken met torens in noordelijk Noordholland, waarvan de eigendom werd uit gezocht, zijn er 34, waarvan de toren eigendom is van de burgerlijke gemeente; hieronder zijn te vinden de dakruiters van de Nicolaaskerk van Krommenie, van de H. K. van Beets, die van Lambertschaag (waarover later meer), van de Noorderkerk te Hoorn en de daktoren van de Oosterkerk te Hoorn. In de provincie Zuidholland werden tot nog toe alleen de resultaten van onderzoekingen in westelijk Rijnland gepubliceerd. Van de 22 kerken met torens, die als monumenten van geschiedenis en kunst zijn aangemerkt en waar van de eigendom is uitgezocht, zijn 13 torens eigendom van de gemeente. Hierbij valt op te merken, dat b.v. de toren van de Hervormde kerk van Koudekerk (14e eeuw) in 1937 door de gemeente aan de Hervormden is overge dragen. Dr. Jan Kalf onderzocht in 1912 de eigendoms toestand van de kerken met torens in de Baronie van Breda: van de 15 zijn 11 torens eigendom van de burgerlijke gemeente; in Oosterhout was de Rooms Katholieke kerk van de Heilige Johannes de Doper na de Vrede van Munster aan de Hervormden overgegeven. Bij koninklijk besluit van 2 mei 1809 gaf Koning Lodewijk Napoleon de kerk aan de Katholieken terug, welke in 1810 het 16e eeuwse gebouw in ge bruik namen. Ter gelegenheid van het eeuw feest van de reconsiliatie schonk de gemeente Oosterhout in 1910 de 15e eeuwse toren aan

(NGT) Geodesia | 1975 | | pagina 4