Het „profiel" van een opnemer met de eisen, waaraan deze toekomstige specialisten moeten voldoen. Hart niet noodzakelijk IJzersterk gestel (ver schaald bier, brakwater, verslaafd aan stamppot) Ellebogen met eeltige stoot kussens voor leunen op tapkast Gezonde ingewanden (zie gestel) Vingers als moersleutels Stevige, liefst holle benen (voor Hessen drank) Gezichtsvermogen (onderschei den van de haartjes van een perzikschil op 1000 m.) Een neus, welke niet verbrandt Een krachtige bovenlip Bekakt Nederlands accent met Friese tongval Behaarde borst (maakt indruk op Arabieren) Dik schedeldak (hersens niet onontbeerlijk) Beweegbare oren, maar doof Brede rug, dikke huid Armen sterkte 2 (T.N.O.) Gevijlde nagels (schroevedraaiers) Diepe zakken, waarin argumenten van niet-landnieters verdwijnen Naar hars ruikende voeten, tenen met zwemvliezen voor het doorkruisen van moerassen zich niet door middel van grenspalen marke ren. Een zo exact mogelijke kaartering van 's werelds oceanen is vereist. Naast de traditio nele hydrografie in haar relatie tot de zeevaart is er een behoefte ontstaan aan waarachtige zeemeetkunde, aan mariene geodesie. De hydrografie in haar beperkte betekenis is een praktijkwetenschap, zij is geleidelijk ont wikkeld en heeft steeds meer wetenschappelij ke inhoud verkregen. Officieren-opnemer wer den in de praktijk geschoold. Bij de Dienst der Hydrografie ontstond de eigen „bijbel" getiteld „Hydrografisch opnemen" (laatste editie 1952), een doorwrocht handboek van bijkans 700 bladzijden, stoelend op enerzijds de ervaringen van anderhalve eeuw, anderzijds achtgevend op moderne ontwikkelingen en toepassingen. 182 Ieder land en iedere dienst kent een eigen benadering. De Royal Navy heeft een eigen J-fydrographic School, waarvan thans ook de Koninklijke Marine gebruik maakt. Binnen de fig (Féderation Internationale des Géomè- tres) bestaat sedert enkele jaren Commissie IV speciaal voor hydrografische problematiek. Tij dens het XlIIe fig congres te Wiesbaden in 1971 werd door Commissie IV voorgesteld en in plenaire zitting geaccordeerd dat een speciale werkgroep een concept zou opstellen inzake de gewenste „standards of competence for the profession". Dit rapport zal tijdens het a.s. XlVde congres te Washington ter discus sie worden gesteld. De werkgroep staat onder voorzitterschap van Lieutenant Commander rn (retired) A. E. Ingham, Senior Lecturer in Hy-

(NGT) Geodesia | 1975 | | pagina 14