©®GïXfi]©©l}QÜ W®®^ GROOTSCHALIGE BASISKAART Op vrijdag 27 juni 1975 heeft de ministerraad besloten dat het wenselijk is, te komen tot de vervaardiging, bijhouding en uitgifte van een grootschalige basiskaart van Nederland en tot de instelling van een orgaan voor het geven van adviezen te dier zake. In verband daarmede is het navolgende vastgesteld: Artikel 1 1De Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers is belast met de vervaardiging, bij houding en uitgifte van een grootschalige ba siskaart van Nederland. 2. Deze kaart is een in de grondslag van het stelsel van de Rijksdriehoeksmeting vervaar digde raamkaart op grote schaal met een zodanige topografische inhoud, dat deze de basis kan zijn voor aanvullingen die worden gewenst door degenen die de kaart gebruiken voor de uitvoering van hun werkzaamheden. 3. Onze Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening geeft, gehoord de in artikel 2 bedoelde Raad, nadere regelen om trent de vervaardiging, bijhouding en uitgifte van de grootschalige basiskaart. Artikel 2 1. Er is een Centrale Kaarteringsraad, die tot taak heeft, onze Minister van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening in verband met de in artikel 1 bedoelde vervaardiging, bij houding en uitgifte van de grootschalige ba siskaart te adviseren omtrent: a. het opstellen van urgentieschema's op lange termijn; b. het aangeven van prioriteiten op korte termijn; c. het onderzoeken van samenwerkingsmo gelijkheden in verband met de vervaardi ging, bijhouding en uitgifte; d. de kosten; e. de auteursrechten; f. organisatorische en technische maatrege len in het algemeen. 2. De Centrale Kaarteringsraad bepaalt zijn werkwijze naar eigen inzicht. Artikel 3 1. De in artikel 2 bedoelde Raad bestaat uit ten hoogste 11 leden, waaronder een voor zitter en een secretaris. 2. De voorzitter wordt benoemd door onze Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening, gehoord de Rijkscommissie voor Geodesie. 3. Het Hoofd van de Afdeling Techniek en Ontwikkeling van de Centrale Directie van het Kadaster en de Openbare Registers is secretaris. 4. De overige leden worden benoemd door onze Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, in dier voege, dat hij in de Raad zal zijn vertegenwoordigd door twee leden en dat onze Ministers van De fensie, van Verkeer en Waterstaat en van Landbouw en Visserij ieder een vertegen woordiger en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en het Overlegorgaan der Nuts bedrijven inzake leidingenregistratie ieder twee vertegenwoordigers voor de benoeming voordragen. Artikel 4 Dit besluit treedt in werking met ingang van de tweede kalendermaand na de datum van uitgifte van het Staatsblad, waarin het wordt geplaatst. Onze Minister van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening is belast met de uitvoering van dit besluit, dat met de nota van toelichting in het Staatsblad zal worden geplaatst en waarvan mededeling zal worden gedaan in de Nederland se Staatscourant. Ter toelichting kan het navolgende worden me degedeeld: De toenemende intensivering van het grondge bruik zowel door de overheid als door vele par ticuliere en semi-particuliere bedrijven voor doeleinden van bebouwing, industrievestiging, openbare nutsvoorzieningen en transport, heeft in de afgelopen decennia duidelijk uitgewezen, dat daarbij terwille van de dringend geboden nauwkeurigheid en onderlinge overeenstemming van kartografische gegevens uniform kaart-ma- teriaal niet langer kan worden gemist. Het ont breken van één algemene basiskaart van het gehele land is met name een bezwaar gebleken bij het ontwerpen en uitvoeren van bestem mingsplannen en van civiel- en cultuurtechni sche projecten aan de hand van topografische kaarten, die naar hun schaal, vorm, inhoud en als grondslag gebezigde coördinatenstelsel on derling al te sterk verschillen en dikwijls niet voldoen aan de te stellen eisen van nauwkeurig heid en volledigheid. De bestudering van de mogelijkheden om te komen tot een verbetering van het kartografi sche basismateriaal is in de afgelopen jaren ter hand genomen door meerdere organisaties op landelijk en regionaal niveau en heeft tenslotte geleid tot de instelling in 1972 door de Rijks commissie voor Geodesie en de Nederlandse Vereniging voor Geodesie van de Commissie Grootschalige Basiskaart. Deze commissie, wier rapport is gepubliceerd in het novembernummer 186

(NGT) Geodesia | 1975 | | pagina 18