Men is er in staat doorlopend watermonsters op aard en graad van vervuiling te onderzoe ken. Deze onderzoeken kunnen tevens dienen als basis voor het vaststellen van de heffing van industriële bedrijven. Bij recent onderzoek is al gebleken dat duidelijke verbetering van de waterkwaliteit is opgetreden. Na de lunch in ,,'t Loar" te Zenderen, werd door de 2e voorzitter van de VVL de dank van de vereniging uitgesproken voor de voor treffelijke presentatie van de waterschapspro- blematiek. Daarna werd de excursie voortgezet met een bezoek aan de rioolwaterzuivering in Hengelo. Aan de hand van een maquette gaf ir. J. van Selm op de „commandobrug" een overzicht van de gewenste processen en hun technische uitvoering. Vervolgens werd door collega J. E. M. Groot-Kormelink in het kort een uiteenzetting gegeven over de activiteiten van de landmeetkundige dienst van het wa terschap bij het totstandkomen van deze riool waterzuiveringsinrichting. Tot slot werd op het terrein van de rioolwater zuiveringsinrichting een wandeling gemaakt langs de zandvangers, bezinkbassins, de voorin- diktanks, slijkgistingstanks enz. Tegen vijf uur vertrok iedereen uitermate voldaan huiswaarts. H. S. sentieel onderdeel van de waterschapsorganisa tie is ook het technisch en administratief appa raat dat belast is met het onderhoud, verbete ring en aanleg van waterbeheersingswerken, behandeling van afvalwater en de zorg voor de heffing en invordering van waterschapslasten. Het totale budget van het waterschap Regge en Dinkel blijkt voor 1975 ongeveer 28.5 mil joen te bedragen. De inkomsten worden voor namelijk gevormd door de omslag van de kos ten van waterbeheersing en waterkwaliteitsbe heer. Voor een billijke verdeling van de lasten van waterbeheersing over alle afvallozers is een Massificatie vastgesteld. De verontreini gingsheffing wordt alleen betaald door gebrui kers van gebouwde eigendommen waaruit ver vuild water wordt geloosd. Voor een efficiënt waterkwantiteitsbeheer is een indeling van de watergangen naar grootte van het stroomge bied in een vijftal categorieën ingevoerd. Een groot aantal projecten voor verbetering van de waterbeheersing zoals b.v. een nieuw afwate ringskanaal van Almelo naar de Vecht bij Om men, het zgn. lateraalkanaal, moet nog worden uitgevoerd. Het waterkwaliteitsbeheer wordt op het waterschapslaboratorium uitgevoerd. RAYONBIJEENKOMST EINDHOVEN Op donderdag 25 september 1975 zal in Grand Hotel de „Cocagne", Vestdijk 47, Eindhoven, een regionale bijeenkomst worden gehouden. De heer ing. H. Meyer, techn. hoofdambtenaar voor bijzondere diensten bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, zal een voordracht houden over: De jotogrammetrische kaartering; in het bij zonder van bepaalde gebieden. De nauwkeurigheid van de fotogrammetrische kaart is al lang geen punt van discussie meer. De verschillen, die er nog kunnen bestaan tus sen een fotogrammetrische kaart en een terres- tisch opgemeten kaart, moeten veel meer ge zocht worden in verschil van interpretatie. Het interpreteren en idealiseren van de beeldinhoud van luchtfoto's is in wezen wel iets anders dan dat, wat men op het terrein doet, maar dat houdt beslist niet in, dat het één beter zou zijn dan het ander. De vraag is: wat heeft men nodig op de kaart en kan men met de gekozen me thode aan die vraag voldoen. H. T. F. Huijbregts 189 De slijkgistingstanks.

(NGT) Geodesia | 1975 | | pagina 21