Het eeuwfeest van „Hydrografie"*) door Schout bij Nacht H. H. van Weelde, chef der Hydrografie Vorig jaar, om precies te zijn op 17 juli, werd in het Maritiem Museum Prins Hendrik" te Rotterdam de tentoonstelling Met lood en lijn", ondertitel „Vier eeuwen hydrografie" ge opend. Directe aanleiding tot deze tentoonstel ling, welke onder het toeziend oog van prof. dr. ir. C. Koeman tot stand kwam, vormde het feit dat op 8 juli 1874 de Afdeling Hydrogra fie bij het toenmalige Department van Defen sie werd ingesteld. Dit artikel werd eerder gepubliceerd in „De Inge nieur", No. 86 - 35. Begrip hydrografie In dit verband wordt erop gewezen, dat het woord hydrografie is samengesteld uit twee griekse woorden, welke betekenen „water" en „beschrijving". In zeer algemene zin heeft dit woord zowel betrekking op zoetwater als op de zeeën; het wordt dan gebezigd in betrekking tot velerlei wetenschappelijke onderwerpen en de biologische, chemische en fysische eigen schappen van het water worden daaronder be grepen. Voor de zeeman heeft het woord hy drografie een beperkte strekking. Het Interna tionaal Hydrografisch Bureau te Monaco heeft de volgende definitie gegeven: Hydrografie is de wetenschap, welke de juiste gedaante van het aardoppervlak voor zover van belang voor de zeevaart vaststelt en bekendmaakt in een voor de zeeman passende vorm. Dit omvat: triangulatie en kustbepaling opmeting van oceanen, zeeën, zeearmen, rivieren en andere bevaarbare wateren de waarneming en bestudering van getij den, getijstromen en andere stromen magnetische, astronomische en oceanogra- fische waarnemingen voor zover van nut voor de opneming en voor de scheepvaart het samenstellen en uitgeven van zeekaar ten, zeemansgidsen, lichtenlijsten, getijta fels, stroomtafels, berichten aan zeevaren den en andere inlichtingen welke betrekking hebben op bovengenoemde taak. Het woord „hydrograaf" (vgl. hydrographer) wordt in Nederland, Engeland en een aantal andere landen gebruikt met betrekking tot de chef van de betreffende Dienst. Opnemers (vgl. surveyors) zijn zij, die het opnemingswerk aan boord van de opnemingsvaartuigen verrichten. 175 'W-

(NGT) Geodesia | 1975 | | pagina 7