-f' V v, Examen voor Landmeetkundig Ambtenaar A van het Kadaster 1 975 LANDMEETKUNDE Tijd: 3 uur 1. De drie ten noorden van de straatweg ge legen percelen moeten worden opgemeten t.b.v. een kaart op grote schaal. Maak het veldwerk waaruit een goede opmeting van deze percelen blijkt. De meetgetallen kunnen wor den geschat. 2. Het punt A ligt op de top en het punt B aan de voet van een helling. Het hoogtever schil tussen de punten A en B is 10 a 12 m, de afstand tussen de punten A en B is ongeveer 50 meter. Geef duidelijk aan hoe de (horizon tale) afstand tussen de beide punten m.b.v. een rouleau moet worden bepaald. Hoe wordt de afstand bepaald bij een hoogte verschil van 1 a 2 m, maar overigens dezelfde afstand, tussen de punten? Kunt u aangeven hoe met zeer eenvoudige hulpmiddelen het hoogteverschil, met vol doende nauwkeurigheid, wordt bepaald? 3. Door welke punten gaat de vizierlijn van de richtkijker van een theodoliet? Wat is de werkwijze van een optische micro meter zoals ingebouwd in de afleesinrichting van de rand van een theodoliet? 4. Welke opstellings- en regelingseisen gelden bij het werken met een theodoliet? Wat kan men doen als niet voldaan is aan deze eisen? 5. In de grenzen van het perceel 2700 staan buizen die zijn aangeduid met een cirkeltje. De lange gevel van het huis op het perceel loopt evenwijdig met de zuidgrens (BC). Het huis op het perceel 2700 wordt gesloopt. Het perceel moet worden getransformeerd tot een perceel met grenzen AB (krom), BC, CD en DA met dezelfde grootte als die van het perceel 2700. De hoek BCD moet recht wor den. Gevraagd de meting te beschrijven die nodig is om na de sloping van het huis de punten C en D op het terrein uit te kunnen zetten. *7°' 6. De hoekpunten A, B en C van het perceel 2701 zijn in het terrein met grensstenen aan gegeven. Beschrijf de meting die nodig is om op het verlengde van de grens AC een punt D te vin den dat zodanig is gelegen dat de grootte van het perceel ABD gelijk is aan die van het per ceel 2701. GROOTTEBEREKENING Tijd: 3 uur voor opgave 1 en 2 samen. 1. De eigenaar van perceel 3471 komt met de eigenaar van perceel 3472 overeen dat hij van perceel 3472 200 ca zal aankopen. De nieuwe grenzen van het aan te kopen ge- z?oo L r>r/// /Jy//////A 266

(NGT) Geodesia | 1975 | | pagina 18