wijl dit voor de voor 1858 uitgegeven grond wel mogelijk maar niet verplicht is. De eerste wordt bij de uitgifte direct geboekt en de eige naar krijgt dan meteen zijn eigendomscertificaat. Dit certificaat is iets, dat typerend is voor het Torrenstelsel en het doet verschillen van an dere positieve stelsels. Het bestaat uit een kopie van het grondboekblad (een realfolium) en is van groot belang bij transacties met betrekking tot onroerend goed. Zonder het certificaat kan er geen enkel recht op het omschreven onroe rend goed ontstaan of overgedragen worden. Het bevat behalve een omschrijving van het perceel, de daarop betrekking hebbende rech ten en lasten, eventuele hypothecaire credieten of mede-eigenaren ook een kaart van het per ceel met de afmetingen en de ligging ervan. Het eigendomscertificaat geeft dus aan wie de eigenaar is van welk onroerend goed. Het duidt bovendien de bezitter ervan aan als de eigenaar van het omschreven onroerend goed, omdat er volgens de wet geen overdracht mo gelijk is zonder opzending van het certificaat en de onderhandse akte naar het „register- book". Omdat zonder certificaat de verkoop van een stuk grond onmogelijk is, heeft dit tot gevolg, dat door het overdragen van het eigen domscertificaat de feitelijke levering geschiedt zonder dat hiermee de juridische levering plaatsvindt. Er kan dus een neiging gaan ont staan om onroerend goed te gaan verhandelen als roerend goed en dit te vereenzelvigen met het eigendomscertificaat. Vandaar dat men het Torrensstelsel ook wel een mobilisatiestelsel noemt. De juridische levering vindt plaats door de overboeking van het perceel op een nieuw blad, waarvan dan een kopie naar de nieuwe eige naar gaat als nieuw eigendomscertificaat. Het oude vervalt dan. Deze overboeking geschiedt na legalisatie van de handtekeningen en een kort onderzoek naar het voorkomen van fouten in de akte. De gegevens voor het opmaken van de akte worden overgenomen van het eigen domscertificaat. De geboekte eigenaar wordt nu de nieuwe eigenaar van het perceel, slechts de vervreemder kan nog tegen de boeking in beroep gaan, iemand die voor de vervreemder eigenaar was kan dit nooit. Omdat het certifi caat een stuk papier is, dat verloren kan wor den en ook de legalisatie van de handtekenin gen niet onfeilbaar plaats vindt, is het mogelijk voor de eigenaar, die zijn certificaat heeft ver loren, om een waarschuwing (een z.g. caveat) in het registerbook te laten plaatsen. Niemand kan nu te goeder trouw het betrokken onroerend goed verwerven. De registrerende instantie is bij het Torrensstel sel geen rechter maar een ambtenaar (de re gister general), die slechts registreert en een summier onderzoek pleegt. Het stelsel is on volledig, omdat de mogelijkheid bestaat, dat van voor 1858 uitgegeven gronden geen gege vens staan geregistreerd en dus ook geen eige naar bekend is in de registers. 4.2 Negatieve stelsels Negatieve stelsels komen o.a. voor in Frank rijk, België, Nederland en Italië. De onder linge verschillen tussen de stelsels zijn vrij gering, omdat het allemaal belastingkadasters zijn en ze ook allemaal voortkomen uit het door Napoleon ingevoerde kadastrale stelsel in de door de Fransen bezette gebieden. Als voorbeeld wil ik het Nederlandse stelsel be spreken, hoewel hier al in de vorige eeuw kritiek op is geweest. Daarna zullen in hoofd stuk 4.3.2 nog de typische kenmerken van enkele andere negatieve stelsels worden be sproken. 4.2.1 Het Nederlandse negatieve stelsel Dit is gebaseerd op het Burgerlijk Wetboek en in het bijzonder op de artikelen 671 en 1268, de Koninklijke Besluiten van 1 Augustus 1828 en 8 Augustus 1838 en de jurisprudentie in de vorm van het door de Hoge Raad gehanteerde causale stelsel. Lid 1 van artikel 671 zegt: „De levering of opdragt van onroerende goederen geschiedt door de inschrijving van de akte in de daartoe bestemde registers." Deze registers zijn geregeld in de genoemde Koninklijke Be sluiten en bestaan uit het dagregister, waarin het feit van de boeking van de betreffende ak ten wordt vermeld met enige bijzonderheden uit de akte en de datum, omdat het elke dag wordt afgesloten, het overschrijvingsregister voor akten en het inschrijvingsregister voor borderellen. Het overschrijvingsregister bevat door de no taris opgemaakte kopieën van de voor hem ver leden akten (art. 671a) met vermelding van deel en nummer van het dagregister. Het in schrijvingsregister bevat een van de twee door de notaris aangeboden borderellen (uittreksels van de hypotheekakte), eveneens met vermel ding van deel en nummer van het dagregister. Behalve deze drie zijn er ook nog andere regis ters. Deze worden echter alleen gebruikt als hulpregister voor de kadastrale boekhouding en het nazoeken van de openbare registers. 288

(NGT) Geodesia | 1975 | | pagina 12