bespreken, die ze tevens doet verschillen van de reeds besproken stelsels. 4.3.1 Positieve stelsels a. Zwitserland. Dit stelsel kent een verplichte verzekering van grenspunten en bij de verkoop van gedeeltelijke percelen de opmeting van de nieuwe grens voor het opmaken van de akte. Er wordt ook een zeer grote waarde gehecht aan de kaart. De bescherming van de verkrijgende derde strekt zich ook uit tot de geregistreerde grenzen en de kadastrale percelen. Een gemeente kan dan ook pas in het grondboek (dat verder grote overeenkomsten vertoont met het Duitse grond boek) worden overgenomen, nadat de grenzen met behulp van zeer nauwkeurige methoden zijn opgemeten en gekaarteerd. Een ander ken merk is het voorkomen van een zogenaamde meetbrief. Deze wordt gevormd door een kaart en een beschrijving van het perceel. Het stelsel vertoont overigens per kanton kleine verschillen. b. Elzas-Lotharingen. Het hier geldende stelsel is een mengvorm van positief en negatief stelsel. Het kent de ver plichte afpaling en de meting vooraf bij de ver koop van gedeeltelijke percelen. De meetbrief is veel uitgebreider. Hij bevat: een veldwerk, een oppervlakte berekening en een beschrijving van het perceel en de veranderingen, die heb ben plaatsgevonden (een soort staat 75). Ten aanzien van de grenzen en de kadastrale per celen geldt een positief stelsel, terwijl voor de overdracht en de levering het in de rest van Frankrijk geldende negatieve stelsel wordt ge hanteerd. 4.3.2 Negatieve stelsels a. Frankrijk en België. In deze stelsels komt de eigendomsoverdracht reeds tot stand door de obligatoire overeen komst tot eigendomsoverdracht. Er bestaat wel een indirecte inschrijvingsplicht. Zolang name lijk een overdracht niet is ingeschreven, kan een volgende overdracht niet worden inge schreven. Het is dus mogelijk voor de eerste vervreem- der om zijn eigendom aan een vierde te ver kopen en deze overdracht wel in te schrijven met alle gevolgen van dien voor de eerste ver krijger. In de hermeten gemeenten moet er bovendien bij de overdracht van gedeeltelijke percelen een meetbrief worden overgelegd. Deze bevat onder meer een kaart met daarop de nieuwe grens en de kadastrale aanduidingen. De omschrijving in de akte dient op deze meet brief gebaseerd te zijn. b. Italië. Dit stelsel kent ook de verplichte meting vooraf bij de verkoop van gedeeltelijke percelen. In de na de Eerste Wereldoorlog verworven gebie den is het daar bestaande stelsel (het Oosten rijkse grondboek)gehandhaafd. c. Het voormalig Nederlands Oost-lndïè. Hier had men ook een negatief stelsel met me ting vooraf bij de verkoop van gedeeltelijke percelen en eveneens de verplichte afpaling met grensstenen. De gegevens van deze meting en van het stuk onroerend goed werden vermeld op een meetbrief. Ook was er sprake van een verpondingsnummer in plaats van een perceel nummer, een eenheid waarop een eigendoms akte en een meetbrief betrekking hadden. 4.3.3 Het Engelse grond registratie stelsel Dit verschilt geheel van de vorige stelsels om dat er in Engeland nooit een algehele syste matische kadastrering is geweest voor het ge hele land. De reden hiervoor is, dat de grond in handen is van een betrekkelijk gering aantal eigenaren, die dikwijls grote oppervlakten, zo wel op het platteland als in de steden, bezitten. De grond wordt bovendien meestal nietverkocht maar in erfpacht uitgegeven voor een periode van 99 jaar of zelfs van 999 jaar. Dit werkt een particuliere administratie in de hand. Het ka daster treedt slechts op verzoek in werking voor een afzonderlijke registrering van elk aange vraagd object. Bij de overdracht van eigendomsrechten komt geen overheidsinstantie te pas. De grondregi- stratiewet van 1925 geeft de regering wel de bevoegdheid om kadastrering van de grond te verplichten. De oorzaak van het systeem is, dat het Engelse rechtsstelsel zeer oud is, de traditie er een grote rol speelt en bovendien dat het land nooit bezet is geweest door de Fransen, die in vele landen de eerste stoot hebben gegeven tot een hervorming van het rechtsstelsel en de invoering van wetboeken en een kadaster. 290

(NGT) Geodesia | 1975 | | pagina 14