Igadella^I CORADI: NIEUWE CORADOMAT, NIEUWE DIGIMETERS met het bezit van een eigendomscertificaat, dat deze bezitter kenmerkt als de werkelijke eige naar. Het stelsel kent dus een positieve rechts kracht en toch een vlotte overdracht van rech ten betreffende onroerend goed, omdat hier voor alleen een onderhandse akte en de over dracht van het certificaat voor nodig zijn zon der dat er een uitgebreid onderzoek naar de juistheid van deze overdracht plaats vindt. Het nadeel is echter, dat het certificaat een stuk papier is, dat men kan verliezen. Een ander belangrijk aspect is ook het feit, dat positieve stelsels tot doel hebben de regi stratie van de rechten op onroerend goed, de rechthebbenden en de grenzen van het recht als doel op zich, terwijl negatieve stelsels de registratie gebruiken voor de inning van de grondbelasting. Het is voor de inning van. de belasting alleen van belang, dat deze geïnd wordt van de bezit ter over het stuk grond, dat hij volgens de ge gevens bezit; of hij de werkelijke eigenaar is en of de grenzen exact bekend zijn is van minder belang. Wel moet opgemerkt worden dat het Nederlandse Kadaster zich hoe langer hoe meer heeft verwijderd van zijn oorsprong en tegenwoordig dan ook meestal wel over de juiste gegevens beschikt, hoewel dit niet gegarandeerd wordt zoals bij een positief stelsel. Deze ont wikkeling blijkt onder meer uit de overgang van het Kadaster van het Ministerie van Finan ciën naar het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Ook bestaat er m.i. een verband tussen de mate van overheidsingrijpen in het maatschappelijk leven en de keuze voor een bepaald publiciteits- stelsel voor onroerend goed. LITERATUUR Mr. J. H. Jonas: Burgerlijk Recht. Mr. H. J. Rijtma: Het Kadaster. Ir. W. van Riessen: Kadaster. Mr. N. E. Algra: Inleiding tot het Nederlands privaat recht. Het Burgerlijk Wetboek. Het tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde jaargang 1926: blz. 109-118 jaargang 1934: blz. 5- 24 blz. 46- 59 jaargang 1939: blz. 268-275 jaargang 1960: blz. 189-203 jaargang 1963: blz. 381-402 Het is even stil geweest rondom Coradi op de laatste kongres- tentoonstelling konden wij nog niets nieuws laten zien. Maar nu zijn de eerste dokumentaties van de nieuwe Coradomat en de nieu we Digimeters uit. De Coradomat o.a. met dubbele servomotorbesturing voor de Y-as en naast de polaire en orthogonale digimeter nu ook de Digigrid. Vraag deze interessante informatie bij ons aan! Oudegracht 312 - Utrecht - Telefoon 030-313132 - Telex 47543 292

(NGT) Geodesia | 1975 | | pagina 16