W®@[? JAARVERSLAG RIJKSPLANOLOGISCHE DIENST 1974 Aan het zojuist verschenen jaarverslag van de Rijksplanologische Dienst gaan ook nu weer enige belangwekkende beschouwingen vooraf. Dit jaar wordt uitgebreid aandacht besteed aan de inspraakprocedure rondom de Oriënterings nota, deel 1 van de Derde nota over de ruim telijke ordening. Deze Oriënteringsnota was de eerste beleidsnota welke aan de procedure van de planologische kernbeslissing werd onder worpen. De belangstelling hiervoor bleek zeer groot te zijn. Het is dan ook niet overdreven te stellen, dat rond deze nota de grootste in- spraakaktie tot stand is gekomen welke ooit in ons land plaatsvond. De belangstelling kwam vooral van de zijde van de professionele belangenorganisaties en -ver enigingen, van de grote steden, van de kleine kernen, van milieu-organisaties, lokale belan gengroeperingen, landbouworganisaties, stede- bouwkundige adviesbureaus en politieke werk groepen. Voorts was het milieu in de ons achterliggende periode weer vele malen onderwerp van (soms heftige) discussies. De interesse voor deze pro blematiek beperkt zich niet alleen meer tot incidentele aktiegroepen, integendeel, deze is snel groeiende in steeds bredere lagen van de bevolking. Deze maatschappelijke ontwikkeling heeft in 1974 een bijzonder markante beves tiging gekregen door een tweetal beslissingen van de regering. Typerend is wellicht dat beide beslissingen betrekking hadden op gebieden lig gende op de grens van land en zee. Van essen tiële betekenis voor het leven van de wereld zeeën is de zorg welke wordt besteed aan het zuiver houden van dat deel van de zee, dat onmiddellijk grenst aan de continenten. Voor Nederland ligt hier een bijzondere opdracht, omdat zijn kustgebied in Westeuropees verband unieke eigenschappen vertoont. Dit geldt in het bijzonder voor het Waddengebied en het Zeeuwse Deltagebied. Met betrekking tot het Waddengebied nam de regering de beslissing, dat het zgn. Dollard- kanaal niet buitendijks maar binnendijks moest worden aangelegd om op die manier het aqua- tische leven op het wad met de daarvan afhan kelijke vogelstand naar vermogen te ontzien. Voor wat het Deltagebied betreft besloot de re gering tot afsluiting van de Oosterschelde met een zgn. stormstuwcaissondam, welke het water kan doorlaten en aldus de voor het biologisch milieu in de Oosterschelde essentiële werking van het getij in stand kan houden. Deze beslis singen zijn van principiële betekenis en beves tigen dat de zorg voor instandhouding van het ecologisch evenwicht op het hoogste niveau er kenning vindt. Inhoud: I Inleiding. II De ruimtelijke ontwikkeling van Nederland (1. De bevolking; 2. Het natuurlijke milieu en de milieuhygiëne; 3. Sociaal-economische en sociaal-culturele ontwikkeling; openbare finan ciën; 4. Stedelijke gebieden; 5. Landelijke ge bieden; 6. Technische infrastructuur; 7. Be stuurlijke aspecten; 8. Regionale ontwikkelin gen; 9. Internationale aspecten). III Verslag van de werkzaamheden. Bijlagen. Lijst van afbeeldingen. Uitgave 1974. Formaat 18,5x26 cm. Omvang 254 blz. met vele foto's, kaartjes en tabellen. Prijs 22,(per post 25,25). Bestelnummer 150-003-74. Staatsuitgeverij, Christoffel Plantijnstraat, 's-Gravenhage. RAPPORT „GRONDEIGENDOM EN GRONDBEHEER" De grondpolitiek is bijzonder actueel. De hui dige wetgeving bergt onvoldoende mogelijk heden in zich tot het voeren van een bruikbare grondpolitiek. Om uit de impasse te raken, zijn nieuwe hanteerbare instrumenten nodig: het voorkeursrecht voor de overheid bij verkoop van onroerend goed en de herverkaveling voor niet-agrarische doeleinden. Dit is een van de belangrijkste conclusies uit het rapport „Grond eigendom en grondbeheer" dat is opgesteld door een commissie van de wetenschappelijke instituten van ARP, CHU en KVP. Het rap port bevat de volgende hoofdstukken: Uit gangspunt en doelstelling CDA-grondpolitiek; optimale beschikkings- en beheersbevoegdheid; huidige wetgeving onvoldoende; nieuwe instru menten; waardebepaling van de grond; slot beschouwing. Toegevoegd zijn een vijftal bijla gen over problemen die een nadere uiteenzet ting eisten. Dit rapport is verkrijgbaar bij de Dr.Abraham Kuyperstichting (tel. 070-606838), Dr. Kuyperstraat 3-5, Den Haag. H.S. 293

(NGT) Geodesia | 1975 | | pagina 17