vakmanschap heeft verricht. In zijn inleiding noemt de samensteller de volgende tien bron nen, die in het 325 bladzijden tellende Regis ter zijn verwerkt: Tijdschrift K en L (KL), or gaan van de Vereniging K en L (OK), H.O. van de Vereniging van Civiel-landmeters en Geodetische Ingenieurs (HC), maandblad Geo- desia (GD), Ruilverkavelingsbode (RB), Lus- trumboeken „Snellius" (Sn), publikaties van het Lab. voor Geodesie (LG), publikaties van het Lab. voor Geodetische Rekentechniek (LGR), publikaties Rijkscomm. voor Geodesie (RC) en ingenieursscripties van de onderafde ling der Geodesie van de Tech. Hogeschool (Scr.). Van verschillende bronnen zijn artikelen op genomen van vóór 1961 Met een compliment voor zijn doorzettings vermogen vermeld ik graag, dat de Heer Rogge zich voorstelt, t.z.t. nog een derde register toe te voegen aan de hier genoemde twee. Daarin zal dan voorkomen, naast het vervolg op pu- blikatie in de hier vermelde bronnen, ook een overzicht van de nog ontbrekende bijdragen uit vroegere periodieken, o.m. van het vakorgaan VTAK. Naast de eigenlijke alfabetische lijst van auteurs en trefwoorden bevat het Register: een lijst van scripties, een lijst van boekbeoordelingen, een lijst van beoordelaars en een lijst van afkor tingen. Wij zouden deze literatuurlijst graag zien in het bezit van ieder, die rechtstreeks of zijde lings bij de landmeetkunde is betrokken. De prijs is 10,Men kan bestellen bij Rijkscommissie voor Geodesie te Delft, post rekening 328487. W.K. Examen voor landmeetkundig ambtenaar van het kadaster, 1 Trigonometrie Tijd: 3^ uur. Van een cirkelsegment zijn gegeven de straal r en de middelpuntshoek 2 p radialen. Druk de oppervlakte van dit segment, te bere kenen als het verschil van een sector en een driehoek, uit in r, q> en goniometrische functies van q>. Coördinatenleer De volgende punten zijn in coördinaten bekend: A (9; 12), B (0; 0), C (14; 0) en P (4; 3). BP snijdt CA in M, CP snijdt AB in N, MN snijdt BC in L'. De lijn door P loodrecht op BC snijdt CA in M'. Tenslotte snijdt de lijn door M evenwijdig aan AL' getrokken AB in N'. Bereken de coördinaten van L', M' en N' en toon aan, dat deze punten op een rechte lijn liggen. Grootteberekeningen Tijd: 2 uur. De hoeken van de gebouwen zijn recht. a. Bereken de grootten van de percelen 2701 en 2702. b. Perceel 2701 wordt gesplitst volgens de lijn PQ. Bereken de grootten van de delen en het meetgetal bij P. Z702 ke/é0n 36 oo iz -6/ v 298

(NGT) Geodesia | 1975 | | pagina 22