Architectuur van programmatuur door Professor D. Eckhart, hoogleraar ITC, adviseur Dienst Informatieverwerking (DIV) van de Rijkswaterstaat. 1. Inleiding In „Data Base" najaar 1973 is een artikel ver schenen met als titel: Architecture of soft ware". De auteur, Dr. Frederick M. Haney, is staflid van de „Advanced Systems Operations" bij de „Xerox corporation" te El Segundo, Californië; hij is verantwoordelijk voor de evaluatie van nieuwe systeemconcepten. De in het artikel opgenomen beschouwingen le ken zozeer van algemeen belang dat een vrije weergave is samengesteld. Voor eventuele ver dere studie zij verwezen naar het oorspronkelijke artikel; dit is aanwezig in de bibliotheek van de DIV van de Rijkswaterstaat. 2. Samenvatting Verwacht mag worden dat de ontwikkeling en opbouw van zeer gecompliceerde programma's en systemen zich zal ontwikkelen tot een regu liere discipline. Deze kan tot stand komen zodra een hoeveelheid subsystemen beschikbaar komt in een vorm die „uit voorraad" leverbaar is. Zo dra men in brede kring gaat beseffen dat de structuur van programma's en systemen van zeer groot belang is, kan een dergelijke voor raad subsystemen worden opgebouwd. De analogie met het bouwen van huizen dringt zich op. De architect en de aannemer behoeven immers bij de constructie van een bouwwerk niet uit te gaan van de onbewerkte basismate rialen; integendeel: zij kunnen terugvallen op een groot aantal geprefabriceerde subsystemen, zoals b.v.: geysers -centrale verwarmingsketels, radiatoren etc. ramen, deuren Het doel van dit artikel is te wijzen op de ar chitectonische aspecten bij de ontwikkeling en het gebruik van programmatuur, en op de ver anderingen die zich naar verwachting zullen voordoen. Daartoe zal vooreerst een definitie gegeven moeten worden van „architectuur", en vervolgens aangetoond moeten worden dat ont wikkeling van software in feite een architec tonisch probleem vormt. 3. Een definitie van „architectuur" Voor het gewone publiek blijft het begrip „architectuur" beperkt tot de constructie van huizen en andere bouwwerken. De „grote van Dale" geeft als eerste betekenis aan: „de bouw kunst, de kunst en de leer van het ontwerpen en uitvoeren van bouwwerken", daarnaast geeft dit woordenboek een figuurlijke betekenis aan met als voorbeeld „de architectuur van muziek". De kern van het begrip „architectuur" wordt op zeer zuivere wijze geraakt in een definitie die te vinden is in „Webster's Collegiate Dic tionary": Architectuur is de kunst of de weten schap van het ontwerpen en bouwen van struc turen. Indien we onder „structuur" verstaan: „iets, dat is opgebouwd uit op elkaar betrokken delen volgens een duidelijk geordend patroon", dan verkrijgt het begrip „architectuur" de brede zin die eraan gehecht wordt in de kring der systeemspecialisten. Software bezien vanuit architectonisch gezichts punt zal aanleiding geven de aandacht te con centreren op: de onderscheiden delen van het systeem de interrelaties tussen de delen het beheer van de totaliteit der delen met inachtneming der interrelaties. 4. De rol van de architectuur Toen de computers qua geheugenruimte nog klein waren en de programma's nog stuk voor stuk op zichzelf stonden, gold het als hoogste kunst voor de programmeur om een program ma zo ineen te vlechten dat een product ont- 279

(NGT) Geodesia | 1975 | | pagina 3