Deze nieuwe opvatting van het begrip architec tuur die gericht is op het behoud van het sa menstel, dat is de integriteit van het systeem onder wisselende omstandigheden, is tevens van direct belang voor de systeemanalyse. Ook op dit terrein is te lange tijd toegewerkt op het systematisch uitdetailleren ten behoeve van een vrij statisch proces om de oplossing te constru eren. De nieuwe architectuur in de bouwwereld geeft thans een richting aan die uitermate veel belovend is. 7. Architectuur van de programmatuur Vele technieken die tot ontwikkeling zijn geko men in de bouwwereld zijn tevens bruikbaar voor programmatuur. Toch heeft de program matuur ook een eigensoortige problematiek. Ware dit niet het geval geweest dan had de reeds ontwikkelde methodiek in de bouwwereld direct overgedragen kunnen worden naar de wereld van de programmatuur, en de proble men van de zestiger jaren hadden ons bespaard kunnen worden. Het belangrijkste verschil is wel dat de samenhang tussen de programma tuur en het probleem dat opgelost dient te worden tamelijk indirect is. Vaak laten zich zo'n twaalf abstractieniveau's aanwijzen; d.w.z. een probleem wordt verdeeld in subproblemen; etc. Het resultaat is dat de verbindingsschakels hoofdzakelijk vastgesteld zijn als inzicht bij de ontwerpers, en door anderen niet dan met de grootste moeite kunnen worden nagespeurd. In de bouwarchitectuur is de situatie weliswaar niet wezenlijk anders, doch enerzijds is het aan tal abstractieniveau's geringer (5 a 6), en ander zijds zijn reeds standaard-subsystemen beschik baar voor vele functies. Voor iedereen is het AA, relatief gemakkelijk in te denken hoe een nieuw huis zal functioneren omdat men: reeds eigen ervaring heeft met huizen bekend is met standaard subsystemen. De afstand tussen het oorspronkelijke pro bleem en het uiteindelijke programmatische systeem heeft twee belangrijke gevolgen: het is voor de ontwerper van programma tuur zeer moeilijk om de eigenschappen van een systeem te voorspellen het is voor de toekomstige gebruikers zeer lastig om de systeemeisen te formuleren. Zoals bekend: eisen worden gewoonlijk ge steld in termen van te verwachten moeilijkhe den. Hoe kan een gebruiker zijn eisen echter formuleren als hij zich geen goed beeld kan vormen van hoe het systeem zal functioneren? Pas door het beschikbaar komen van stan daard-subsystemen voor programmatuur zal aan deze problemen tegemoet gekomen kunnen worden. 8. Tendensen in de architectuur van programmatuur Een van de belangrijkste ontwikkelingen die zich in recente tijd heeft voorgedaan is het zgn. gestructureerd programmeren. De inhoud van deze nieuwe werkwijze is vast te leggen in een aantal eenvoudige regels die voor het schrijven van programma's in acht genomen dienen te worden. Het primaire effect is dat programma's worden georganiseerd in een hiërarchie van programmamodules waarbij de machinale be sturing van de uitvoering zich slechts opwaarts en neerwaarts in de hiërarchie mag verplaatsen, en nimmer zijwaarts. Het gevolg is dat men overzicht houdt over de wijze waarop de bestu ring zich door een programma kan verplaatsen. Gevolgen zijn: dat men de gevolgen van een verandering duidelijk kan lokaliseren dat programma's leesbaarder worden. De praktische toepassing van het virtuele ge heugen-principe is eveneens een interessante stap voorwaarts. Volgens dit principe kan men onbekommerd programmeren voor een schijn bare computer met een direct geheugen; de reële computer beschikt over mechanismen om een aldus opgezet programma via kunstgrepen te doen uitvoeren binnen de eigen, in feite sterk gelimiteerde, faciliteiten. Dit voordeel kan uiteraard niet voor niets in de wacht gesleept worden: het gemak van de programmeur wordt betaald met extra tijdverbruik gedurende de uitvoering van berekeningen op de computer. Hogere talen toveren in feite aan de systeem- 281 lut U So what

(NGT) Geodesia | 1975 | | pagina 5