VAN STEENIS analyst een goeddeels virtuele machine voor: de programma-„statements" vormen kleine on afhankelijke subsystemen op het laagste niveau. Op deze wijze worden bij het gebruik van ho gere talen stukjes programma qua directe inter actie afgeschermd ten opzichte van elkaar. Een verdere ontwikkeling, liggend in het ver lengde van het juist gememoreerde, vormt de introductie van computers die aan de gebrui kers de mogelijkheid geven om een aantal „virtuele machines", te definiëren (Burroughs: B 1700) naar eigen smaak. Bij het ontwerp van computerapparatuur heeft zich een duidelijke lijn afgetekend: in de begin tijd hielden de ontwerpers zich bezig met de elektrische en elektronische basiscomponenten; allengs kwamen de componenten in gecombi neerde vorm beschikbaar voor de standaard logische functies als poort-schakelingen; vervol gens in gecompliceerder vorm als bijvoorbeeld volledige tellers. Momenteel kan men los verkrijgen elementen van zeer complexe natuur zoals: rekeneenheden geheugens zelfstandige verwerkingseenheden. Bij het ontwerp van programmatuur mogen wij gelijk in vorige paragrafen is aangeduid een soortgelijke ontwikkeling verwachten. Nu reeds plegen programmapakketten voor „hogere ta len" door de computerindustrie meegeleverd te worden; de ontwikkeling zal er toe neigen in algemeen gebruik zijnde rekenwijzen, ont worpen voor numerieke en andere doeleinden, beschikbaar te maken in de vorm van stan daard-modules. Tegelijkertijd zal de aandacht verschuiven van het programmeren in de huidige zin (veelal: codeer het programma vandaag, morgen kun je altijd nog documenteren) naar programmeren in de zin van het ontwerpen van een systeem structuur passend bij de probleemstructuur. De ontwerpen zullen steeds meer gaan berusten op gestelde eisen in plaats van op overwegin gen van organisatorische en personele aard. De huidige scheiding tussen systeemontwerp en programmering zal geleidelijk vervagen aan gezien praktisch de gehele inspanning gecon centreerd zal worden op het ontwerp. De talen zullen een geleidelijke evolutie van een systeem mogelijk maken zonder dat men de taal dient te verlaten; de primitieve functies van deze talen zullen echter veel gecompliceer der zijn dan in de huidige hogere talen. De principes van gestructureerd programmeren zul len in deze talen worden ingebouwd. Afgezien van de voordelen die dit systeem biedt voor de ontwerper, lijken daarmee ook betere mogelijk heden voor het toerekenen van kosten tijdens uitvoering verkregen te worden. 10. Slot Alhoewel het soms de schijn mag hebben dat de toekomst van de ontwikkeling van program matuur slechts hoopvol is omdat de zaken niet slechter kunnen gaan dan ze gaan, is er de ge fundeerde verwachting dat we ons de les van de zestiger jaren zullen aantrekken, en dat de daarbij opgedane ervaring zal worden omgezet in concrete verbeteringen. De meeste verbete ringen zullen in direct verband staan met de systeem-architectuur, d.w.z. met de structurele aspecten van systeemontwikkeling. Rondom deze conceptie zou zich een nieuwe cultuur kunnen ontwikkelen die aanleiding geeft tot een nieuw type deskundige: de systeemarchitect. 9. Toekomst van de prograinmatuur- ontwikkeling VOOR ALLE LANDMEETKUNDIGE WERKZAAMHEDEN Sedert 1945 GEODESIE CIV. TECHNIEK GRONDONDERZOEK Coöp. Ver. Ingenieursbur. v. Steenis G.A. NIEUWE GRACHT 5 - UTRECHT Telefoon 030-331331 282

(NGT) Geodesia | 1975 | | pagina 6