Rubliciteits- stelsels door Ing. G. J. Vonk 1. Inleiding In deze scriptie wil ik de verschillende publi- citeitsstelsels bespreken door eerst een indruk te geven van de denkwijzen, die aan de registra tie van onroerend goed ten grondslag kunnen liggen en van de hoofdindeling, die men bij publiciteitsstelsels kan maken. Vervolgens wordt een drietal stelsels besproken: het Duitse grondboek stelsel, het Australische Torrens stelsel en het Nederlandse kadaster, die als ken merkend kunnen worden beschouwd voor res pectievelijk het positieve, het Torrens en het negatieve stelsel. Omdat er veel verschillende stelsels voorkomen1) zullen bijzonderheden van een aantal andere stelsels besproken worden. Dit om een breder overzicht te geven van de mogelijkheden, die er voor publiciteitsstelsels bestaan. In de laatste hoofdstukken worden de verschillende stelsels op een aantal punten ver geleken. Eventuele in de literatuur voorkomen de kritiek op publiciteitsstelsels is niet behan deld -), omdat het de bedoeling is een beschrij ving te geven van de verschillende mogelijkhe den, die er bestaan voor de registratie van on roerend goed en deze te vergelijken zonder een oordeel uit te spreken. Alle stelsels hebben namelijk hun voor- en nadelen. Wat men als het belangrijkste beschouwt, hangt af van de waarde, die men aan registratie hecht. 2. De noodzaak van de registratie en het ontstaan van publiciteitsstelsels De behoefte aan registratie van allerlei gege vens met betrekking tot onroerend goed ver- toont een nauwe samenhang met de gecompli ceerdheid en de mate van ontwikkeling van de maatschappij. Wonen er namelijk veel mensen op een betrekkelijk klein grondgebied in een technologisch hoog ontwikkelde maatschappij, dan heeft dit als resultaat een ingewikkelde sa menleving met een gecompliceerd netwerk van relaties en verbindingen. Met als gevolg een sterk regulerend optredende overheid. Een der gelijke overheid zal veel maatregelen moeten treffen in het belang van de burgers (o.a. we genaanleg, stedebouw, het leggen van leidingen en aanleg van industrieterreinen) waarbij het nodig is te weten wie eigenaar is van een be paald stuk grond. Ook zal er een toenemende behoefte bestaan aan zekerheid bij de mensen ten aanzien van hun rechten en aan de bescher ming van die rechten tegen inbreuk door der den. Het ingewikkeld zijn van de hedendaagse maatschappij is dus o.a. het gevolg van de ster ke ontwikkeling van de techniek en van de daarmede samenhangende bevolkingsgroei. De ontwikkeling van de moderne maatschappij vindt zijn oorsprong rond het begin van de 19e eeuw. In deze periode zijn de grondslagen gelegd voor de hedendaagse samenleving. Daar om wil ik een kort overzicht geven van een aantal ontwikkelingen en hun mogelijke invloed op de keuze van een publiciteitsstelsel voor de registratie van onroerend goed. De periode rond 1800 is de tijd van de opkomst van het liberale denken, de industriële revo lutie met al zijn gevolgen voor de maatschappij en de tijd van de strijd tussen de oude agrari sche maatschappij en de moderne technologi sche maatschappij en deze duurt bijna de gehele 19e eeuw. De opkomst van het liberale denken en van de industrie veroorzaken gigantische verschuivin gen in de politieke stelsels van Europa. De techniek ontwikkelt zich zeer snel met als ge volg nieuwe rijken, toename van de bevolking 1. Volgens een rapport van het in 1934 te Londen gehouden Internationale Landmeterscongres 83. 2. Bijvoorbeeld de ramp van Heikamp. 283

(NGT) Geodesia | 1975 | | pagina 7