Ontwikkelingen rond vastgoedsystemen in Nederland door W. C. M. van den Thillart. Inleiding Dames en heren, Het is mij een groot genoegen dat ik vandaag op uw congres als enige niet-landmeetkundige een voordracht kan houden. Uw voorzitter wist in zijn inleiding treffend te zeggen dat we nu zo langzamerhand in de fase gekomen zijn van „hoe het gedaan wordt". In mijn inleiding waarin ik iets vertel over de stand van zaken nut en noodzaak mogelijkheden en moeilijkheden samenwerking tussen overheden toekomstverwachtingen met betrekking tot vastgoedsystemen, zal ik duidelijk maken, dat „hoe het gedaan wordt" slechts ten dele gerealiseerd is. Vastgoeddeelgebieden Voorbeelden: kaartvervaardiging ruilverkaveling onroerend-goedbelasting zelf-registrerende meetapparatuur Ik denk hierbij aan (belangrijke) deel- en rand gebieden het vastgoed betreffende, zoals het ATOR-project van het kadaster, en het on- roerendgoedbelastingsysteem van de SOAG. Automatisering bij het meten in het veld, het met behulp van computers vervaardigen van kaartmateriaal enz. is ten dele uit het experi mentele stadium gekomen. De tentoonstelling van dit congres overziend, geloof ik dat de techniek al ver gevorderd is. Echter, realise ring en invoering in de praktijk blijken nog maar betrekkelijk weinig te geschieden. Dit is te verklaren, omdat invoering van geautoma- tiseerde technieken veelal op vrij grote proble men stuit. Niet alleen financiële (de aanschaf van de benodigde apparatuur vergt hoge inves teringen), maar met name problemen op orga nisatorisch gebied. Meetploegen moeten anders samengesteld worden. Relatie binnen-buiten- dienst wordt anders etc. De te automatiseren administraties, vooral de grote te integreren processen, bevinden zich voor een deel nog in het stadium van „hoe het zou kunnen". In een aantal gevallen is met de uitwerking van de hiervoor benodigde systemen begonnen. Met name denk ik dan aan de vastgoedsystemen die in opdracht van de SOAG (Stichting tot Ontwikkeling van de Automatisering bij de Gemeenten) in Amster dam en Rotterdam ontwikkeld worden en, voor zover al gereed, nader uitgewerkt worden. De heren Berger en Zeillemaker zullen in hun lezingen hierop ingaan. Is het gebruik maken van geautomatiseerde technieken reeds niet eenvoudig, ook de ont wikkeling en invoering van complete geauto matiseerde geïntegreerde systemen (of grote deelsystemen), is een zeker niet te onderschat ten probleem. Alleen indien men vooraf maat regelen neemt en zorgt voor een goede bege leiding bij de invoering van het project, zal realisering zonder teveel problemen plaats kun nen vinden. In dit kader past geloof ik wel een stelling die ik las en die gericht was aan de „bezorgde" Nederlandse ondernemer in 1975. Hierin werd gesteld dat helaas de ont wikkelingskosten altijd 900% en de produktie- kosten 100% hoger zijn dan geraamd. Deze stelling is gechargeerd, maar ook voor onze projecten geldt, dat ontwikkelingskosten rela tief veel hoger uitkomen dan geraamd. Het is opmerkelijk dat ontwikkelingen ook buiten de automatiseringssfeer problematisch zijn en blijkbaar ook daar onderschat worden. Vaak Inleiding gehouden op 23 oktober 1975 in Utrecht op het achtste NGL-congres. 326

(NGT) Geodesia | 1975 | | pagina 18