betreft het processen die al vele tientallen jaren bekend zijn (maken van auto's e.d.). Gestreefd wordt uiteraard om binnen de begrotingen te blijven. Het lukt ook steeds beter. Dit is te verklaren omdat steeds meer ervaring wordt opgedaan, zowel met het plannen en begro ten, als kennis en inzicht verkregen wordt, in de processen zelf. Voordat ingegaan wordt op nut, noodzaak en mogelijkheden van het opzetten van ge automatiseerde vastgoedgegevensverzamelingen moet eerst een wezenlijke onderscheiding van het vastgoed en zijn gegevensverzamelingen gemaakt worden. Deze is: registratieve/administratieve verzamelingen; topografische verzamelingen; thematische verzamelingen. Bij beide laatste verzamelingen worden be doeld die verzamelingen welke (kunnen) lei den tot (reproduktie c.q. samenstelling van) een bepaald kaartbeeld, waarbij topografische verzamelingen louter topografie bevatten. On der de categorie „thematische" verzamelingen zou ik o.m. willen rangschikken de .onzicht bare" topografie zoals de (kadastrale) rechts toestanden, demografische en economische in formatie, maar ook kabels en leidingen. Het weergeven van rechtstoestanden op de kadas trale kaarten reken ik hiertoe, omdat de regis tratie in kaartvorm ten doel heeft de grenzen van deze rechtstoestanden (een thema) weer te geven. Het is te verdedigen dat ook topogra fische gegevensverzamelingen tot de themati sche gerekend worden. .In de onderverdeling is dit niet gedaan, omdat men voor elke af beelding van een „thema" altijd behoefte heeft aan een of andere vorm van topografie als ondergrond. Dit is nodig om de relatie van het onderliggende met het zichtbare mogelijk te doen zijn. Genoemde gegevensverzamelingen staan in eikaars verlengde c.q. zijn comple mentair t.o.v. elkaar. Om een totaal beeld van de materie te verkrijgen moet men beschikken over alle drie de gegevensverzamelingen en zo mogelijk geïntegreerd. Historie en stand van zaken Als we in de geschiedenis teruggaan, zien wij dat Napoleon het al in 1811 noodzakelijk achtte het belastinggebied uit te breiden met een soort grondbelasting. (Tot op heden een van de belangrijkste motieven om vastgoed gegevensverzamelingen op te zetten en bij te houden). De hiervoor noodzakelijke opper vlaktemetingen werden door een daartoe in het leven geroepen kadastrale dienst uitge voerd. Daarnaast heeft het kadaster in de loop der tijden er een tweede doelstelling bij ge kregen, nl. rechtszekerheid bij transacties in onroerend goed. Voor genoemde doeleinden heeft het kadaster uitgebreide vastgoedge gevensverzamelingen opgebouwd en bijgehou den. Ook de lokale overheid verzamelt al een groot aantal jaren vastgoedgegevens. In het kader van de bevolkingsboekhouding heeft de gemeente reeds van oudsher de verplichting een zgn. woningregister bij te houden. Buiten dit vast- goedregister dat in feite strikt genomen niet meer behoeft te zijn dan een register van woonadressen beschikken vele gemeenten over een uitgebreidere woningkartotheek. Daarnaast hebben alle gemeenten in Nederland vastgoeddeelverzamelingen t.b.v. o.a. riool-, straat-, en brandweerbelastingen. Laatstge noemde belastingen (met de personele- en grondbelasting) verdwijnen en hiervoor komt één nieuwe belasting in de plaats, de zgn. on- roerendgoedbelastingen. Vóór 1980 moeten alle gemeenten deze belasting ingevoerd heb ben. Op dit moment hebben ca. 300 gemeen ten besloten om deze belasting met ingang van 1 januari 1976 in te voeren. Ca. 200 gemeenten hebben reeds besloten gebruik te maken van het in het kader van het SOAG vastgoed systeem ontwikkelde landelijk onroerend- goedbelastingsysteem, ter be- en verwerking van de gegevens. De prognose is dat in 1980 ongeveer 625 gemeenten van dit systeem ge bruik zullen maken. Daarnaast houden een 37-tal gemeenten zij die beschikken over een eigen landmeetkundige dienst topo grafische gegevensverzamelingen (in kaart vorm) bij. Een en ander geschiedt veelal in een samenwerkingsverband met het kadaster. Ook gemeentelijke nutsbedrijven, diensten van gemeentewerken e.d. hebben vastgoedgegevens verzamelingen (leidingenregistratie, wegbeheer e.d.). Buiten genoemde categorieën overheden houden o.a. ook vastgoedgegevensverzamelin gen bij De Rijksplanologische dienst. Op basis van het vierkantennet zet deze dienst een objec ten registratie op. De waterschappen. Ten behoeve van de heffing van waterschapsgelden en in een aantal gevallen t.b.v. de oppervlaktewater reiniging. Openbarenutsbedrijven. Ten behoeve van o.a. het leidingenbeheer worden uit gebreide gegevensverzamelingen bijgehou den. 327

(NGT) Geodesia | 1975 | | pagina 19