Ministerie van Verkeer en Waterstaat: Dienst Informatieverwerking Rijkswaterstaat. Provincies: Provinciale Planologische Dienst. Provinciale Waterstaat. Al deze diensten en instellingen moeten ter uitvoering van hun taken zelfstandig over de vastgoedverzameling beschikken. Dit om in combinatie met andere gegevens in specifieke informatiepatronen te kunnen voorzien. Priori teiten bij de up-dating van de gegevens zal der halve van geval tot geval verschillend kunnen zijn. Wij hebben gezien dat voor veel doeleinden vastgoedgegevens noodzakelijk zijn. Ook dat deze gegevens verzameld en bewaard worden door diverse categorieën overheden. Er wordt veelal gebruik gemaakt van dezelfde informatie elementen. Hiertoe worden (soms) gegevens over en weer uitgewisseld. Hoe gecompliceer der deze informatiestromen worden en hoe groter de verzamelingen, des te groter wordt de behoefte e.e.a. doorzichtiger en toeganke lijker te maken. Al in het eind van de vijftiger jaren ontstonden hiervoor een aantal technie ken, die zij het schoorvoetend ingevoerd werden. Mechanisering deed n.l. haar intrede in administratieve en technisch/administratieve processen. In de zestiger jaren werd dit in Nederland gevolgd door automatisering van deze processen. Ontwikkelingen in gemeentelijk verband, met name de SOAG Gezien de complexiteit van problemen die zich hierbij voordeed besloot de VNG (Ver eniging van Nederlandse Gemeenten) in 1967 dat de gemeenten de automatiseringsprojecten, gezien de grote complexiteit en de daarmee verbonden kosten, het beste gezamenlijk kon den aanpakken. Dit zowel om kosten te be sparen, als om sneller het gewenste resultaat te bereiken. Om dit te realiseren werd de SOAG opgericht (Stichting tot Ontwikkeling van de Automatisering bij de Gemeenten). On derscheiden moeten worden: ontwikkeling van systemen en het in gebruik nemen hiervan. De SOAG coördineert en stimuleert deze za ken. Om de gemeenten optimaal te helpen zijn twee belangrijke activiteiten ondernomen, t.w.: 1. het opstellen van een zgn. basisplan voor systeemontwikkeling; 2. het oprichten van een tiental regionale inter gemeentelijke automatiseringscentra. Het zgn. basisplan, een model voor een ge- integreerde systeemontwikkeling en aanpak, vormt de basis hiervoor. De SOAG tracht de inhoud van de systemen, hetgeen „eruit" moet komen, zoveel mogelijk door de (toekomstige) gebruikers van de systemen zelf te laten be palen. Om dit te kunnen realiseren zijn per systeem/toepassingsgroep zgn. begeleidings groepen ingesteld. Het blijkt in de praktijk moeilijk te zijn, de groepen zodanig samen te stellen dat zowel de representativiteit als de werkbaarheid gewaarborgd zijn. Het basisplan kent een onderverdeling in 9 hoofdsystemen die verdeeld zijn in vier groe pen, t.w.: De bestuursobjectsystemen, waarvan vast goed er één is. De andere zijn het bevol kingssysteem en het activiteitensysteem. De bestuursmiddelensystemen, t.w. het be- talings- en incassosysteem, het materiaal systeem en het personeelssysteem. Het stuursysteem. Dit systeem regelt en koppelt o.a. de activiteiten tussen de reeds genoemde systemen. De vierde categorie omvat de zgn. niet- gemeentelijke en niet-geïntegreerde toepas singen. Al de genoemde systemen zijn in ontwikkeling. Naast o.a. het personeelssysteem zijn de be- stuursobjectensysternen alle drie in meer dere en mindere mate operationeel. De regionale intergemeentelijke centra verwerken deze systemen. De gebruikers zijn de gemeen ten binnen het verzorgingsgebied van het cen trum. Voor de ontwikkeling van een systeem wordt één centrum aangewezen. De negen andere centra gebruiken het ontwikkelde sys teem. Bij de systeemontwikkeling vormt dit een belangrijke kostenbesparing. Het is de bedoeling dat de SOAG, nu nog een stichting, in 1976 evenals de verwerkingscentra een gemeenschappelijke regeling van de ver werkingscentra wordt. Deze aanpak, die door het overgrote deel van de Nederlandse ge meenten ondersteund wordt, lijkt zijn vruch ten af te gaan werpen. Een gezamenlijke aan pak van de problemen is noodzakelijk, ook om uniformiteit te verkrijgen met betrekking tot de relatie tot de andere overheden. Het SOAG-vastgoedsysteem onderscheidt twee hoofdgroeperingen, t.w.: een registratief/administratief deel; een topografisch/leidingen deel. Het registratieve/administratieve deel kent thans drie deelsystemen, t.w.: het gebouwensysteem; 328

(NGT) Geodesia | 1975 | | pagina 20