De verplichte registratie van de overdracht of vestiging van zakelijke rechten op onroerend goed volgens het meerjarenplan zal evenwel op den duur betekenen, dat over een mensen leeftijd van nagenoeg elk grondstuk de recht hebbenden, de „general boundary" en de zake lijke lasten (als b.v. hypotheek en erfdienst baarheden) in de administratie van de Land Registry zullen zijn geregistreerd. Die registratie van een overdracht van rechten, de boeking van zakelijke rechten op de ver krijger en de registratie van rechten op nog niet geregistreerde onroerende goederen (d.w.z. de zgn. First Registration) vinden meestal plaats door bemiddeling van een „solicitor", een juridisch adviseur, die enigszins te vergelijken is met de notaris in Nederland. De aanvrage om registratie van de titel van aankomst gebeurt op van overheidswege vast gestelde formulieren, bij welke aanvrage alle bewijsstukken t.a.v. het in te schrijven of over te dragen vast goed aan de Land Registry moeten worden overgelegd. Bij titel registratie van nog niet ingeschreven grondstukken wordt niet alleen elk bewijsstuk op zijn juistheid onderzocht, maar ook kan het gebeuren dat ter plaatse dit onderzoek zich tot de aangrenzende eigenaren uitstrekt. De controle in geval van registratie van de overdracht van reeds geregistreerde onroerende zaken verloopt veel vlotter. In het Engelse sys teem zit namelijk evenals dat bij het Tor- rens-stelsel het geval is de omstandigheid verweven, dat bij elke Registration of Title to Land de rechthebbende of diens solicitor een kopie van de inschrijving krijgt ter hand ge steld in de vorm van een officieel Land Certifi cate. Dit eigendomscertificaat bestaat uit een afschrift van 1° het betreffende Property Re gister, 2° het Propertyship Register, 3° het Charges Register en 4° een overzichtskaartje van het betrokken grondstuk, uittreksel uit de Land Registry Map, behorende bij de Title to Land. (Zie als voorbeelden achter dit artikel de figuren 4 t.m. 8). Bij latere verkoop of bezwaring met b.v. hypo theek of erfdienstbaarheid behoeft alleen dit Land Certificate te worden overgelegd bij de door de solicitor opgestelde en door de par tijen ondertekende verklaringen van over dracht. Bij de overdracht van rechten op een deel van een perceel wordt bij de formulieren een uit treksel geëist van de Land Registry Map, waarop dat perceelsdeel rood omrand is aan gegeven. Het kaartje (op een vastgesteld for maat) moet door de verkoper èn de koper voor echt zijn erkend. Een handelwijze dus die een beetje gelijkt op die in België, waar bij élke overdracht (ook van gehele percelen) een uittreksel uit het kadastrale plan als integre rend deel van de akte moet worden overgelegd. Land Title Register Na onderzoek van de gegevenheden (juistheid van b.v. de rechten en de identiteit van de ver koper, de vormvereisten, de identiteit van het grondstuk op de overgelegde kaart en die van de verkrijger) wordt een officiële verklaring omtrent de „Title" opgemaakt en is de Regis tration of Title to Land een feit. Het oude certificaat wordt öf ongeldig gemaakt (bij vol ledige overdracht van de daarin bedoelde on roerende zaken) óf met de nieuwe rechtstoe stand in overeenstemming gebracht. Betreft deze een uitsplitsing van een deel van het eigendomsperceel, dan wordt op het oude cer tificaat het overgedragen gedeelte met groene lijnen omrand en dit deel met in groene kleur het nieuwe titelnummer aangegeven. Een soort verwijzing dus naar het Land Certificate van de nieuwe eigenaar. Deze nieuwe eigenaar krijgt na de overboeking in het Land Title Register zijn eigen Land Certificate, en vanaf dat moment stelt de Staat zich gedekt door bepaalde waarborgfond sen garant voor de onaantastbaarheid van de titel, zolang de ingeschreven rechthebbende de eigendom behoudt. Een „titelinsurance" dus, die vele trekken vertoont van de titel- verzekering in de Verenigde Staten, met dat verschil dat daar particuliere Title Insurance Companies opereren en in Engeland de Staat garant is. Ruoff het hoofd van de Engelse landregistra- tie vertelde op het Londense FIG-Congres van 1968, dat door de bij het titelonderzoek gevolgde werkwijze hier nagenoeg geen noe menswaardige risico's aanwezig zijn. In de afgelopen ruim 70 jaren van het bestaan van de wettelijke titelgarantie is slechts nog geen 40 000 pond sterling uitbetaald als scha deloosstelling bij onvolkomenheden in de titel. In 1965 waren er volgens Ruoff 25 claims geteld kostende 3000 pond sterling waarvan de meeste een onvolkomenheid be troffen in de aan de Land Registry overgelegde kaarten bij aanvragen voor een zgn. „first registration" van onroerend goed, onvolkomen heden die bij de controle er doorgeslipt waren. Al met al een kleinigheid in vergelijking tot de waarde van het vastgoed van een half miljard pond sterling, dat elk jaar thans als „first 12

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 14