Ontwikkeling automatisering kadastrale registratie*! door ir. G. S. C. van Beek, hoofd van het Bureau Ontwikkeling Automatisering Kadastrale Registratie te Heerlen. Toen mij in juni van dit jaar gevraagd werd om op uw congres iets te vertellen over de stand van zaken betreffende de automatisering van de kadastrale registratie in de wande ling gewoonlijk de automatisering van het ka daster genoemd heb ik tamelijk spontaan ja gezegd op die uitnodiging. De achtergrond voor dit ja-woord was tweeërlei. Eerstens meende ik dat informatie omtrent de kadas trale automatisering uitstekend past in uw congresprogramma en op de tweede plaats dacht ik dat het niet al te moeilijk zou zijn, u iets zinnigs over dit onderwerp te zeggen, nu ik al bijna twee jaar zo intensief erbij be trokken ben. Het eerste houd ik nog steeds staande, het tweede is niet geheel waar geble ken. Het is namelijk moeilijker dan ik dacht om u op ordelijke wijze op de hoogte te stellen van zaken die vaak op weinig geordende wijze tot stand moesten en moeten worden gebracht. Ik doel hier vooral op de moeilijkheden die op gebied van organisatie, coördinatie, perso neelsformatie en -voorziening, huisvesting etc. optreden, als een omvangrijk en gecompliceerd project als het onderhavige in een stroom versnelling raakt door politieke beslissingen (bevordering werkgelegenheid Zuid-Limburg), waardoor een zeer plotselinge overgang ont staat van het ietwat vrijblijvende denkwerk naar het enerverende doe-werk van de realisa tie. Niettemin hoop ik in staat te zijn vol doende afstand te nemen van deze dagelijkse realiteit om u enig inzicht te verschaffen in de huidige stand van zaken. In de samenvatting van mijn inleiding heb ik verwezen naar de door collega Henssen in Wageningen gehouden voordracht over ,,de automatisering van de kadastrale grondregis- tratie in Nederland". Omdat wellicht velen van u deze voordracht niet gehoord of gelezen hebben, of zich niet meer precies herinneren waarover toen gesproken is, wil ik deze heel summier nog even samenvatten om daarna te trachten mijn voordracht daarbij te doen aan sluiten. Besproken werden in Wageningen: a. de taak van het Kadaster en de ontwikke ling ervan door de jaren heen; b. de overwegingen die tot het automatiserings- besluit leidden; c. de aan het geautomatiseerde systeem te stel len eisen; d. de gegevensinhoud van het systeem. Over a. en b., de taak dus en de overwegin gen tot automatisering, zult u mij vandaag niets horen zeggen. Op de aan het systeem te stellen eisen zal hier en daar nog wel worden ingegaan en de gegevensinhoud zal slechts in globale termen aan de orde komen. Wat ik vooral veronderstel dat u weten wil is hoe staat 't er nu mee, hoe ver is het kadaster gevorderd met z'n automatisering en wanneer zien we er eens iets van? In de hoop dat ik met deze vragen uw ver wachtingspatroon min of meer juist getypeerd heb, zal ik trachten aan uw verwachtingen tegemoet te komen door achtereenvolgens te bespreken: 1. het scheppen van de voorwaarden om te kunnen komen tot automatisering; 2. de aanpak van het project en de daarbij tot heden opgedane ervaringen; 3. de in de naaste of verdere toekomst nog te verwachten problematiek en een toetsing van de thans realiseerbaar geachte mogelijk heden aan de in Wageningen opgesomde eisen; Inleiding gehouden op 23 oktober 1975 in Utrecht op het achtste NGL-congres. 19

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 21