4. enige zeer korte opmerkingen over ARAK (de automatisering van de ruilverkavelings administratie van het kadaster); 5. een toelichting op de demonstratie data-base die op de tentoonstelling in de kadaster stand door u kan worden geraadpleegd. 1. Het scheppen van de voorwaarden om te kunnen komen tot automatisering Uitgaande van de vooronderstelling dat uit een toepasbaarheidsonderzoek is komen vast te staan dat automatisering mogelijk en gewenst is zullen daarna nog nodig zijn: de beleidsbeslissing om te gaan automati seren; mensen die het genomen besluit moeten uitvoeren; de benodigde materiële middelen. Aan elk van deze drie zaken wil ik enige woor den wijden. De beleidsbeslissing. Reeds op 19 januari 1973 nam de ministerraad het besluit om in Zuid- Limburg in het kader van de werkgelegenheid een registratiedienst te stichten, die een aantal urgente en zeer grote automatiseringsprojecten ter hand zou nemen. In deze dienst moesten drie ministeries participeren, te weten BiZa met een productiecentrum het CCL (Compu ter Centrum Limburg), VRO met het BOAKR (Bureau Ontwikkeling Automatisering Kadas trale Registratie) en V. en W. met de VOR (Verkeersongevallenregistratie). Kort nadat het Kadaster was overgegaan naar het ministerie van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening, besloot minister Gruijters bij brief van 21-6-'73, dat metterdaad zou worden begonnen met de automatisering van de kadas trale en hypothecaire boekhouding en dat daartoe een kadastrale eenheid zou worden gevestigd in Heerlen die de voorbereiding, ont wikkeling en uitvoering van die automatisering ter hand zou nemen. Nadat deze beleidsbeslissing was gevallen werd op 1 januari 1974 te Heerlen opgericht het BOAKR. De door mij aangeduide beslissingsfase was hiermee afgesloten. Thans begint de kadastrale automatisering al is het nog langzaam op gang te komen en op uw tentoonstelling zullen wij er iets van laten zien. De aldaar te raadplegen kadastrale data-base (functionerend m.b.v. het DBMS PHOLAS) draait op de Siemens 4004/150 configuratie van het CCL, die met een rechtstreekse lijn met Utrecht verbonden is. In de toekomst zul len de provinciale kadasterdirecties op soort gelijke wijze de door hen te verstrekken infor matie aan de Heerlense data-base kunnen ont lenen. De mensen, die uiteraard nodig zijn om het informatiesysteem te ontwerpen, te bouwen en in de praktijk operationeel te maken zijn niet alleen degenen die aan het Heerlense kadasterbureau werkzaam zijn, maar ook zij die straks van het systeem gebruik moeten maken (zowel binnen als buiten het Kadaster) plus al diegenen die in stuurgroep, gebruikers groepen, projectgroepen en overlegstructuren hun noodzakelijke bijdragen leveren. Fundamentele studie is noodzakelijk omdat automatisering een veel diepergaande kennis vereist van de materie en van de functies die door het systeem verricht moeten worden dan tot nu toe bij een handmatige boekhouding noodzakelijk was. De overgang van een conventioneel, anderhalve eeuw oud, systeem zonder enige vorm zelfs van mechanisatie, naar het meest geavanceerde geautomatiseerde systeem, stelt hoge eisen aan alle betrokkenen. Deze eisen hebben niet alleen betrekking op de technische-automatiserings- facetten, maar evenzeer op de denkkracht en het aanpassingsvermogen van hen die werken in de bestaande organisatievorm. Grote veranderingsprocessen in een organisa tie, en automatisering op grote schaal in zo'n proces, vereisen goede begeleiding zowel aan de organisatorische als aan de personele zijde. Veelal wordt gesproken over hardware en soft ware, doch de mensen, in dit verband ook wel eens humanware genoemd, vormen het be langrijkste element. Zonder degenen te ver geten die van buiten het BOAKR bij het auto matiseringsproject betrokken zijn, wil ik u vol ledigheidshalve nog zeggen dat thans aan het Heerlense bureau een 40-tal personen werk zaam zijn in het kader van voortgaande pro bleemanalyse, systeemontwerp, systeemanalyse en op nog beperkte schaal de gegevens- conversie. Geleidelijk aan zal het bureau uitgroeien tot een bezetting van ongeveer 110 personen. Over de middelen wil ik kort zijn. Natuurlijk is er geld nodig en hardware (machines en randapparatuur) en software (programmatuur om iets met die machines te kunnen doen). Bij het CCL staat thans ter beschikking een Siemens 4004/150 van 512k met de nodige randapparatuur zoals regeldrukker, schijf- en magneetbandeenheden; bij BOAKR staat de eerste van een aantal data-entry X-1150 con figuraties. Een X-1150 bestaat uit een kleine computer met schijf- en magneetbandeenheid. 20

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 22