Deze computer bestuurt 14 toetsenborden met beeldschermen met behulp waarvan de data- typistes de gegevens op magneetband overbren gen. De huisvesting was en is nog een moeilijke zaak. Na een tijdelijk onderkomen in enige kamers van het kantoor der Gezamenlijke Steenkolenmijnen kon in december '74 een deel van de definitieve huisvesting worden be trokken in het zgn. Glaspaleis, een verbouwd en gemoderniseerd pand, waarin voordien een warenhuis was gevestigd. Wellicht zal om streeks de komende jaarwisseling de hele huis vesting geregeld zijn. 2. De aanpak en de opgedane ervaring Ongeveer gelijktijdig met de oprichting van het BOAKR werd in samenwerking met het adviesbureau RAET, de KMC (kantoorma- chinecentrale) en het CCL begonnen met een vergelijkend onderzoek van een aantal Data Base Management Systemen (DBMS). In het kader van dit onderzoek zijn praktijktests uit gevoerd om na te gaan of de kadastrale en hypothecaire gegevensstructuur met deze pak ketten kon worden verwerkt. Tegen het eind van 1974 werd door het bureau RAET een rapport uitgebracht omtrent een voorgestelde data-base structuur en omtrent de onderzochte DBMS-pakketten. Het onderzoek werd door het kadaster en het CCL samen ge- evalueerd. Hoewel tegen de verwachting in de definitieve keuze nog niet is gevallen, heeft deze vertraging in dit stadium nog geen in vloed op de voortgang van het project en de in Heerlen reeds aanwezige apparatuur biedt voorlopig ruimschoots voldoende mogelijk heden. Teneinde bij het beproeven van de DBMS- pakketten de praktijk zo dicht mogelijk te benaderen, werd een kleine gemeente met alle daartoe behorende of aan te koppelen gegevens in de computer gebracht. Aangezien het con versie-systeem nog niet gereed was dit moet immers wachten totdat de definitieve data structuur is ontworpen en vastgesteld moest een op de proef data-base gerichte inbreng van gegevens worden gerealiseerd, waarbij door tijdgebrek nauwelijks gebruik kon worden ge maakt van de technische mogelijkheden die moderne data-entry apparatuur kan bieden. Ondanks de niet ideale omstandigheden kon den toch de noodzakelijke gegevens worden ingebracht. De proef is zeer nuttig gebleken, niet alleen om de verschillende DBMS-pakket ten te kunnen testen, maar vooral ook door de verdieping van het inzicht in moeilijke en om vangrijke problemen die zich toch nog bleken voor te doen. Het gebruikte data-base ontwerp, de data structuur, was vooral gericht op het te ver wachten vraagpatroon en op het automatisch kunnen verwerken van aan te brengen muta ties. Voor de verervingen en voor de wijze van opnemen van de hypotheek-relatie in de data base werden bepaalde oplossingen beproefd en ook hanteerbaar bevonden. Gesteld kan wor den dat het ontworpen voorlopige data-base schema de proef goed heeft doorstaan en dat de geformuleerde (meest voorkomende) vragen vanuit de data-base konden worden beant woord. Voor bepaalde problemen blijken ver schillende oplossingen mogelijk en de uiteinde lijke keuze is afhankelijk van de gestelde ge bruikerseisen en van de mogelijkheden van het te kiezen DBMS-pakket. In de loop van 1974 heeft een materie-gerichte werkgroep zich beziggehouden met het verifi ëren van de reeds vroeger opgestelde materie analyse. Deze groep heeft de eerder genoemde gegevensinbreng begeleid en deed in haar eindrapport o.m. aanbevelingen omtrent con versiemethode, verbetering verervingsgegevens, de codering van zakelijke rechten, het archi veringssysteem en het zgn. opschonen van de huidige boekhouding. Na beëindiging van de praktijkproef werd eind 1974 een technische werkgroep belast met het verder ontwerpen van een meer definitieve data-structuur. Deze groep die voorjaar 1975 rapporteerde, deed een aatal aanbevelingen van technische, maar vooral ook van organisatorische aard en wees tevens op nog een aantal tekortkomingen aan de kant van materie- en probleemanalyse. In overleg met de eind 1974 ingestelde stuurgroep automatisering kadaster werden in de loop van dit jaar de voorwaarden geschapen om te komen tot de zozeer gewenste projectmatige aanpak van het geheel. Zonder hierop verder te willen ingaan, kan gesteld worden dat deze aanpak enerzijds goed voldoet en praktisch de enige mogelijkheid biedt om een project van deze omvang in de hand te houden, doch dat anderzijds het hanteren ervan binnen een hiërarchische structuur wel eens problemen geeft. Verdere ervaringen, als u wilt constateringen of feiten, die de aandacht verdienen, wil ik hier kort nog memoreren. De punten a tot en met e worden gegeven in willekeurige volgorde en vormen geen uitputtende opsomming, a. Hoewel naar onze ideeën de materie vóór 1974 al diepgaand was onderzocht zijn toch 21

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 23