is de problematiek die samenhangt met de massaliteit en de complexiteit van het kadas trale systeem en daarop onmiddellijk aanslui tend de beveiliging van het systeem. Ter toelichting van dit punt het volgende: In de centrale data-base moeten worden inge bracht de gegevens betreffende ongeveer 6 miljoen percelen, meer dan 2x/2 miljoen recht hebbenden en ongeveer 2 miljoen hypotheken, met op het geheel ongeveer 2 miljoen mutaties per jaar. Al deze gegevens moeten in logische groepen worden geordend en aan elkaar ge relateerd. Hiervoor zijn in totaal nodig ong. 4,5 miljard tekens (characters). Bij de opvraag van gegevens moeten er in de data-base een aantal acties plaatsvinden. Men komt binnen via een bepaalde ingang en heeft dan nog een aantal accessen (toegangen) nodig naar diverse record-types totdat men tenslotte de gewenste informatie te pakken heeft. Tot nog toe staat niet vast hoe goed een data base van de omvang als hier geschetst en van de complexiteit als voor de kadastrale toepas sing nodig is zal functioneren. Ten aanzien van dit punt zal nog veel studie en onderzoek nodig zijn. Hoewel wij optimistisch zijn ten aanzien van wat technisch mogelijk is, blijft naast deze massaliteit nog een ander punt van belang en dat is de beveiliging. Hoe beveilig, bouw en organiseer ik de zaak zodanig dat, na storing of uitval, raadpleging en reconstructie mogelijk blijft of dat reorgani satie van de data-base niet tot de onmogelijk heden behoort. Als men rekent hoeveel tijd het kost om zo'n grote gegevensverzameling te du pliceren of om alle mutaties een tijdlang vast te houden en elders op te slaan, dan zijn er zeker nog een aantal problemen die nader onderzoek vereisen. Eén van de dingen die ik daarbij zeker wil noemen is de beantwoording van de vraag wat gebeuren moet als onver hoopt een langdurige storing in de datacom municatie zou optreden. Hoe kan een regio nale bewaring dan nog informatie verstrekken. Misschien biedt het hanteren van COM-toe- passingen hier mogelijkheden. Al zijn de hier opgesomde problemen thans nog niet acuut, toch is met de bestudering ervan reeds een aanvang gemaakt. Na de opsomming van deze vier punten wil ik nog iets zeggen over de vraag in hoeverre wij kans zien om de eisen, zoals die destijds in Wageningen heel globaal zijn geformuleerd, te realiseren. De hardheid van de toen gestelde eisen komt in mijn opsomming niet of nauwelijks aan de orde. Eis 1 was dat alle gegevens op een centraal punt worden opgeslagen. Dit geeft naast de concentratie van alle subjecten de mogelijk heid om bepaalde gewenste gegevens landelijk of regionaal te verzamelen of te bewerken. Deze concentratie zal technisch mogelijk zijn maar vereist verdere studie in verband met techniek, economie en beveiliging. Eis 2. Terminals op de regionale kantoren waarmee op real-time basis gegevens uit de computer kunnen worden verkregen en waar mee ook mutaties kunnen worden aangeleverd. Dit is zonder meer mogelijk. Eis 3. Op elk moment dient informatie te kun nen worden verstrekt over de dan geldende rechtstoestand. De in deze zin vervatte eis maakt toelichting noodzakelijk. Zoals wij thans de mogelijkheden zien zal de eerste tijd nog niet worden begonnen met het direct, gedu rende de dag, verwerken van mutaties. Voor lopig zullen de overdag in Heerlen aan geleverde mutaties pas 's avonds na sluiting der kantoren worden verwerkt in de data-base. Dat wil zeggen dat de aan de data-base te ont lenen informatie betrekking heeft op de situatie aan het einde van de vorige dag. Zonodig moet dit worden aangevuld met de zgn. „lopende dag gegevens" die öf al aan Heerlen zijn door gegeven of nog op de bewaring berusten. Deze werkwijze sluit geheel aan bij de bestaande praktijk op de bewaringen. Eis 4. Het ter verificatie aan de bureaus terug zenden van de aangebrachte mutaties levert geen bijzondere problemen op. Eis 5. Het vasthouden van de band met het verleden is een harde maar ook moeilijke eis. Er bestaan meerdere oplossingsmogelijkheden, maar hoe de informatieketens waarmee dit zal worden gerealiseerd er precies uit zullen zien en waar en hoe zij zullen worden opgesla gen, valt thans nog niet te zeggen. Eis 6. Verschillende toegangen op de data base is een eis die zonder meer wordt gereali seerd. Eis 7. De beveiligingseis in de zin van beveili ging tegen ongeoorloofde raadpleging en onbe voegd muteren van het systeem kan zeker worden gerealiseerd. Het beveiligen tegen on juist muteren en het beveiligen tegen uitval van het systeem, de mogelijkheden tot herstel na calamiteiten, tot reconstructie en reorgani satie van het geheel of van delen, al déze zaken vereisen nog studie en onderzoek. Eis 8. Het moet op redelijk korte termijn klaar zijn. De heer Henssen noemde het jaartal 1981. Het zal nog wel even duren voordat u 24

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 26