Kadaster en land registratie in Groot-Brittanië door ing. P. S. Teeling, landmeetkundig bureau West-Fries land" te Alkmaar, oud-medewerker Internationaal Bureau voor Kadasterwezen en Landregistratie OICRF. Voor wat het Kadaster betreft, is Engeland nog een onderontwikkeld gebied. Er is geen sprake van een grondadministratie in de zin van een perceelsgewijs kadaster, zoals we dit overheidsinstituut kennen in de meeste staten van het Europese vasteland en zeker in de oude zes van de Europese Economische Ge meenschap. Historisch bekeken neemt Enge land ook ten opzichte van de landregistratie d.w.z. van de verplichte overheidsregistratie, in een openbaar register, van de overdracht of de vestiging van zakelijke rechten op onroe rende goederen een uitzonderingspositie in. In de rest van Europa (misschien met uitzon dering van Scandinavië) was verplichte regis tratie van zulke overdrachten soms al eeuwen lang het geval. Maar in Engeland werd pas in 1897 de wetgever door de praktijk van het dagelijks leven en na lange strijd genoopt, tot die verplichting over te gaan, en dan nog wel heel schoorvoetend alleen in de County of London. Kai Hendriksen, een jaar of veertig geleden in internationale landmeterskringen bekend om zijn navorsingen op het gebied van kadaster en landregistratie, rapporteerde op het Londense EIG-Congres van 1934 over deze verschillen en meende dat deze wortelen in de traditie en in de haast middeleeuwse grondeigendomsver houdingen. In Engeland is ondanks het optreden van vele Labour-kabinetten de grond nog grotendeels in handen van een be trekkelijk gering aantal landeigenaren, die dikwijls zeer grote oppervlakten aan onroerend goed bezitten, niet alleen op het platteland maar ook in de steden. In tegenstelling tot de particuliere eigendom op het Continent, wordt in Engeland de grond niet altijd in volle eigendom verkocht (free hold), maar meestentijds verpachten de land lords stukken op lange termijn (leasehold), dikwijls voor perioden van 99 jaren, soms zelfs voor perioden van 999 jaren (long lease). Een dergelijk systeem van grondgebruik waarbij de eigendom zelve in handen blijft van de grootgrondbezitter leent zich al histo risch voor particuliere administratie. Immers hebben die grootgrondbezitters van geslacht op geslacht hun eigen administrateurs, hun rentmeesters, terwijl volgens Kai Hendriksen het pachtsysteem geen hoogontwikkeld stelsel van hypothecaire bezwaardheden van node had, maar eerder een bijzonder systeem van credietverlening, vooral in de steden ten be hoeve van de bouw van een eigen huis. Register of Deeds Een eerste poging in Engeland om van over heidswege vat te krijgen op de overdrachten van zakelijke rechten op onroerend goed, stamt uit het jaar 1830. Op initiatief van de „solici tor" (te vergelijken met een notaris) T. G. Fon- nereau werd in dat jaar door de Real Proberty Commissioners met succes geageerd voor de instelling van een Royal Commission, die de mogelijkheid moest onderzoeken van de in bouw in de Engelse wetgeving van een „Gene ral Register of Deeds and Instruments relating to Land". In het eindrapport van deze Com mission werd de vorming aanbevolen van een General Registration Office in Londen met (analoog aan de organisatie op het Continent) een verdeling van Engeland en Wales in een aantal registration districts, elk met een eigen District Registry binnen het regime van het General Office. Elke akte, welke op de over dracht van zakelijke rechten op onroerend goed betrekking had, zou moeten worden geregis treerd in de District Section, waarbinnen het onroerend goed gelegen was. Daarbij moest de akte (gelijk dat ook vroeger in Frankrijk, Bel gië en Nederland het geval was) volledig zijn

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 6