DE KONINGH BV geodetische apparatuur gegevens van opmetingen per computer ver werkt worden en van elk punt op de kaart de coördinaten bekend zijn. Het zal dan voor ge bruikers mogelijk zijn, om met behulp van de computer langs rekenkundige weg, maten te ontlenen (bijvoorbeeld in de vorm van profiel- maten over de weg) aan de coördinatendata- bank. Een andere mogelijkheid is om een kaart te vragen op grote schaal. Bijvoorbeeld 1 200 of desnoods 1 100. Zo'n kaart moet dan opnieuw worden geconstrueerd vanuit de basisgegevens. Door het vergroten van de schaal neemt de invloed van de schaalfactor af en zal de kwaliteit van ontleende maten beter zijn. Indien we het herkaarteren in handkracht uitvoeren, brengt dit hoge kosten met zich mee. Voorts zal het geruime tijd in beslag ne men. Beide factoren hebben tot gevolg, dat ook de mogelijkheid tot herkaarteren op grote schaal voor de gebruiker thans geen begaan bare weg is. Indien we echter met een databank opereren, behoort herkaarteren tot de praktische moge lijkheden. Het brengt voorts met zich mee, dat men minder hoge eisen behoeft te stellen aan het doorsnee kaartwerk, omdat men voor het nauwkeurig ontlenen van maten kan terugval len op kaartwerk van grotere schaal, dat snel (bijvoorbeeld binnen 2 dagen) geleverd kan worden. Hierdoor worden ook de eisen welke aan de tekenmachine gesteld worden minder hoog. Dit heeft weer tot gevolg, dat de prijs van de te kiezen tekenmachine een tendens tot dalen zal hebben, terwijl de tekensnelheid zal toenemen; ruwweg gesteld een kwadratisch ef fect op de efficiency van het tekenen. W®[tWQDD(o]@ LITERATUUR. [1.] Interimrapport inzake deelsysteem topografie en leidingen. Een tussentijdse notitie van de advies groep topografie en leidingen, december 1974. Uitgave van de SOAG, Willemshof, Nassaulaan 12, 's-Gravenhage. [2.] Ir. J. E. Alberda. De overzichtgever. Openbare les bij de aanvaarding van het ambt van lector in de landmeetkunde en de aspecten van de waarnemingsrekening aan de Technische Hoge school te Delft op 23 april 1971. N.G.T. Ie jaargang no. 6, juni 1971. [3.] Prof. dr. C. Koeman. Versplintering van de kaar- tering van Nederland. Intermediair 8e jaargang, nummer 50, 15 de cember 1972. [4.] Drs. J. Laan, ing. Th. J. H. Kleijn en ir. C. Zeil- lemaker. Classificaties van oppervlakte-objecten, gebaseerd op analyses van de overheidsbemoeie nis met vastgoed en de ontwikkeling van infor matiesystemen. Mei 1974. Uitgave van de gemeente Rotterdam; werkgroep Classificatie Oppervlakteobjecten. [5.] Prof. dr. ir. C. Koeman en drs. F. J. Ormeling. Algemene cartografie. Uitgave van de cartografische afdeling van het Geografisch Instituut der Rijksuniversiteit te Utrecht (1970). [6.] Rapport betreffende het subsysteem topografie en leidingen, Rapport 1, inhoud en eisen. Uitgave van de gemeente Rotterdam; werkgroep ARTOL (oktober 1972). De in deze rubriek vermelde functionarissen zijn be noemd in de vacatures zoals die eerder in personeels advertenties in Geodesia stonden vermeld. Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders Benoemd m.i.v. 1 januari 1976 tot tekenaar B 3 J. P. Zwart. Gemeente Gouda Benoemd m.i.v. 1 februari 1976 tot tekenaar le klasse M. H. Peters (vroegere werkgever: KADOR). Gemeente Zoetermeer Benoemd lot technisch ambtenaar Th. H. Dal (vroe gere werkgever; gemeente Rotterdam). Benoemd m.i.v. I maart 1976 tot tekenaar A M. de Vries (vroegere werkgever: gemeente Delft). SIMON STEVINWEG 48 POSTBUS 347 ARNHEM HOLLAND TELEFOON 085-62 90 19 TELEX 45830 INSKO Ruim70jaareen begrip op het gebied van serviceverlening. Een naam die moderne kwaliteitsinstrumenten garandeert. die tegen een stootje kan en ook bij windkracht 7 nog het juiste meet resultaat aangeeft. Een normale zaak voor landmeters die reeds met eenSokkisha automatisch waterpasinstrument werken.Een openba ring voor diegenen die voor het eerst hiermee kennismaken. Vraag vrijblijvend demonstratie. Tevens kunt u dan worden voorgelicht over ons totale programma, o.a. de nieuwe kompakte afstandsmeter van AGA, de Geodimeter 12. 56

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 18