Provinciaal Electriciteitsbedrijf in Friesland, N.V. Frigas en N.V. Waterleiding Friesland. Namens de Staat trad hierbij op de Directeur van de dienst van het Kadaster en de Open bare Registers; namens de nutsbedrijven tra den op de directeuren van deze bedrijven. De ondertekening werd verder bijgewoond door vertegenwoordigers van het College van Gede puteerde Staten, Provinciale Planologische Dienst, Provinciale Waterstaat, Nutsbedrijven en P.T.T. in de provincie Friesland, het Ka daster, pers en radio. De overeenkomst heeft betrekking op het ge bied van de gemeente Het Bildt en gedeelten van de gemeenten Barradeel, Menaldumadeel, Leeuwarderadeel en Ferwerderadeel, in totaal groot ruim 12.000 ha. Van dit gebied zullen in totaal 247 kaartbladen worden gemaakt op de schaal 1 1000. Ieder bedrijf waarmee de Staat de overeenkomst heeft gesloten zal uit eindelijk een set van deze 247 kaartbladen ont vangen. Dit zal voor het einde van 1977 gerea liseerd moeten zijn. In een tijdens de bijeenkomst gehouden rede heeft de heer Ir. M. J. te Nuyl, Directeur van het Kadaster, een kort overzicht gegeven van alles wat hieraan met betrekking tot de groot schalige basiskaart was voorafgegaan. Hij be sprak de vraag naar uniform kartografisch ba sismateriaal op grond van de toenemende in tensivering van het grondgebruik in ons land, het ontstaan en de activiteiten van de Com missie Grootschalige Basiskaart en het Ko ninklijk besluit van 29 juli 1975 tot invoering van de grootschalige basiskaart van Nederland en de instelling van de Centrale Kaarterings- raad, een permanent overleg-orgaan dat de Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening kan adviseren bij het te voeren be leid met betrekking tot de grootschalige basis kaart. Ir. M. J. te Nuyl kondigde aan dat de Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening de Centrale Kaarteringsraad begin 1976 zal installeren. Hij hoopte dat kort daar op de door de Commissie Grootschalige Basis kaart aanbevolen provinciale kaarteringswerk- groepen met hun werk zouden kunnen begin nen. Dit in verband met het zo noodzakelijk gevorderde overleg op regionaal niveau met betrekking tot de grootschalige basiskaart. Dat juist in Friesland met het eerste grote pro ject voor de vervaardiging van de grootschali ge basiskaart kon worden begonnen was vol gens de Directeur van het Kadaster zeker te danken aan de goede contacten tussen zijn dienst en de werkgroep Uniforme Basiskaarten en Revisiewerk (Unibar), in 1972 ingesteld door de nutsbedrijven in de provincie Fries land samen met de P.T.T. Hij hoopte dat na dit project er nog vele projecten zullen volgen zodat binnen afzienbare tijd de gehele provin cie Friesland op een officiële grootschalige ba siskaart zal zijn afgebeeld. Ten behoeve van dit project project „Het Bildt" zijn luchtopnamen gemaakt op de schaal van ongeveer 1 8000 van het landelijk gebied en op de schaal van ongeveer 1 4500 van de in dit gebied gelegen woonkernen. Bij de vervaardiging van de kaarten zal verder nog gebruik worden gemaakt van terrestrische me tingen. In de niet hermeten woonkernen in het gebied zullen dit voerstraalmetingen zijn die in Apeldoorn automatisch zullen worden ver werkt (systeem Detailmeting). Er wordt verder naar gestreefd zoveel mogelijk gebruik te ma ken van gegevens die reeds bij het Kadaster berusten of van gegevens van andere land meetkundige instellingen, waarover het Kadas ter kan beschikken. Van de luchtopnamen op de schaal van ongeveer 1 8000 zullen kaarte- ringen op de schaal 1 2000 worden gemaakt. Na montage van deze kaarteringen tot raam- kaarten (50 x 100) en verdere afwerking zul len hieruit door vergroting de kaartbladen op de schaal 1 1000 ontstaan. De kaarten van de woonkernen, in totaal 28 exemplaren, zullen direct worden gemaakt op de schaal 1 1000. De vorm, inhoud en nauwkeurigheid van de kaarten sluiten nauw aan bij de aanbevelingen die staan in het rapport van de Commissie Grootschalige Basiskaart. W. A. Claessen In het maandblad „De Pacht" van januari 1976 geeft Mr. D. L. Rodriques Lopes een beschouwing over: „De zeer partiële wijziging van de Ruilverkavelingswet". Achtereenvolgens komen aan de orde: Het be sluit tot ruilverkaveling; afschaffing thuisblij versregeling; invoering stemrecht voor pach ters; registratie van pachters; financiële gevol gen voor de pachters; de stemmingsprocedure; de aanpassing van de ruilverkavelingsrente en tenslotte nog een aantal opmerkingen over de planning van de ruilverkaveling. Van deze op merkingen over de planning van de ruilverka veling wordt hieronder een gedeelte overgeno men: „Het aantal belanghebbenden bij de ruilverka veling neemt steeds toe en de categorieën zijn steeds minder gemakkelijk te definiëren, laat AANPASSING RUILVERKAVELINGSWET 59

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 21