fe@@Csg)SimCS(o)Dï)(^D®D[ïï)gj@[jïl HERINRICHTING OOST-GRONINGEN/ GRONINGS-DRENTSE VEENKOLONIËN De Ministerraad heeft in zijn zitting van 23 januari j.l. zijn instemming betuigd met een ontwerp Herinrichtingswet Oost-Groningen en Gronings-Drentse Veenkoloniën. Eerste ver antwoordelijke voor dit wetsontwerp is minis ter Mr. A. van der Stee (landbouw en visserij). In deze speciale wet worden beleidsvoorne mens verwezenlijkt, die o.a. neergelegd zijn in de in 1972 uitgebrachte Nota Noorden des Lands. Bij de voorbereiding van het wetsont werp zijn naast andere belanghebbende depar tementen van algemeen bestuur de betreffende provinciale besturen betrokken geweest, die de nodige instanties en organisaties hebben ge raadpleegd. Er is een samenhang tussen het wetsontwerp en het in voorbereiding zijnde In tegraal Structuurplan Noorden des Lands. Met de wet wordt beoogd, de herinrichting van bedoeld gebied mogelijk te maken door o.m. de volgende maatregelen: verbetering van de z.g. infrastructuur, dat zijn wegen, waterlopen e.d.; PROEVE VAN EEN PROCEDURE VOOR STEDELIJKE HERVERKAVELING Afstudeerscriptie/werkverslag van Ir. C. A. M. Hompe, Ir. W. A. M. van der Made en Ir. G. J. Th. M. van Valkenhoef. Stadsvernieuwing is al zo oud als er steden bestaan. De vernieuwing leverde vroeger wei nig problemen op omdat zij langzaam en bijna geruisloos uitgevoerd werd. Door het versnel len van de ontwikkelingen in het economisch en bestuurlijk leven is de stadsvernieuwing langzamerhand uitgegroeid tot een bijna on overkomelijk probleem. De behoefte is ont staan de stadsvernieuwingswerken te bundelen in één geïntegreerd kader. Als mogelijkheid voor deze bundeling zou toepassing van de procedure voor de agrarische ruilverkaveling op het stedelijk gebied in aanmerking kunnen komen. Deze mogelijkheid is door de samen stellers nader onderzocht. Het eindresultaat van dit onderzoek is een lijvig boekwerk waarin de toepassingsmogelijkheden van een verkavelingsprocedure sterk analoog aan de procedure van de Ruilverkavelingswet wor den uitgewerkt. Voorin is een samenvatting van de behandelde stof en een inleiding opgenomen. herverkaveling van gronden; opheffing van de Groninger Stadsmeier- rechten; landschappelijke en recreatievoorzieningen; het veiligstellen van natuurgebieden en cul tuurhistorische elementen; uitvoeren van een sociaal-cultureel plan; reconstructie van stads- en dorpskernen; behandeling van afvalwater. Naar verwachting zal de herinrichting van het genoemd gebied plaats vinden in hoofdzaak tussen 1980 en 1990. Naar raming zijn met de uitvoering 300.000 manweken gemoeid. RIJKSCOMMISSIE VOOR GEODESIE Op uitnodiging van de Rijkscommissie voor Geodesie zal Prof. Dr. E. W. Grafarend (Bonn) op 18 maart een voordracht houden, getiteld: „Geodetic Network Analysis". Deze voordracht zal worden gehouden in het gebouw voor Geo desie, Thijsseweg 11, Delft. Aanvang: 14.30 uur. Een ieder die belangstelling voor deze voordracht heeft, wordt hierbij van harte uit genodigd. In deel I wordt behandeld: stadsvernieuwing, probleemanalyse, bestaande methoden van stadsvernieuwing, doelstellingen, de stedelijke herverkaveling binnen het raam der wet, wet geving voor het stedelijk gebied, aanwijzing tot herverkavelingsgebied en procedure. In deel II volgt de uitwerking van de proce dure: de betrokkenen, de verkavelingscommis sie, lijst van eigenaren en gebruikers, het stede bouwkundig plan, onderzoek naar de huidige en gewenste situatie van het verkavelingsgebied, de vorm van het stedebouwkundig plan, be groting van de kosten, inbreng en toedeling, inbreng en toedelingsrecht, enige aspecten bij het plan van toedeling, besluitvorming, partici patie, vaststelling en goedkeuring van de plan nen, de stemming, uitvoering, subsidiëring en geldelijke regelingen. ïn hun slotbeschouwing constateren de schrij vers dat de stedelijke herverkaveling als onder werp van onderzoek slechts een beperkte rela tie met de geodetische kandidaatsopleiding heeft. Ik vermoed dat destijds de eerste land meter-deskundigen van de plaatselijke commis sies deze verzuchting ook hebben geslaakt. Uit hun studie blijkt duidelijk de belangrijke rol die de landmeter in de geschetste procedure vervullen moet. Vanuit dit gezichtspunt bezien is hun studie een waardevolle handleiding voor iedere geodeet die in de uitoefening van zijn beroep met stedelijke herverkaveling te maken krijgt. 64

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 26