adresverfijning; pandnummer, om één vastgoedobject in meerdere fiscale objecten te kunnen ver delen; en voor onbebouwde objecten: code voor kadastrale gemeente (vastgesteld door KADOR); sectie; perceelnummer; perceelletter; appartements-, c.q. perceelnummer; aanduiding voor geheel perceel, apparte ment of perceeldeel. De kadastrale aanduiding wordt altijd opgeno men, dus ook bij bebouwde objecten. De overige vastgoedgegevens zijn o.a. waarde- gegevens, oppervlaktegegevens, gegevens die de grootte van de factoren bepalen, waarmee de oppervlakte herleid wordt tot een belastbare oppervlakte, de factoren zelf en verder vrij- stellings- en kortinggegevens. Van alle belastingplichtigen worden opgenomen de naam, adres en woonplaats, aanduiding voor medegerechtigden en de geboortedatum. Ook van eventuele zaakwaarnemers kunnen NAW- gegevens worden opgenomen. 7.2. Indeling van het OGB-systeem in functies Het OGB-systeem omvat de volgende functies: bestandsbijhouding en bestandscontrole; vervaardiging van een handkaartenbestand; vervaardigen van statistische overzichten; aanmaak van aan de Rijksbelastingdienst af te leveren bestanden; confrontatie van door de Rijksbelasting dienst terug gezonden bestanden met de eerder aan deze dienst toegezonden bestan den. 7.3. Bestandsbijhouding Alle in het bestand aan te brengen verande ringen worden gecodeerd op een mutatieformu lier, zie hiervoor afbeelding 2. Per formulier moeten minimaal de volgende rubrieken worden ingevuld: de bestandssleutel om aan te geven welk vastgoedobject het betreft; de mutatiecode om aan te geven of het vast goedobject in het bestand aangebracht of uit het bestand verwijderd moet worden, dan wel of van het object informatie op het bestand veranderd dient te worden; de datum van invulling van het formulier om de tijdsvolgorde te bepalen in geval van verwerking van meerdere wijzigingen in één mutatierun van hetzelfde vastgoedobject. Naast deze altijd in te vullen gegevens (de bovenste regel van het formulier), hoeft men alleen de te wijzigen gegevens in te vullen. Alle informatieëlementen zijn voorzien van een rubrieknummer. Na een rubrieknummer vult men de nieuwe inhoud van de rubriek in. Het -teken interpreteert het systeem als einde van de rubriekinformatie. De op het formulier ingevulde gegevens worden machinaal leesbaar gemaakt door ze rechtstreeks in te typen op magneetband. De mutatieprogrammatuur is, in tegenstelling tot die van de meeste administratieve systemen, zeer flexibel van opzet. Met het OGB-mutatie- systeem kan in feite een bestand met een wille keurige indeling worden bijgehouden. De inde ling van het te muteren bestand wordt aan het systeem kenbaar gemaakt door gebruik van een hulpbestand, de bestandsdefinitietabel. Van iedere bestandsrubriek is in deze tabel een record opgenomen met als inhoud het rubriek- nummer en de rubrieklengte. De records liggen in de tabel op volgorde van het rubrieknummer. Met behulp van het rubrieknummer, afkomstig uit het OGB-mutatieformulier, berekent het systeem de posities binnen het OGB-record, waar de nieuwe inhoud van de rubriek moet worden geplaatst. Daartoe sommeert het sys teem de rubrieklengten uit de tabel van alle rubrieken met een lager nummer dan dat van de mutatie. Deze som, verhoogd met 1, bepaalt de plaats in het eerste teken uit de mutatie. De volgende tekens uit de mutatie worden steeds 1 positie verder in het OGB-record geplaatst. Iedere gemeente kan afzonderlijk bepalen, welke rubrieken uit het formulier zij voor haar OGB-administratie nodig heeft. Daartoe wordt per gemeente een tweede hulptabel, de controle tabel, gehanteerd. In deze tabel staat van iedere rubriek aangegeven of zij voor de betreffende gemeente al dan niet aanwezig moet zijn in ieder OGB-record. Vergeet men op het formu lier verplichte rubrieken in te vullen, dan wordt dit verzuim door de computer op het mutatie- verslag gesignaleerd. Andere in de controletabel opgenomen gegevens zijn de per gemeente toe gestane codes voor adresverfijning, kadastrale gemeente en sectie. Met behulp van een derde hulpbestand kan iedere gebruiker verder zijn bijzondere eisen bepalen, waaraan de inhoud van ieder bestands record moet voldoen. Deze eisen kunnen betrekking hebben op de inhoud van afzonderlijke rubrieken, maar ook op relaties tussen verschillende rubrieken. Een relatie-eis kan bijvoorbeeld inhouden dat de huurwaarde ingevuld moet zijn, wanneer de 82

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 12