verkoopprijs, wanneer de laatste rechtsover- dracht een verkoop betreft. Het personenbestand bevat: de identificatie van het leggerartikel; de naam; het woonadres, bestaande uit straatnaam, huisnummer, woonplaats en postrayoncode en in geval van in het buitenland woon achtigen de landnaam; de geboortedatum in geval van een natuur lijk persoon; een aanduiding of er al dan niet sprake is van medegerechtigden (de medegerechtigden worden in het systeem niet geregistreerd, alléén de belastingplichtigen uit de onroe- rendgoedbelastingen). 8.3. Beschrijving van het mutatiesysteem in hoofdlijnen Het in afbeelding 3 afgedrukte diagram bevat een schematische voorstelling van het mutatie- systeem in hoofdlijnen. Als brondocumenten voor de mutaties fungeren fotokopieën van de staten-73, staten-75 en successiestaten. De uit deze staten blijkende mutaties codeert men op ponsconcepten, die worden verwerkt tot ponskaarten. In het sys teem onderscheidt men objectmutaties en sub jectmutaties. Objeotmutaties bestaan uit over drachten en perceelmutaties. Overdrachten zijn afkomstig uit de staten-73 en uit successiestaten. Van iedere overdracht ver- ponst men: de aanduiding van het overgedragen perceel (-deel) of appartement; het leggerartikel van vervreemder en ver krijger; de verkoopprijs in geval van verkoop; de aard van de overdracht (verkoop, ruiling, uitgifte in erfpacht, enz.); de aard van het verkregen zakelijk recht; de overgedragen grootte in geval van de vorming van een deelperceel (facultatief); het volgnummer van de staat. Perceelmutaties zijn afkomstig uit de staten-73, voor zover het appartementsmutaties betreft en uit de staten-75 in geval van mutaties van grondpercelen. De staat-75 oude toestand heeft het vervallen van percelen tot gevolg, de staat- 75 nieuwe toestand het ontstaan van nieuwe percelen of het wijzigen van gegevens van be staande percelen, bijvoorbeeld de grootte. Van alle staat-75 mutaties worden dienstjaar, staat- nummer en staatvolgnummer verponst. Vanuit het bestand te verwijderen percelen wordt be halve de perceelaanduiding ook het leggerartikel verponst voor controledoeleinden. Van nieuwe percelen worden alle perceelgegevens opgeno men (zie onder 8.2.). Subjectmutaties zijn afkomstig uit de staten-73 en successiestaten en voorzover het adreswijzi gingen betreft, ook uit andere bronnen. De mutaties omvatten het opvoeren van nieuwe rechthebbenden (nieuwe artikelen) en naams wijzigingen van bestaande artikelen (hoofdwij zigingen). Het verwijderen van personen, die al hun rechten overdroegen, gebeurt op automa tische wijze (zie onder 8.4.). 8.4. De eigenlijke computerverwerking In het schema van afbeelding 4 is de eigenlijke computerverwerking weergegeven. Programma 1 leest alle soorten mutaties (op ponskaart) tegelijk en verdeelt deze over twee mutatie bestanden op magnetische band, een band met objectmutaties en een band met sub jectmutaties. Programma 2 test alle objectmutaties op juiste invulling. Alle codes worden getest op bestaan baarheid of waarschijnlijkheid, evenals relaties tussen verschillende informatieëlementen van één mutatie. Foute en goede mutaties worden op een band weggeschreven, de goede onveran derd, de foute voorzien van een foutomschrij- ving. De uitvoerband wordt vervolgens gesor teerd op: burgerlijke gemeente; kadastrale aanduiding; staatsoort; dienstjaar; staatnummer; staatvolgnummer. Door deze sortering komen per kadastrale aan duiding de toe te voegen objecten voorop, daar na de overdrachten op chronologische volgorde en tenslotte de te verwijderen objecten. Programma 3 test de subjectmutaties op juiste invulling, nadat deze zijn gesorteerd op legger- artikelaanduiding. Goede en foute mutaties gaan naar één band, op analoge wijze als de objectmutaties (zie programma 2). Programma 4 leest het te muteren percelen- bestand en de perceelmutaties in. Het voert een gemuteerd percelenbestand uit en een lijstbe- stand. Het perceeilmutatieprogramma voert con troles uit. Aan de volgende eisen moet o.a. worden voldaan: een over te dragen of te verwijderen perceel (deel) moet op het oude bestand voorko men; het oude leggerartikel uit de mutatie moet kloppen met dat op het oude bestand in geval van overdracht of verwijdering; 86

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 16