mutaties centraal te verwerken. Het betreft niet alleen centrale computerverwerking zoals bij het OG B-systeem, maar oo'k de aanmaak van de systeeminvoer, de aflevering daarvan bij het regionale centrum en de controle op de systeem- uitvoer. Een gezamenlijke aanpak van gemeen ten biedt meer mogelijkheden t.a.v. de inzet van gespecialiseerde krachten met kennis van de kadastrale administratie. Verder voert Grond en Water t.a.v. de verwer king van kadastrale mutaties meer specifieke geautomatiseerde controles uit, dan het OGB- systeem. De verwerkingsrapportage met behulp van computerstaten, die nagenoeg dezelfde vorm en indeling hebben als de kadastrale staten, biedt bovendien de mogelijkheid tot vlotte uitvoering van visuele controles op juist heid en volledigheid van de bestandsbijhouding. Bij deze visuele controle kan men zich dan richten op die zaken, welke buiten de onder 8.4. genoemde geautomatiseerde controles val len, zoals vergeten posten, juiste schrijfwijze van namen, e.d. Wel is het zo, dat extra codeer- en ponswerk verricht moet worden om de boven genoemde controle mogelijk te maken. Installatie Centrale Kaarteringsraad De minister van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening heeft op 5 februari de voorlo pige Centrale Kaarteringsraad geïnstalleerd. Tot voorzitter is benoemd de heer Ir. G. A van Wely, lector aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. Tot lid van de voorlopige Centrale Kaarte ringsraad werden benoemd: Ir. P. G. Meijer, directeur Infrastructuur en Stadsconstructie van de Rijksplanologische Dienst en Ir. M. J. te Nuyl, directeur van de Dienst van het Ka daster en de Openbare Registers als vertegen woordigers van de minister van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening; Ir. J. A. C. F. van Roermund, directeur van de Topografi sche Dienst als vertegenwoordiger van de mi nister van Defensie; Ir. A. Waalewijn, hoofd van de Meetkundige Dienst van de Rijkswater staat als vertegenwoordiger van de minister van Verkeer en Waterstaat; Ir. N. Molenaar, adjunct-directeur van de Cultuur-technische Dienst als vertegenwoordiger van de minister van Landbouw en Visserij; Ir. P. J. Bakker, hoofd van de afdeling Landmeten en Carto grafie van de gemeente Amsterdam en O. Wa verijn, burgemeester van de gemeente Maars- sen als vertegenwoordigers van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten; Ir. W. G. Beef- tink, adjunct-directeur van de N.V. Waterlei dingmaatschappij Drenthe te Assen en Ir. J. Mol, hoofd van de technische dienst Elektrici teit van de N.V. Provinciale Zeeuwse Energie maatschappij te Middelburg als vertegenwoor digers van het Overlegorgaan der Nutsbedrij ven inzake leidingenregistratie. De secretaris van de voorlopige Centrale Kaarteringsraad is Ir. W. A. Claessen, hoofd van de afdeling Ont wikkeling en Automatisering van de dienst van het Kadaster te Apeldoorn. Rede van de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, drs. J. P. Gruijters, uit gesproken op 5 februari 1976 ter gelegenheid van de installatie van de voorlopige Centrale Kaarteringsraad. De toenemende intensivering van het grondge bruik in ons land gedurende de laatste decen nia heeft het gemis aan een geschikte topogra fische basiskaart van Nederland steeds duide lijker naar voren gebracht. De productie vanaf 1951 van een kaart op de schaal 1 10.000 door de Topografische Dienst was weliswaar een stap in de goede richting, maar toch ook niet meer. Met dit product hadden de plano logie en de cultuurtechniek hun schetskaart voor hun ontwerpen verkregen. Voor gedetail leerde ontwerpen en uitvoeringen, voor be- heersdoeleinden en t.b.v. het registreren van de ligging van kabels en leidingen was men niet veel verder gekomen. De schaal, en dus de nauwkeurigheid, was hiervoor te klein. Prof. Koeman schrijft hierover in december 1972 „Hoe gelukkig men in Nederland aanvankelijk ook met deze kaart 1 10.000 was en hoe ver dienstelijk en snel de Topografische Dienst dit product ook afleverde, er bleef toch een ver langen naar meer en beter". Ook de steeds verbeterde kadastrale kaart heeft aan dit ver langen niet veel veranderd. Weliswaar is deze kaart de enige grootschalige kaart die Neder land volledig bedekt, maar door het ontbreken van vele topografische details, de uitvoering als eilandplan en de niet altijd voldoende nauwkeurigheid is hij niet geschikt voor een algemeen gebruik t.b.v. gedetailleerde ontwer pen en uitvoeringen en voor de nauwkeurige registratie van kabels, leidingen en andere te beheren objecten. Niet vergeten dient te wor den dat de kadastrale kaart in de eerste plaats 90

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 20