doeleinden vervaardigen van grootschalige kaarten zal zeker verminderen als het mogelijk is tot bepaalde vormen van samenwerking en regionaal overleg te komen. Ik laat het graag aan u over om na te gaan of de door de Com missie Grootschalige Basiskaart voorgestelde Provinciale Kaarteringswerkgroepen hiervoor kunnen dienen. Ik eindig met de wens dat uw raad tot vruchtbaar overleg zal komen en dat uw adviezen waardevol zullen zijn voor een zodanige vervaardiging en bijhouding van de grootschalige basiskaart dat daarmee de belan gen van alle gebruikers zo goed mogelijk wor den gediend. Hiermede verklaar ik de voorlo pige Centrale Kaarteringsraad voor geïnstal leerd. Toespraak door de Voorzitter van de voorlo pige Centrale Kaarteringsraad Ir. G. A. van YVely, na de installatie van deze raad. Mijnheer de Minister, Wij zijn bijzonder verheugd dat u persoonlijk de voorlopige Centrale Kaarteringsraad hebt willen installeren. Dit onderstreept het belang van de stap die ge nomen is door de afkondiging van het Konink lijk Besluit, waarbij tot de invoering van een grootschalige basiskaart van Nederland wordt overgegaan. U hebt in uw toespraak een overzicht gegeven van de achtergronden en overwegingen die de aanleiding vormen voor deze belangrijke be slissing. De behoefte aan kaarten in een sa menleving wordt door sommigen gezien als een logisch gevolg van de economische ontwikke ling van die samenleving. Economen onder scheiden hierin drie fasen: een pre-industriële, een industriële en een post-industriële fase. Hierin wordt de economie respectievelijk ge kenmerkt door de landbouwkundige ontwikke ling, het voortbrengen van goederen en ten slotte het domineren van diensten in het pro ductieproces, naast de behoefte aan planning aan de bestuurlijke kant. In de pre-industriële fase is de behoefte aan kaarten hoofdzakelijk beperkt tot kleinschalige kaarten voor verkeer en defensie. Het maken van grootschalige kaarten wordt soms onder nomen voor het heffen van eigendomsbelasting. In de industriële fase wordt de uitvoering voor het gehele land van kaarteringen op kleine en middelgrote schalen gevraagd als hulpmiddel bij planning van industrievestiging voor het in ventariseren en lokaliseren van natuurlijke 92 hulpbronnen. Grootschalige kaarteringen zijn nodig voor gebieden waar intensief wordt ge bouwd, waar hulpbronnen worden geëxploi teerd en voor gebieden waar de rechtsbescher ming van onroerend eigendom noodzakelijk is. In de post-industriële fase wordt een groot schalige kaartering van het gehele land ge vraagd voor de opbouw van een informatie- en communicatiesysteem ten behoeve van de exploitatie, de instandhouding en het beheer van het gedeeltelijk natuurlijk en gedeeltelijk kunstmatig gevormde milieu waarin onze sa menleving zich afspeelt. Meestal gaat de groei van de economie ge paard aan een sterke bevolkingstoename en ur banisatie, die aan ordening en beheer van de ruimte, en dus aan een goed informatie- en communicatiesysteem, hoge eisen stellen. De beweegredenen die tot een grootschalige basiskaart van Nederland hebben gevoerd en die door U, mijnheer de minister, zoëven zijn geschetst, passen zeer goed in dit beeld. Naast de eisen die in ieder tijdperk aan kaar ten worden gesteld, veranderen ook de metho den van kaartvervaardiging en de organisatie vormen. In deze tijd is het niet meer mogelijk dat de overheid of één overheidsdienst de uit voering naar eigen inzichten regelt. Als er geen overleg van alle betrokkenen aan ten grondslag ligt zou één van de doelstellingen, het gebruik van dezelfde kaartbasis door velen, niet bereikt worden. Dit geldt niet alleen bij de aanvang, maar voortdurend. Het is ook niet meer zo leïg dat bij één groep, de geodeten-kaartmakers, voldoende inzicht kan worden verwacht om de veelheid van ge bruiksmogelijkheden en gebruiksproblemen te doorzien en de productie kwalitatief en kwan titatief te bepalen. Het is daarom uitermate verheugend, meneer de minister, dat U de aan beveling van de studiecommissie hebt overge nomen, waardoor vandaag de Centrale Kaar teringsraad kon worden geïnstalleerd. In uw toespraak hebt U de beide functies, overleg- en beleidsadviserend orgaan, genoemd. In het laatste decennium is ook op dit gebied reeds gebleken hoe nodig en nuttig overleg is en hoe het mogelijk is dat op dit overleg een beleid wordt gebouwd. De grootschalige basiskaart kan een facet van een meeromvattender informatiesysteem of van een groep systemen zijn. Zij zal enerzijds één van de bronnen kunnen zijn voor het op bouwen van een dergelijk systeem, anderzijds de grafische uitvoer van een gegevensverzame ling kunnen zijn, al of niet gecombineerd met

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 22