andere gegevens. Een grafische vorm die naar mijn mening altijd nodig zal zijn, als commu nicatiemiddel bij uitstek. De raad zal deze ontwikkelingen nauwlettend moeten volgen en de samenstelling staat hier borg voor. Overigens is het nuttig in dit ver band op te merken, dat hoe goed een meer- doelen-informatiesysteem technisch is op te bouwen, de waarde ervan bepaald wordt door het technisch vermogen van de gebruikers en de kosten-baten verhouding. In het Koninklijk Besluit en in uw toespraak zijn een aantal taken genoemd. De raad zal in onderling overleg hiervoor een efficiënte werk wijze moeten vinden. Naar mijn mening is het wel duidelijk dat, voor de beantwoording van vele vragen, gegevens van de actieve kaartge bruikers nodig zijn. Voor de bundeling van de vraag en van de uitvoeringswensen, maar voor al voor het verwezenlijken van de ook door u genoemde voordelen van een uniforme groot schalige basiskaart, zal een goede regionale or ganisatievorm ongetwijfeld noodzakelijk zijn. Het zal zeker één van de eerste taken van de raad zijn aan deze opbouw mede te werken. In het reeds eerder genoemde overleg van de laatste jaren werd van de kant van de open bare nutsbedrijven een nauw verband bepleit van de grootschalige basiskaart en de gemeen telijke bestemmingsplannen. Uw suggestie betreffende de cartografische vorm van de bestemmingsplannen zou een gro te stap vooruit zijn. Door de betrouwbare en preciese relatie van plannen met de bestaande topografische objecten en door de omschrijving van de plannen in het systeem van de Rijks driehoeksmeting, zouden niet alleen de wensen van de nutsbedrijven, maar ook die van alle andere belanghebbenden, in hoge mate vervuld worden. Het zou naar mijn mening zinvol zijn als on derzocht werd in hoeverre ook de grafische vorm van de kadastrale gegevensverzameling zich bij dit uniforme kaartgebruik zou kunnen aansluiten. De Studiecommissie GBK heeft het materiaal verzameld waarop kan worden voortgebouwd. In het commissiewerk werd een belangrijke bij drage geleverd door wetenschappelijke onder zoekers van de hogescholen van Delft en Wa- geningen en de Universiteit van Utrecht. In de universitaire wereld is men zich tegen woordig sterk bewust van de taak om, naast het verrichten van fundamenteel onderzoek, mede te werken aan de oplossing van maat schappelijke problemen. De uitwerking en uitvoering dient aan anderen te worden overgelaten. Het is echter verheu gend dat de Centrale Kaarteringsraad op blij vende belangstelling en eventueel steun van universitaire kant kan rekenen. Het doel van de invoering van de grootschali ge basiskaart om efficiënter, beter en sneller te kunnen werken (en veel ergernissen te voorko men), zal op den duur tevens kostenbesparend kunnen zijn. De GBK is, als vele andere kaar ten, een instrument bij de ruimtelijke ordening. De werkwijze berust op samenwerking op vrij willige basis. Bij de uitvoering zal daarom een flexibele op stelling noodzakelijk zijn, waarbij aanpassing aan de maatschappelijke vraag voortdurend overwogen moet worden, zonder de principiële uitgangspunten te verwaarlozen. Mijnheer de minister, ik hoop met u dat de voorlopige Centrale Kaarteringsraad tot vrucht baar overleg en waardevolle adviezen zal ko men om te voldoen aan de geschetste verwach tingen. Ik dank u voor de goede wensen die u ons me- degeeft bij de start van deze onderneming, die als het goed is, wel een begin maar geen einde heeft. STUDIEDAG LANDINRICHTING De door de Vereniging voor Agrarisch Recht, de Vereniging voor Bouwrecht, de Nederland se Vereniging voor Geodesie, de Sectie voor Cultuurtechniek van het Koninklijk Instituut voor Ingenieurs en de Studiekring Cultuurtech niek van het Koninklijk Genootschap voor Landbouwwetenschap op 19 maart j.l. georga niseerde studiedag Landinrichting, kon wegens het niet tijdig verschijnen van de „Interimnota Landinrichtingswet" niet doorgaan. Als nieuwe datum voor de studiedag is vast gesteld 29 april 1976 wederom in de Aula van de TH te Delft. Belangstellende abonnees van Geodesia kun nen zich voor 1 april voor de studiedag opge ven door storting van 17,op girorekening 3556644 t.n.v. de penningmeester van de Ne derlandse Vereniging voor Geodesie te Lely stad onder vermelding van: „studiedag Land inrichting". In de kosten is begrepen een ge zamenlijke lunch. De kosten zonder lunch be dragen 7, 93

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 23