Bij het Kadaster worden tweemaal per maand afschriften van de staten 73 en 75 opgehaald. Om het vastgoedsysteem te kunnen muteren of te kunnen raadplegen via het kadastrale num mer, is met de computer een losbladig per- ceelsregister vervaardigd, dat enigszins doet denken aan het kadastrale register 71. Een af beelding hiervan hebt u kunnen aantreffen op pagina 210 in het septembernummer van Geo- desia. In dit register wordt verwezen naar de records waarin het perceelnummer voorkomt. Bovendien zijn hierin de oppervlakten der per celen opgenomen met na elk honderdtal per ceelnummers een totaaltelling. Het verwerken van een metingstaat geschiedt door het Gebouwenbestand en het bestand Grond en Water te muteren, waarna de com puter op eigen gelegenheid zorgdraagt voor nieuwe bladen van de betreffende honderdtal len van het perceelsregister. Aan de totaaltellingen zien we met één oog opslag, of er door onjuiste mutatie oppervlakte verloren is geraakt dan wel oppervlakte is ver dubbeld. Het bijwerken van het losbladig per ceelsregister bestaat uit het tussenvoegen van de nieuwe blaadjes en het verwijderen van de oude. Zowel achter de vervallen als achter de nieuwe percelen vindt men het dienstjaar en het post nummer van de staat 75. Hiermee wordt in dit register globaal verband gelegd tussen de vervallen en de ontstane per celen. Wil men het naadje van de kous weten, dan kan men het postnummer in het afschrift van de staat 75 opslaan. Uit wijziging van één kadastraal nummer vloeit soms de wijziging voort van een kleine duizend records in het Gebouwenbestand. In dergelijke gevallen behoeft niet elk record afzonderlijk gemuteerd te worden, maar wordt met een enkele ponskaart waarop de eerste en de laatste sleutel van een reeks voorkomen, deze gehele reeks gemuteerd. In het bestand Grond en Water fungeert het kadastraal nummer als sleutel van het record. Wijziging van het kadastraal nummer betekent dus wijziging van de sleutel. Omdat het omslachtig is bij elke wijziging op nieuw alle gegevens in te brengen, is de moge lijkheid geopend om de sleutel te wijzigen. Dat gebeurt met één ponskaartje, waarop de oude en de nieuwe sleutel voorkomen, benevens de nieuwe oppervlakte van het perceel. Ook een huisnummer wijzigt wel eens en daar om kan een gebouwenrecord op dezelfde wijze een andere sleutel krijgen. De ponsdocumenten, waarop alle genoemde wijzigingen zijn verwerkt, worden eens per maand naar het Rekencentrum van het Ge meentelijk Energiebedrijf verzonden, waar dan enkele dagen later de bestanden worden bijge werkt. Het subjectenbestand Gebruikers wordt slechts eenmaal per jaar bijgewerkt en wel naar de toestand van 1 januari, de peildatum van de onroerendgoedbelasting. Het kan natuurlijk wel tussentijds gemuteerd worden, maar dan moet daar extra geld voor op tafel komen. Dit behoort niet tot de normale cyclus. Het bijwer ken van het gebruikersbestand verloopt nage noeg geheel automatisch aan de hand van een magneetband met gegevens uit het bevolkings register en een magneetband met gegevens van de verbruikersadministratie van het energiebe drijf. Hierbij worden twee lijstjes geproduceerd met probleemgevallen, die niet automatisch ver werkt kunnen worden. Grotendeels zijn dit gevallen, waarin de ver bruikersadministratie van het GEB meldt, dat in het afgelopen jaar de energievoorzieningen zijn afgesloten, en weer zijn heropend voor een nieuwe verbruiker, terwijl het bevolkingsregis ter geen mutatie heeft. Als u verhuist, geeft u dit onmiddellijk op aan de afdeling bevolking van de gemeentesecreta rie, zoals het behoort; in Dordrecht laat 25% van de verhuisden dit achterwege. Per jaar worden er 2500 belastingplichtigen afgevoerd door vertrek naar elders of overlij den, en komen er 3000 nieuwe bij door vesti ging in de gemeente; ongeveer 2000 belasting plichtigen betrekken binnen de gemeente een andere woning. Van deze laatste categorie moet het onroerend- goedbelastingnummer door de computer wor den overgebracht naar het record van de nieu we woning. De rijksbelastingdienst geeft iedere belasting plichtige een OGB-nummer, dat de gemeente moet gebruiken bij het aanleveren van de mag neetband met de heffinggegevens. En zo komen we automatisch aan bij de be antwoording van de derde vraag. Welk gebruik wordt er van het vastgoedsys teem gemaakt? Ten eerste: Eenmaal per jaar wordt er een magneetband samengesteld met de gegevens, die de rijksbe- 77

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 7