lastingdienst nodig heeft voor de invordering van de onroerendgoedbelasting. Bij het computercentrum van de rijksbelasting dienst worden aan de hand van deze gegevens aanslagbiljetten vervaardigd. Als deze worden verzonden, ontvangt de gemeente afschriften van deze aanslagbiljetten met de bijbehorende specificaties het zogenaamde kohier en tevens een magneetband met de gegevens die op de aanslagbiljetten staan vermeld. Met behulp van deze retourband wordt door ons een alfabetische lijst vervaardigd met de naam van de belastingplichtige, zijn OGB- nummer en het aanslagnummer. Deze lijst stelt ons in staat de OGB-nummers in de subjectenbestanden in voorkomende ge vallen handmatig te wijzigen. Als er bijvoor beeld een garage van huurder verandert, wordt het nummer van de nieuwe huurder in de lijst opgezocht en via een ponsconcept in het be stand gebracht. Door de verwijzing naar het aanslagnummer stelt deze alfabetische lijst ons in staat om op naam een aanslag te vinden in de enorme pa pierwinkel, kohier geheten. Ten behoeve van de verrekening van de onroe rendgoedbelasting met de diverse gemeentelij ke diensten en bedrijven worden door ons uit gebreide overzichten vervaardigd met specifi caties per complex, categorie, begrotingshoofd stuk etc. Ieder bedrijf heeft tijdens de opzet van het vastgoedsysteem zijn wensen kenbaar kunnen maken ten aanzien van de codering. De gemeentebedrijven brengen ruim een mil joen aan onroerendgoedbelasting op, 15% van de totale opbrengst. Ten tweede: Gebruik van het systeem ten behoeve van het grondbedrijf. Tweemaal per jaar worden er acceptgirokaar ten geproduceerd voor de inning der erfpacht canons. Jaarlijks vervaardigen we een lijst met alle erf pachtuitgiften, gerubriceerd naar de bestem ming van de grond nat of droog industrie terrein, woningbouw of bijzondere bebouwing en naar de herzieningsmogelijkheid van de canon. Aan de hand van deze lijst wordt er een prog nose gemaakt van het verlies of de winst op erfpacht in de komende tien jaar. Verleden jaar, toen de rente tot ongekende hoogte steeg, is men hiermee begonnen, omdat het percenta ge van de gemiddelde leningsschuldrente hoger kwam te liggen dan het gemiddelde van de rentepercentages, waarop de erfpachtcanons gebaseerd waren. Ter verduidelijking een voorbeeld: Stel dat er 30 jaar geleden een terrein met een waarde van 1000,in erfpacht werd uitge geven tegen betaling van een canon van 40,-. De gemeente sloot een lening af a 3J^% met een looptijd van 30 jaar. Deze le ning loopt nu af en de gemeente moet opnieuw lenen, maar nu tegen 9%. Ze betaalt dan 90,aan rente en ontvangt 40,aan ca non. Het grondbedrijf geeft voor 40 miljoen grond in erfpacht uit, dus u begrijpt, dat het om be langrijke bedragen ging. Dankzij het vastgoed systeem waren we in staat op zeer korte ter mijn een overzicht te verschaffen met alle re levante gegevens voor de genoemde prognose. Uit het overzicht bleek, dat door de mogelijk heid tot herziening van bepaalde canons, de verliezen in de komende jaren konden worden gecompenseerd. Natuurlijk droeg deze gerust stellende uitslag bij tot de waardering voor het geleverde overzicht. Om dit te kunnen samen stellen was gebruik gemaakt van gegevens, die voor andere doeleinden in het systeem waren opgenomen, maar bij de opzet beslist niet noodzakelijk werden geacht voor een toepas sing ten behoeve van het grondbedrijf. Dit geldt in nog sterkere mate voor een andere lijst, die voor het grondbedrijf wordt vervaar digd. Ten behoeve van het vaststellen van nieuwe canons voor oude woningcomplexen, waarvan de erfpacht is afgelopen, vervaardigen we namelijk lijsten die gegevens over de wo ningen bevatten, waaronder de totale vloerop pervlakte en de vloeroppervlakte van ieder ver trek afzonderlijk. Door vergelijking van deze gegevens met die van nieuwe woningcomplexen probeert men uit de nu geldende grondprijzen een erfpachtsca non voor deze complexen oude woningen af af te leiden. Ten derde: Het gebruik van het systeem voor het verschaf fen van bestuursinformatie. Voor buurtonderzoek en eventuele buurtverbe- tering wordt uit de opgenomen bouw- en woontechnische gegevens in combinatie met de oppervlakte der vertrekken de kwaliteit van een woning berekend door de computer. Hierbij wordt een soort strafpuntensysteem ge hanteerd: keuken te klein, trap te steil, optrek- 78

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 8