kend vocht etc.; aan elk ongerief of gebrek worden één of meer strafpunten toegekend. Ten behoeve van de algemene bestuursinfor matie ontleent het sociaal-geografisch bureau voor statistische doeleinden gegevens aan het systeem. Dit bureau rubriceert de gegevens per CBS-wijk, waardoor ze in relatie gebracht kunnen worden met gegevens uit het bevol kingsregister of met die van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (gegevens van een re cente volkstelling bijvoorbeeld). Tenslotte worden er voor het verschaffen van bestuursinformatie soms gelegenheidslijstjes vervaardigd: een lijstje met alle culturele ruim ten (met de eigenaren en de oppervlakte) of een dergelijk lijstje van de leegstaande kanto ren. In alle genoemde gevallen verloopt de infor matieverstrekking via de computer. Hiernaast kennen we de incidentele raadple ging, waarbij men informeert naar een bepaald pand of naar een bepaald perceel: Wie is de eigenaar? Wat is de oppervlakte? Wat is de vloeroppervlakte van het pand? Wat is het bouwjaar? Hoeveel bedraagt de onroerendgoedbelasting? Niet alleen de gemeentelijke diensten en bedrij ven, maar ook anderen die geïnteresseerd zijn in onroerend goed, maken op deze wijze ge bruik van het systeem: makelaars, notarissen, de huuradviescommissie, etc. In de enkele minuten, die mij nog resten, wil ik even ingaan op het gebruik door notarissen, omdat dit een bijzonder aspect heeft. Bij de overdracht van een pand rekenen de no tarissen een gedeelte van de onroerendgoedbe lasting aan de koper toe. Als ze de eigenaarslasten van een bepaald pand opvragen, noemen ze soms het huisnum mer, soms het kadastrale nummer. Zoals u weet, worden beide in de akte opge nomen, waarbij het de bedoeling is, dat zowel het huisnummer als de kadastrale aanduiding betrekking hebben op het over te dragen on- roerendgoed. Tijdens het opzetten van het vastgoedsysteem bleek ons, dat het aan notarissen soms moeilijk valt om het juiste kadastrale nummer bij het huisnummer te zoeken. Vooral als de verkoper meerdere panden in dezelfde straat op naam heeft, lukt dit soms minder goed. In één geval werden door deze omstandigheid de kadastrale nummers van een blokje van 5 woningen verhaspeld. De bezitter van de eerste woning werd kadastraal eigenaar van de vijfde en omgekeerd, de bezitter van de tweede werd eigenaar van de vierde en omgekeerd, alleen de derde zat goed. De overige door ons geconstateerde verwisse lingen van de kadastrale aanduiding hadden betrekking op twee naast elkaar gelegen pan den, met uitzondering van twee onderscheiden gevallen. In het eerste geval bezat de verkoper twee panden, die beide voldeden aan het criterium: het tweede pand, van de hoek af gerekend van verschillende straten weliswaar zodat de telproef klopte en men hierdoor verleid werd tot het kiezen van het verkeerde nummer. In het tweede geval moest er een winkel met bovenwoning worden overgedragen. Op het leggerartikel van de verkoper kwam een winkel met bovenwoning voor, maar ook een huis en erf, aan dezelfde straat gelegen. De notaris koos uiteraard voor de winkel met bovenwo ning, maar blijkens het huisnummer was het toch de bedoeling geweest het pand met de omschrijving „huis en erf" over te dragen. Ook na de eerste aanslag in de onroerendgoed belasting kwamen er verscheidene bezwaren binnen: Het pand, dat op mijn aanslagbiljet voorkomt, is niet van mij. De bezwaarden kregen dan een aanslag voor het pand, waarvan ze huns inziens eigenaar waren, en tevens het advies contact met hun notaris op te nemen. Soms vond de verwisseling van de kadastrale nummers tientallen jaren geleden plaats en werden kadastraal gezien ja, misschien zelfs wel juridisch gezien de verkeerde panden ettelijke malen doorverkocht. In een dergelijk geval worden niet alleen de laatste akten, waarbij de huidige eigenaren hun pand verkregen, gerectificeerd, maar worden ook alle voorafgaande akten meegenomen. Gedachtig aan het spreekwoord „Voorkomen is beter dan genezen" besloten we voortaan bij het opgeven van de onroerendgoedbelasting voor een bepaald pand zowel het kadastrale nummer als het huisnummer te noemen. Op deze wijze hopen we de notarissen behulp zaam te zijn bij dit kennelijk lastige onderdeel van hun werkzaamheden. 79

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 9