De taakstelling van de landmeetkundige afdeling bij de gemeente Zwolle. door Ing. A. Kamp, chef van de landmeetkundige afdeling van Openbare Werken te Zwolle. Inleiding De wijze waarop mensen samenwerken in for maties en procedures heeft geen statisch ka rakter, doch is doorlopend in beweging. Het beheersen van deze beweging is een voortdu rende taak van de leiding, waarbij tevens de medewerkers worden betrokken. Om een dienst of een afdeling goed te doen functione ren is het noodzakelijk dat er een duidelijk omschreven taakstelling aanwezig is en dat er voldoende zicht is op de aard en de omvang van het huidige en toekomstige takenpakket. De uitvoering van dit takenpakket vraagt om duidelijke formaties, functies en procedures in het apparaat. Het is op grond van deze over wegingen uit de nota personeelsbeleid en van wege het ontbreken van een duidelijk omschre ven taakstelling, dat het wenselijk wordt ge acht een onderzoek in te stellen naar de taak stelling van de landmeetkundige afdeling. In de hierna volgende poging wordt daartoe een eer ste aanzet gegeven. Taakstelling van de afdeling De taakstelling van de landmeetkundige afde ling kan als volgt worden samengevat: „De verzorging van de kaartvoorziening, het opzetten van matenplannen en de maatvoering van uit te voeren werken, grondtransacties en bebouwingsgrenzen." Uit deze taakstelling vloeien voort de deelta ken: Kaartvoorziening Matenplan/Kavelplan Maatvoering uit te voeren werken Maatvoering grondtransacties Maatvoering bebouwingsgrenzen Diversen Deeltaken Kaartvoorziening Een goede kaart is het halve werk, aldus een variant op een oud spreekwoord. Betrouwbaar kaartmateriaal is een onmisbaar gegeven voor het doelmatig functioneren van de dienst Openbare Werken, andere gemeente lijke diensten of bedrijven en de nutsbedrijven. Kaartmateriaal dient als basis voor structuur plannen, bestemmingsplannen, matenplannen, onteigeningsplannen, grondtransacties, bestek tekeningen voor civieltechnische, bouwkundige en cultuurtechnische werken, enz. Al naar gelang de behoefte van de gebruikers wordt er kaartmateriaal vervaardigd met een verschillende inhoud en op diverse schalen. Om tot betrouwbaar kaartmateriaal te komen dienen er veelal eerst terreinopmetingen en kaarteringen plaats te vinden. Kaartmateriaal veroudert snel en wordt dan onbetrouwbaar; het is daarom noodzakelijk dat het beschikbare kaartmateriaal regelmatig wordt bijgehouden. De kaartvoorziening omvat ongeveer de helft van het totale takenpakket. Bij de verdere uitsplitsing van de kaartvoorzie ning is daarom per taakeenheid het benodigde aantal manuren vermeld. Taken: 200 uur vervaardigen en bijhouden van de topografische overzichtskaarten van de gemeente Zwolle op de schalen 1:10.000 en 1 20.000. 20 uur vervaardigen van overzichtskaarten van gedeelten van de gemeenten op schaal 1 5.000. 50 uur vervaardigen van overzichtskaarten voor speciale doeleinden. 20 uur verstrekken van gegevens en contro leren van de situatie van uit te geven stadsplattegronden. 109

(NGT) Geodesia | 1976 | | pagina 11